Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şaka gibi gözümün önünde koca taşı yuttu!!!!

Mehmet YAŞAR

Altın 1 Üye
Canavarım resmen canavar ne görse saldırıyor yemek istiyor kabuk boyu daha 5 cm yok ama parmağımı ısırdığında resmen kanatma durumuna kadar getiriyor.Bugün kuru alana beyaz süs taşları koyuyum dedim geldi saldırdı nohut kadar olanı yuttu azım açık kaldı resmen onu nasıl yuttu öyle.Hemen geri aldım taşları ama Açıkcası tedirginim bi şey olur mu acaba?kusar mı o taşı geri?Canavarıma bir şey olmasın:'(

Cvp: Şaka gibi gözümün önünde koca taşı yuttu!!!!

Umarım birşey olmaz. Barsaklarını tıkama ihtimali var siz gözlemleyin, yemek yemeye ve kakasını yapmaya devam ediyorsa bir iki gün içinde çıkarır taşı diye düşünüyorum. Benim kapluşum da kafası kadar gaga taşını yutmuştu birşey olmadı.

inşallah olmaz ya nasıl yuttu onu hala şarkınım gerçekten kafası kadar vardı.

Barsaklarını çalıştıracak ishal yapacak marul kıvırcık gibi yeşillikler verebilirsiniz. Zaten gün içinde biz farketmeden küçük taşlardan yutuyorlar, inşallah bir sorun çıkmaz.

inşallah
Yem yemeye devam ediyorsa su iki gün içerisinde bir sorun olmaz de mi?

Barsakları tıkanırsa yem yemeyi keser hatta yediğini kusmaya başlar. Kaka yapmaya devam ediyor ve yemini yiyorsa bu birkaç gün bir sorun olmayacak demektir. Tabii yediği taşı çıkardığını da gözlemlerseniz emin oluruz atlattığından.

Aksi takdirde ne yapmalıyım veterinere mi götüreyim.

Tabii ki veterine götürmelisiniz ama nasıl müdahale edilir hiç bilgim yok :(

inşallah bir şey olmaz ya.:(

Geçmiş olsun. Taşı rahat yuttu ise muhetemelen çıkartacaktır. Ancak Fatma hanımın dediği gibi ishal yapabilirseniz bağırsaklarda tıkanma fırsatı vermeden çıkarma ihtimali var. Çünkü bağırsakta sürekli hareket etmeye çalışacak.
Akvaryumlarınızda ya kum yada en küçüğü kafasının iki katı büyüklüğünde taşlar bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Aksi halde bu sonuçlar doğuyor.

Bence de veteriner desteği gerekli.

İnşallah :( Doğal ortamlarında taş yutuyorlar yediklerini öğütmeleri için, o yüzden yutabileceği taşlarla beraber bakanlar da var. Çok telaşlandırmak istemem sizi bu açıdan da düşünmek lazım bir de dediğim gibi benim kapluşum büyüktü ama 2cm çapında bir taşı yuttu. Hiç birşey olmamıştı. Sindirim sistemleri kaldırabiliyor galiba. Tabii en kötü ihtimal her zaman aklımızda bulunmalı ve tetikte olmalıyız. İnşallah atlatacak Canavar da :)

inşallah çok teşekkür ederim.

Sindirim için hem kum hemde taş yutmaları normal bir davranış. Eğer taş bulundurulacaksa boyutlar çok önemli. Küçük kaplumbağalar için ben biraz tehlikeli buluyorum. Ama büyüdükçe çok rahat yutabileceği minik taşlar konulabilir. Rahatça yutarsa sorun olmaz.

Geri