Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözlerini açmıyor

aylin

Yeni Üye
2cm kabuk boyu olan minik kaplumbağam dünden beri gözünü açmıyor ve gözleri şiş ne yapmalıyım.pamuğu çaya batırıp sildim..

Ekli dosyalar

• IMG_20230727_161101.jpg
    IMG_20230727_161101.jpg
    693.5 KB · Görüntüleme: 29
Foruma hoşgeldiniz.

Eczaneden gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın.

Ayrıca yine sabah akşam hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 2 damla sürün. Yem yiyorsa yemine 1 damla damlatıp suda önüne atın.

O kaba ölüm kabı deriz. Akvaryum almanız lazım. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Kuru alan, su ısıtıcı ve ısıtma lambası olacak. Hayvanlar ufak iç filtre öncelikli değil.

Esintiye maruz kalmasınlar 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Üşümemeleri lazım. Pencere açacaksanız ayrı bir odaya alın. Klima varsa o odada olmaz.

Lamba ile ilgili bilgiyi bu konuda verdim. Bu öncelikli.

Foruma hoşgeldiniz.

Eczaneden gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın.

Ayrıca yine sabah akşam hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 2 damla sürün. Yem yiyorsa yemine 1 damla damlatıp suda önüne atın.

O kaba ölüm kabı deriz. Akvaryum almanız lazım. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Kuru alan, su ısıtıcı ve ısıtma lambası olacak. Hayvanlar ufak iç filtre öncelikli değil.

Esintiye maruz kalmasınlar 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Üşümemeleri lazım. Pencere açacaksanız ayrı bir odaya alın. Klima varsa o odada olmaz.

Lamba ile ilgili bilgiyi bu konuda verdim. Bu öncelikli.

Çok teşekkür ederim..sanırım cereyandakaldılar sıcak esinti ama..balkon kapısı hep açık..çok küçükler çünkü..diğer 2si sağlıklı..daha sahipleneli 1hafta bile olmadı.

Bu hayvanlar balık gibi yüzer sağlıklı gelişmeleri için boyca uzun akvaryum lazım. Derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini geliştirmek için gereklidir.

Hayvanları başka odaya alın. Hiçbir şekilde esinti ve cereyanda kalmamalılar. Diğer ikisinin hasta olmayacağının garantisi yok.

3 hayvan varsa 30 litre akvaryum ufak kalır ömrünü çabuk tamamlar. Yani birkaç ay ancak.

Bu konuda bakım hakkında bilgi mevcut.

Bu hayvanlar balık gibi yüzer sağlıklı gelişmeleri için boyca uzun akvaryum lazım. Derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini geliştirmek için gereklidir.

Hayvanları başka odaya alın. Hiçbir şekilde esinti ve cereyanda kalmamalılar. Diğer ikisinin hasta olmayacağının garantisi yok.

3 hayvan varsa 30 litre akvaryum ufak kalır ömrünü çabuk tamamlar. Yani birkaç ay ancak.

Bu konuda bakım hakkında bilgi mevcut.
Cem bey şu an gözünü açtı artık,ve oldukça hareketli,derinliği artırdım..çok güzel yüzüyorlar..biri benim değil onu ayıracağım zaten..1er tane kuru yem atıyorum 2 günde bir ama dün bir tanesi yem yedi daha.yem yiyemiyorlardı...yemini nasıl yapayım.

2 gün daha damlayı gözlerine ve ağzına damlatıp bırakın.

6 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün 8 cm sonrası tek öğüne düşeriz. Günlük toplam kafa hacmi kadar.

Kim dedi 2 günde bir besleyin diye.

Hangi yemleri kullanıyorsunuz?

İştahları açılana kadar günde bir damla ağzına damlatın. Aynı gentagut gibi.

2 gün daha damlayı gözlerine ve ağzına damlatıp bırakın.

6 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün 8 cm sonrası tek öğüne düşeriz. Günlük toplam kafa hacmi kadar.

Kim dedi 2 günde bir besleyin diye.

Hangi yemleri kullanıyorsunuz?

İştahları açılana kadar günde bir damla ağzına damlatın. Aynı gentagut gibi.
Satın aldığım pet shop...aldığımdan beri yemleri atıyorum hiç yemediler..dün ilk defa bir tanesi yemi aldı ağzına..sanırım suda erimiş olanı yediler bu süreçte...sarı kutuda bir yem ahm turtle mix yemin adı .multivltamin protein enerji yazıyor üzerinde

Satın aldığım pet shop...aldığımdan beri yemleri atıyorum hiç yemediler..dün ilk defa bir tanesi yemi aldı ağzına..sanırım suda erimiş olanı yediler bu süreçte...sarı kutuda bir yem ahm turtle mix yemin adı .multivltamin protein enerji yazıyor üzerinde
2tanesi daha ağzına alarak yem yemedi

Onlara bakmayın. Hayvanları aç bırakarak küçük kalmalarını sağlıyorlar. Büyük hayvanlar satılmıyor. Tam eziyet durumu.

Hayvanlara tetra reptomin baby yada tropical axothl yeminden birini alın. Ayrıca sera, tetra, tropical, dajana markalardan birinin gammarusunu netten alın hem taze hemde ucuz olurlar. Öncelikli atakan petshopa bakın. Sonra diğer alışveriş sitelerine.

Vitamini günde bir damla damlatın. Yukarıda vitamin yazmayı unutmuşum. Bu iştah açıp kırgınlığını alır.

Yemler gelene kadar haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin.

Bu yemi kullanmıyayımmı...artık yemeye başladılar..ve 2kere veriyorum hepsine birer tane her defasında

Sularını çoğalttım ve hergün sularını değiştiriyorum oksijenlensin diye..arıtmadan dolduruyorum.

Yiyorlarsa verin. Bir an önce akvaryuma geçin.

Su değişimi emsal sıcaklıkta olacak. Hayvanları hasta edersiniz.

5 litrelik petşişelerde 1-2 gün dinlendirin oda sıcaklığına gelsin.

Tamam yiyolar bu yemi..arada sırada yumurta beyazı atayım..birini ayırdım bugün...bir tanesinin ön sağ ayağında beyaz bi nokta gördüm ne olabilir..oldukça sağlıklı ve hareketli aslında

Resim atın. Deri değişiyor olabilir mi?

Tam eklem yerinde toplu iğne başı kadar.ama keyfi yerinde bi sorun yok takip ediyorum.bugün daha bi küçük.

Ekli dosyalar

• IMG_20230804_144312.jpg
    IMG_20230804_144312.jpg
    602.3 KB · Görüntüleme: 17
Bir yere vurmuş yada deri değiştiriyor olabilir. Tam seçemiyorum. Ama yürürken ve yüzerken rahat kullanabiliyorsa önemli şey değildir.

Cem bey o hasta olan değilde ,diğeri bu sbah ölü buldum..önce hareketsiz sandım..gece hiç bakmamıştım neden öldü bilemedim.dün değiştirmedim cuma gecesi değiştirmiştim suyunu..gözleri yarı açık.ama suyunu değiştirirkende biraz durgundu.hergün sularını değiştiriyorum ve güzelce yemlerini yiyorlar

Cuma gece değiştirdiğim suyu soğuk gelmiş olabilirmi..suya bırakınca bi süre hareketsiz kalmıştı..ama diğeri hiç etkilenmedi.arıtmadan koyuyorum suyu.ardından yem attım yeminide yemişti

Geri