Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Rafetus euphraticus (Fırat kaplumbağası)

Onur G. HİTİT

Yeni Üye
Geçen yıl Eskişehir'e gitmiştim. Tüm akvaryumcuları gezmiştim sanırım. Akvaryumcunun birinde bu kaplumbağayı görmüştüm:

mailto:/img206/3210/8397rafetuseuphraticusts4.jpg

Akvaryum berbat bir halde olduğundan ve göz zevkimi bozduğundan, kaplumbağanın dışında kalan alana bilgisayarda müdahale ettim.

Fırat kaplumbağasıymış. Koruma altındaymış. Akvaryumcuya fiyatını sormuştum. Satmayacağını söylemişti.

Eskişehir'de hangi petshopçuydu? BVana göre Şeref'tedir çünkü en büyük kapluşlar falan da hep onda oluyor. Diğerlerindekiler bebek oluyor hep. Belki de iyi bakamadıklarından. Çünkü çoğu gerçekten bilinçsiz ki Allah'tan biz iyi bir tanesine denk geldik. Adam bize resmen kabuk sertleştirici bile satmak istemedi.

Bunların adı "domuz burunlu su kaplumbağası" , bilimsel adı da Carettochelys İnsculpta diye hatırlıyorum.

evet tarcının dediği isme bakıp gogıldan aratınca resimlerini görebiliyosunuz : ) sırf altını gördügüm için albino demiştim ama üst kabugu beyaz degilmiş : )

mailto:/wikipedia/commons/thumb/8/86/Pig-Nosed_Turtle_Carettochelys_insculpta_Underside_2000px.jpg/119px-Pig-Nosed_Turtle_Carettochelys_insculpta_Underside_2000px.jpg

0792.jpeg

Hangi akvaryumcu olduğunu hatırlamıyorum. Eskişehir'e arada bir uğrarım, sadece Martık Akvaryum ile Can Dostum'u bilirim. Bir de Esnaf Sarayı'ndakileri...

ŞEref zaten Esnaf Sarayı'nda köşede bir yer. Biraz arkalarda kalıyor. Ateri oyun kasedi satan yeri geçince arka tarafta görünüyor.

Ben darıca hayvanat bahçesinde görmüştüm resimdekide ordaki galiba

bunların adı çin yumuşak kabuklumu ne çinde yiyolar Türkiyede pek bulunmuyo boyunları cok uzuyo

Geri