Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Plastik kapta kaplumbağa

gorkemm

Yeni Üye
ben kağlumbağamı daha bugün aldım ama kaplumbağam Plastik kapta bunun bir sakıncası var mı

forumu gezerseniz daha geniş bilgi bulacaksınızdır.. plastik kapta kaplumbağaya sadece eziyet etmiş olursunuz imkanınız varsa kısa zamanda bir akvaryum temin etmeye çalışmanız çok iyi olur..

banada ilk aldığımda plastik kapta vermişlerdi, daha haftası olmadan gerekli teçhizatı kurdum. sizede tavsiye ederim, bakım çok daha zevkli oluyor, yavrulara eziyet oluyor plastik kaplar...

bnde önceden sizinle aynı durumdaydım kaplumbağam hiç yem yemez di beni görünce korkardı en sonunda paladaryum aldım her şeyi tamam şimdi kaplumbağam yemini yiyor ve üstüne parmağımı ısırıyor.:D

benimki plastik kapta üstelik benden hiç kaçmıyor daha aylık ama durumu iyi üstelik çevremdeki kişiler de plastik kapta besliyor.akvaryumda beslemek benim için sorun olabilir.ne yapabilirim?

en kısa zamanda akvaryum temin etmelisiniz yoksa kaplumbağanızı maalesef 1-2 ay içinde yitirebilirsiniz.. forumu gezerseniz plastik kapta kaplumbağa bakmanın sadece hayvanlara eziyet olduğunu göreceksiniz..

plastik kapta beslemede tek sorun suyun soğuk olması mı?

suyun soğuk olması, yüzme alanlarının olmaması, uzun süre kapta hayatta kalabilse de büyüyememsi(yeri küçük olduğu için), soğuk sudan dolayı akciğer enfeksiyonu olma, yeterli büyüklükte kuru alan olmaması, kuru alan olmaması sonucunda mantar ve kabuk yumuşaması gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması, suyun kısa zamanda kirlenmesi , soğukluktan dolayı yem yememeleri ve bununda ölüme kadar varması, kış uykusuna yatma isteği, kuru alan ve ısınma lambası olmaması şu an aklıma gelen sorunlar.. daha da çoğaltılabilir çünkü hepsi de birbirleriyle bağlantılı suyun soğuk olması yem yememeye bu da soğuk suyla birleşince hayvanın direncinin düşmesine ve hastalanmasına neden oluyor mesela.. imkanınız varsa mutlaka ama mutlaka akvaryuma geçmelisiniz kaplumbağanızın sağlığı için...

Zaten kapluşların büyüdüğünü bilmeyenler de genellikle kapta bakanlar... Satanlar kandırıyor alınsın diye kapta bakılırlar azıcık su yeter ve büyümezler falan filan ... Kapta bakanlar da çok yaşamadığı için bilmezler büyüdüğünü ve büyümüyor derler... Düşünürsek mesela doğada küçücük kapta azıcık suda değillerdiii. Ve büyümediklerini düşünelim... O zaman arkadan gelen her yeni nesil daha da küçük olur çünkü her keapluş yumurtadan çıkma boyuyla kalır... Ve sonunda görünmez kapluşlar çıkar ortaya... :D :D :D :D :D biraz komik oldu ama... :D Bir de büyüdü kapta çünkü çok yem yedirdik, kaloriferin üzerine koytuk kabı diyelim... Su da sıcak oldu... Büyüdü... Sonra ne olacak? Bizim hocanınkinin biri benimkinden büyük, tavsiyemle durgun kapluşları peteğin oraya koyunca canlandılar ve büyük olanı kaptan atlayıp duruyor... Kaptaki kapluşlar atlamaya başlayacaklar ve çok yüksekse bir eşy olabilir kabuklarına falan... Ve de firar ederler, bulamazsınız... ve de kapta yer kalmaz hareket edemez duruma gelir olduğu yerde bakakalır yavruca... :D Ben hastalığı saymadığım sebeplerini söylüyorum... Ha bir sebp daha var... "Yazık değil mi o hayvana, azıcık suda" diye düşünmek... :D

Lütfen en kısa zamanda imkanınız olduğunda bir akvaryuma geçiniz.Kaplumbağalarımızın sağlığı,uzun yaşaması için gerekli bu.Bizde istemeyiz elbet size eziyet olsun.Akvaryum zor tabiiki.Sorumluluk ister,bir can bakıyorsunu sonuçta.Tek amacımız küçük masumiyetlerimiz mutlu,sağlıklı,uzun ve iyi yaşasınlar...

Eminim ki sizde böyle istiyorsunuzdur.Bundan hiç şüphemiz yok tabii ki.Ama ne kadar çabuk akvaryuma geçerseniz tabiiki o kadar iyi olur kaplumbağanız için.Umarım bir an önce çok bütçenizide sarsmadan geçebilirsiniz.Uzun ömürler dilerim kaplumbağanıza.

İyi forumlar.

Geri