Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Rakı ile Meze'den herkese merhaba!

MCG

Yeni Üye
Herkese selamlar. Uzun zamandır su kaplumbağası sahiplenme düşüncesi içindeydim ve yaklaşık 1 aylık araştırmalarım sonucu 5 gün önce gördüğünüz dostlarımı edinerek aranıza katıldım. Hemen hemen bütün bilgileri bu forumdan öğrendim. Öncelikle bunun için sizlere çok teşekkür ederim. Çok yararlı bir ansiklopedi gibi burası. Rakı - Meze ile alakalı akvaryumları, yemleri vs her konuda takıldığım soruların çözümünü sizlerin sayesinde bulabildim :)

İlk 3 fotoğraf Meze, diğer 3 fotoğraf Rakı' ya ait.
Akvaryumda yaklaşık 60 65 litre su var. Herkes akvaryum üstü kuru alanın daha kullanışlı ve uzun ömürlü olduğunu söylemiş bu yüzden tercihim bu yönde oldu benimde.
Su ısıtıcı ve iç filtre kullanıyorum. Yakında dış filtre de alacağım.
60w ısıtıcı ışık kullanıyorum.
Prosand 78 sarı silis 0.7mm kullandım akvaryum altına.
Fotoğrafta gördüğünüz yemleri tercih ettim. Sabah Raffy I, akşam Raffy P veriyorum.
Su sıcaklığını 28C° ' de tuttum. Kuru alan yaklaşık 32-33C° civarlarında.
Bu kardeşleri akvaryuma ilk koyduğumda sularına yaklaşık 20-25 damla multivitamin damlatmıştım. Haftada 1 sefer damlatilmasi yönünde talimat var kutu üzerinde önerir misiniz? Vitaminin fotoğrafını da paylaşıyorum. Başka öneri ve uyarılarızı büyük bir merak ile bekliyorum şimdiden teşekkürler:)

Ekli dosyalar

• PXL_20221203_152049136.jpg
    PXL_20221203_152049136.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 46
  • PXL_20221203_202259573.jpg
    PXL_20221203_202259573.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 45
  • PXL_20221203_154056374.jpg
    PXL_20221203_154056374.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 51
  • PXL_20221203_154128883.jpg
    PXL_20221203_154128883.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 50
  • PXL_20221203_151915097.jpg
    PXL_20221203_151915097.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 50
  • PXL_20221203_151919080.jpg
    PXL_20221203_151919080.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 47
  • PXL_20221203_151929939.jpg
    PXL_20221203_151929939.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 46
  • PXL_20221203_152022050.jpg
    PXL_20221203_152022050.jpg
    927.7 KB · Görüntüleme: 43
  • PXL_20221203_152046535.jpg
    PXL_20221203_152046535.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 46

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoşgeldiniz.

Elinize sağlık akvaryum güzel olmuş. Yalnız filtre ve ısıtıcıyı aynı düzende arka tarafa alabilmeniz mümkünse iyi olur görsel açıdan da güzel gözükür.

Arka cama dışarı kısmından uygun bir poster yapıştırırsanız derinlik ve güzel görüntü verir.

Hayvanlar ufak. Kabuk yapıları güzel göz ve kulaklar sağlıklı gözüküyor.

Bu akvaryum için dış filtre almayın ilerde çöp olur. Ki hayvanlar ufak gerek yok, suyu o kadar kirletmezler.

Yem düzeni uygun. 6 cm kabuk boyuna kadar devam edin. Sonra tropical biorept W yem alın. Ek olarak tetra reptominde alabilirsiniz. 8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğüne düşeriz.

Su için iç derece alın net ısı değerini bu belirler. Isıtıcıdan uzak köşeye konumlandırın. Jbl yada seranın cam çubuk derecesi uygun.

Vitamini çok veriyorsunuz. Suya damlatmıyoruz. Bunun hayvanlara faydası yok. Su kalitesini bozup yosun bağlamasına neden oluyor. Haftada bir, ilk stick yemine bir damla damlatıp verin. Vitaminin azı kadar fazlası da zararlı.

Ön cama su yüzeyi hizasında bir tünek yapın. Kısa oklava yada plastik boruya 3 vantuz takıp yapıştırın hayvanlar tutunup hem dinlenir hemde dışarıyı seyrederler.

İç filtreyi biraz yükseltin. Hayvanlar üstüne çıkıp gövde su içinde burun su dışında uyuyabilirler.

• Beğen
Tepkiler: MCG

MCG

Yeni Üye
Önerileriniz için çok teşekkür ederim Cem Bey. İç filtrenin üstünü dediğiniz gibi tünek olarak kullanıyorlar. Ayrıca bir tünek yapacağım. Söylediğiniz gibi cam termometre mevcut ısıtıcıdan uzak bir köşeye konumlandırdım. Vitamin konusunda dediğiniz gibi yapacağım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Özellikle kışın su içinde uyumalarını isteriz bu sayede dışarıdan soğuk almadan su içinde uyurlar.

Su yüzeyine yakın içinden tel geçen sert dallı ve ipek yapraklı (beze benzeyen yapraklı) dediğimiz yapay bitkide kullanabilirsiniz. Hayvanlar üstüne çıkıp dururlar. Bu kamufle ettiği içinde rahatlatır. Ama 7 cm kabuk boyu sonrası yaprakları koparmaya başlıyorlar. Bu durumda akvaryumdan çıkarıyoruz.

MCG

Yeni Üye
Güzel fikirleriniz için teşekkür ederim bunları değerlendirip sonucunu buradan paylaşacağım:)

MCG

Yeni Üye
Özellikle kışın su içinde uyumalarını isteriz bu sayede dışarıdan soğuk almadan su içinde uyurlar.

Su yüzeyine yakın içinden tel geçen sert dallı ve ipek yapraklı (beze benzeyen yapraklı) dediğimiz yapay bitkide kullanabilirsiniz. Hayvanlar üstüne çıkıp dururlar. Bu kamufle ettiği içinde rahatlatır. Ama 7 cm kabuk boyu sonrası yaprakları koparmaya başlıyorlar. Bu durumda akvaryumdan çıkarıyoruz.
Tekrardan merhaba Cem Bey. Bizim ufakliklar için daha fazla yüzme alanı, hem görüntü estetiği açısından hem de ve en önemlisi daha sağlıklı gelişimleri için iç filtreyi iptal edip dış filtreye geçiş yapmak istiyorum. Yapacağım dış filtreyi hem mekanik hem biyolojik filtrasyon için uygun hale getireceğim. Yaptığım araştırmalar neticesinde linkini attığım filtre ve filtre malzemelerini kullanacağım.

MCG

Yeni Üye
Tekrardan merhaba Cem Bey. Bizim ufakliklar için daha fazla yüzme alanı, hem görüntü estetiği açısından hem de ve en önemlisi daha sağlıklı gelişimleri için iç filtreyi iptal edip dış filtreye geçiş yapmak istiyorum. Yapacağım dış filtreyi hem mekanik hem biyolojik filtrasyon için uygun hale getireceğim. Yaptığım araştırmalar neticesinde linkini attığım filtre ve filtre malzemelerini kullanacağım.
Dış filtre için f/p oranı yüksek akvaryum ve kaplumbağalari 1 2 sene idare edecek en uygun seçenek bu sanırım.

Filtre malzemeleri olarak bu seti uygun buldum hem çeşitlilik hem fiyat açısından.

Sizce hem mekanik hem biyolojik filtrasyon için filtre içerisine nasıl ve ne kadarlık bir siralama ile dizilim yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

MCG

Yeni Üye
Dış filtre için f/p oranı yüksek akvaryum ve kaplumbağalari 1 2 sene idare edecek en uygun seçenek bu sanırım.

Filtre malzemeleri olarak bu seti uygun buldum hem çeşitlilik hem fiyat açısından.

Sizce hem mekanik hem biyolojik filtrasyon için filtre içerisine nasıl ve ne kadarlık bir siralama ile dizilim yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

Şu linkini attığım filtreyi de ikinci el birinden buldum. Sunsun' ün yarı fiyatına satın alabilirim ama hem ikinci el olması hemde saatte 150lt kapasiteli olması şimdilik idare etse bile bir kaç ay sonra hayvanlar biraz büyüyünce yetersiz kalır diye düşünüyorum. Sunsun saatte 400lt devirdaim kapasiteli. Sizin düşünceniz nedir?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bunlar iç filtreden biraz hallice. Filtre malzemesi konularak bir tık öne geçer. Ama sonuç itibariyle yeni akvaryuma geçtikten sonra çöp olacaklar.

Sunsun için o fiyata değmez. O kadar büyük bir filtre değil.

Hayvanlar ufak daha, suyu o kadar kirletmezler.

İç filtredeki sünger yerine elyaf kullanabilirsiniz. Ama pervane kısmına yani hazne üstüne sünger parçası yada elek gibi birşey koyun. Pervane elyafı çekmesin. Bu toz kirleri de çeker.

Suyun sararması 10 gün altına düştüğünde bakarız.

MCG

Yeni Üye
Akvaryum ölçülerim uzunluk 60, en 30cm yükseklik 40 cm. Sizce ufakliklar için ne kadar süre idare eder bu akvaryum?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
8 cm kabuk boyuna kadar rahat götürür. Üstü için akvaryumun kirlenme süresine bağlı. Bir de alanın dar gelmesi durumu var. Alfa çatışması hariç bir sebepte akvaryum darlığıdır. Eğer dar gelirse güçlü olan diğerini akvaryumdan atmak için saldırır.

MCG

Yeni Üye
8cm kabuk boyuna yaklaşık 2 senede ulaşıyorlar sanırım. Sizce 2 sene iç filtreyle idare edene kadar bu filtrasyon sistemini kullanmam daha doğru olmaz mı? Açıkçası ben iç filtrenin yetersiz gelip ufakliklarin hastalanmalarindan, enfeksiyon,mantar gibi sıkıntılar cekmelerinden endişe duyuyorum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
2 senede uygun sistemde 12 cm civarlarına geliyorlar bazıları daha da büyüyebiliyor. Hastalanırsalar boy uzamaları duruyor.

MCG

Yeni Üye
Cem bey merhaba. 5 gün önce Meze'nin kuru alanda bir gözünün kapalı olduğunu farkettim. Diğer göz açıktı. Göz kapağı altında göz hareketleri belli oluyordu. Ardından suya girince açıldı kapalı olan gözü. Ertesi gün de işten dönünce yine aynı durumla karşılaştım aynı göz kapalı haldeydi ve kendi ayağıyla kapalı olan gözünü kaşıma hareketi gibi bir şeyler yaptı ardından suya girdi ve açıldı. Son 2 3 gündür sıklıkla gözlemliyorum ve gözde bir kapanma vs rastlamadım. Diğer gözüyle kıyaslamalar yaptım gozkapaginda, gözünde ne bir şişkinlik ne de başka bir lekelenme perde vs göremedim. Acaba sıcak yerde çok durması böyle bir duruma sebebiyet verir mi merak ettim. İştahı maşallah çok iyi hareketli yüzüyor kuru alanına çıkıp ısınıyor yem zamanı tepkileri güzel

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Göz kapağı ısıtma lambası altında kuruduğunda gerilir. Bu kaşıntı yapar. Bir de deri değişimi varsa bu hayvanı kurdeşen eder.

Gözleri sağlıklıysa kuru alanda durduğunda tepeden hizalayıp gözlerine temiz su damlatın bu yumuşayıp rahatlamasını sağlar.

Isıtma lambası ısı ayarını ölçtünüz mü? İlk yarım saatlik kontrolde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlıyoruz.

MCG

Yeni Üye
Lamba ayarını yapmıştım ama tekrardan kontrol edeceğim teşekkür ederim Cem Bey

MCG

Yeni Üye

Foruma hoşgeldiniz.

Elinize sağlık akvaryum güzel olmuş. Yalnız filtre ve ısıtıcıyı aynı düzende arka tarafa alabilmeniz mümkünse iyi olur görsel açıdan da güzel gözükür.

Arka cama dışarı kısmından uygun bir poster yapıştırırsanız derinlik ve güzel görüntü verir.

Hayvanlar ufak. Kabuk yapıları güzel göz ve kulaklar sağlıklı gözüküyor.

Bu akvaryum için dış filtre almayın ilerde çöp olur. Ki hayvanlar ufak gerek yok, suyu o kadar kirletmezler.

Yem düzeni uygun. 6 cm kabuk boyuna kadar devam edin. Sonra tropical biorept W yem alın. Ek olarak tetra reptominde alabilirsiniz. 8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğüne düşeriz.

Su için iç derece alın net ısı değerini bu belirler. Isıtıcıdan uzak köşeye konumlandırın. Jbl yada seranın cam çubuk derecesi uygun.

Vitamini çok veriyorsunuz. Suya damlatmıyoruz. Bunun hayvanlara faydası yok. Su kalitesini bozup yosun bağlamasına neden oluyor. Haftada bir, ilk stick yemine bir damla damlatıp verin. Vitaminin azı kadar fazlası da zararlı.

Ön cama su yüzeyi hizasında bir tünek yapın. Kısa oklava yada plastik boruya 3 vantuz takıp yapıştırın hayvanlar tutunup hem dinlenir hemde dışarıyı seyrederler.

İç filtreyi biraz yükseltin. Hayvanlar üstüne çıkıp gövde su içinde burun su dışında uyuyabilirler.
Akvaryum camına poster ve ufakliklar için tünek önerileriniz doğrultusunda sonucu sizinle paylaşmak isterim

Ekli dosyalar

• IMG_20221212_220505.jpg
    IMG_20221212_220505.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 22
  • PXL_20221212_212742139.jpg
    PXL_20221212_212742139.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 23
  • PXL_20221212_212758834.jpg
    PXL_20221212_212758834.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 22