Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sahiplendikten sonra yemek yemiyor

Eda Gökdağ

Yeni Üye
Merhaba, kaplumbağamı abimden sahiplendim. Onlarda denizde terkedilmiş halde bulmuşlar ve 1 senedir İzmir’de beslediler. Sadece kuzu eti yiyordu. Kaplumbağaya artık benimle yaşayacak. Evime getirdiğim günden itibaren 20 gündür yemek yemiyor. Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• IMG_9667.png
    IMG_9667.png
    8.8 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_9668.png
    IMG_9668.png
    8.9 MB · Görüntüleme: 12
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan çizgili dere kaplumbağası. Yerli türdür.

O civarda gölet, denize açılan sazlık dere gibi birşey varsa oradan gelmiştir. Tuzlu suda yaşamaz.

O civarlarda yaşayabileceği güzel bir yer bulursanız bırakın. Hayvan nihayetinde doğada doğmuş. Bulamazsanız. Mayıs sonuna kadar akvaryumda dursun.

Daimi bakacaksanız akvaryumu büyütmeniz lazım. Isıtma lambası, su ısıtıcı, kuru alan ve filtre alacaksınız.

Alana kadar bu akvaryumda sadece bir köşeye ufak bir kuru alan yapın. Kalan su olsun hayvan yüzsün.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Kuru alan örnekleri burada mevcut.

Çizgili dere kaplumbağasında 1-3 mm çapında dere kumu kullanırız.

Hayvan tek yönlü beslenmiş ve protein yüklenmesi olmuş. Hayvanda durağanlık, yürüme ve yüzmede sıkıntı varsa gut hastalığına yakalanmış olabilir. Eklemlerde iltihap oluşmuş ise hayvan hareket ettirmede zorlanacaktır.

Isıtma lambası ve su ısıtıcıyı bir an önce alın. Hayvan ısınsın metabolizması canlansın.

Yem olarak omega one adult turtle sticks, tropical biorept W yemi alın.

Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birini alın.

Dajana gammarus sticks yemi alın. Bu kurutulmuş yem karışımının stick formudur.

Yalnız şu an haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin bakalım durumuna.

Hırıltılı nefes alıp verme var mı? Nefes alırken ağız açıp kapama?

Son düzenleme:
Hareket ve yüzmede sıkıntı yaşamıyor. Geldiği zaman sürekli yüzüyordu akvaryumun camından çıkmak ister gibi. Şimdi daha durağan. Uyuyor. Her gün farklı yiyecek deniyorum ama hiçbir şey yemiyor.
Nefes alırken ağzını açmıyor, hırıltı yok.bu aralar ön ayakları ile gözünü elliyor gibi ama sürekli değil.
İstanbul’da yaşıyorum, parklarda kaplumbağaların yaşadığı yapay park göletine bırakabilirim.
Sadece Bugün sabah akşam gentagut damla verdim.
Reptivit vitamin almıştım. Siz bir çok yem önermişsiniz. Birini mi alayım ?

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

Hayvan 6 cm kabuk boyunu geçmiş totalde 4 yem olacak.

Dediğiniz göletler temiz mi?

Yiyecek bulma imkanı var mı?

Aynı tür hayvan olmalı.

Kış uykusuna yatabileceği ortam olmalı.

İzmirde olsaydınız burada ürkmezde tam ona göre yer vardı.

İstanbulun suyu fazla klorludur. Bundan kaynaklı göz yanması yaşıyor olabilir. Arıtma cihazınız var ise suyu oradan alın. Yoksa ucuz bir damacana suyu ile şebeke suyunu harmanlayın.

Gözlerine gentaguttan her gün sabah akşam 1 damla damlatın.

Kaplumbağayı izmirden getirdik ve bu yaz ürkmezdeydim. 😊 Suyu arıtıcıdan koyarım. Gentagut damla kullanacağım. Yem de vereceğim umarım düzelir bu durum. Akvaryumu güneş alan bir yere taşıdım. Doğal ortam içinde araştıracağım. Teşekkür ederim

Kaplumbağayı izmirden getirdik , seferihisarda buldu abim. Belki de oradan sürüklendi 😊 Suyu arıtıcıdan koyarım. Gentagut damla kullanacağım. Yem de vereceğim umarım düzelir bu durum. İTÜ göletine bırakabilirim. Akvaryumu güneş alan bir yere taşıdım. Doğal ortam içinde araştıracağım. Teşekkür ederim

Ekime birşey kalmadı. En azından niyetiniz varsa hazirana kadar bekleyin. Hayvan kışa hazırlık yapıp yağ depolamalı. Zaman yetersiz.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı olması gereken ekipmanlar.

Bende şu an seferhisardayım. Burada su kanalı tarım için havuzlar var oradan bir yerden çıkmış olmalı.

Yazın gelirseniz ürkmez girişinde güzel bir yer var. Bir arkadaşımız yurtdışına gidince oraya bıraktık hayvanları, yani aynı türü var.

Doğaya bırakacağım sanırım. İstanbul’da hayvan hastanesi veteriner aradım ama hiç biri kaplumbağa ile ilgili uzman değilmiş. Var mı İstanbul’da götüreceğim bir veteriner hekim

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 3
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 3
Isıtma lambası ve su ısıtıcı aldınız mı?

Eczaneden gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer ağzına damlatın.

Deep fix reptivit vitamin damla alın bunu da her gün bir damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Geri