Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella Bakterisi

aragorn

Bordo Bereli
salmonella bakterisi
tüm su kaplumbağalarında özellikle 10 cm den küçük genç kaplumbağalarda daha sık bulunan bir bakteridir. insanlarda da rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. bu yüzden bazı yabancı ülkelerde 10 cm den küçük su kaplumbağası satışı yasaklanmıştır. daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda, hamilelerde etkili olablecek bir bakteridir. insanlarda baş ve kas ağrıları, ateş, bulantı, sindirim sistemi rahatsızlıkları ile kendini gösterir. normal insanlarda herhangi bir hastalığa yol açtığı pek görülmemiş genelde çocuklarda ve bağışıklığı zayıf kişilerde görülmüştür. özellikle kaplumbağa dışkısı ile bulaşabilen bir bakteridir. bu yüzden her kaplubağa ile temas ettikten sonra ya da akvaryum temizliği yaptıktan sonra mutlaka ellerinizi sabunla iyi bir şekilde yıkamalısınız. temizliğinize özen gösterdikten sonra herhangi bir rahatsızlığa yol açmayacaktır

Bizim bağırsaklarımızda yaşayan B ve K vitaminini sentezleyen bakteriler gibidir.Kaplumbağaya yararlı ama bize çok zararlı bir bakteridir.Kesinlikle kaplumbağalarınızı dokunduğunuz yerlere , örneğin mutfak tezgahı , masalar , yatak vb. yerlere koymayın.Zaten kaplumbağaları da güneş dışında bir yere çıkarmak doğru değildir.Dışarıdan özellikle yerden mikrop kapabilirler.

Paludaryumu temizlerken , onun eşyalarına veya da kaplumbağanın kendisine dokunmadan önce plastik bir eldiven giyebilirsiniz.

Çok ciddi bir hastalıktır , ölüm riski taşır kesinlikle dikkat edilmesi ve önemsenmesi gerekir.

Önemsiyorum bu hastalığı ama hep Cahide Bübü'nün büyüleyici ve masum bakışlarına yenik düşüyorum dokunup duruyorum dakikada bir. Elimi gördüğü an zaten yavrucak delirip koşmaya (daha doğrusu uçarak yüzmeye) başlıyor bana doğru. O bakışlar yüüznden onu halılara klavyeme, masama her yere koyuyorum geziniyor seviniyor coşuyor iyice.

Ne derece doğru bilemiycem dedğinizi ama özellikle 10cm den ufaklarda ve dışkılarında bolca bulunan bir bakteri.

Merhaba benim kırmızı yanaklı su kaplumbağım var yaklaşık bir ay önce aldımm
1 yıl öncesindede çiğ yumurtadan salmonella bakterisi kaptım 10 gün hastanede yattım kaplumbağımdanda vazgeçemiyorum hijyene dikkat ettikten sonra beslemede bi sakınca varmıdır lütfeenn yardımcıı olunn

Geçmiş olsun,

Hijyene önem verirseniz sorun olucağını sanmıyorum.
Lakin asla olmaz gibi net birşeyde diyemem.

Saygılarımla,

Kaplumbağaya dokunmamaya çalış, dokunduktan sonra mutlaka antibakteriyel sabunlarla yıka ellerini, kaç yaşındasın bilmiyorum ama eğer yaşın küçükse evde orta yaşlı biri anne baba vs. kim olursa akvaryum temizliğini onlar yapsın. Salmonella beyin hasarına kadar çok ciddi sorunlar oluşturabilir.Riske atma bence.Yani hijyene dikkat et ve akvaryumla ilgili hiç bişeye elini sürme derim ben.

25 yaşındayım tüm bakımıyla ben ilgileniyorum peki her kaplumbağada bu bakteri bulunur mu? ondan vaz geçemiyorumda :(

Evet 10 cm den küçüklerde hepsinde bulunuyormuş diye okumuştum.Solunumla bulaşan bi bakteri değil aynı ortamda bulunmaktan zarar gelmez, hadi eline de almadın diyelim ama bu temizlik işi biraz riskli. Karar senin sonuçta. Benim kapluşların bi tanesi minik ama bakıyorum işte. temizliği falan da eldivenle yaparsın. olur biter. tabii herhangi bi kronik hastalığın ya da immun sistemi baskılayan bi durum varsa, bi ilaç vs. kullanıyorsan kesinlikle kapluşunu aldığın yere geri götür ya da bakacak birine ver. O riske girilmez.

daha 4 cm civarında kesin vardır bakteri ama aldığım yere geri götürmem hiç iyi bi ortam değildiii kıyamam :( temizliği eldivenle yapıcam galibaa onundışındada dokunmamaya dokununca iyice el yıkamaya özen göstericem umarım tekrar o bakteriyle karşı karşıya kalmam

Benim akvaryumun yaninda hep alkol bulunur jole seklinde kaplumbagalara dokunuldugunda onu sIkarIz elimize. Ben opmuyorumda artik bosyere elimede almiyorum. Cunku surekli hasta oluyorum birde salmonella olamam.

bende elimi sürmüyorum sürünce de çok iyi yıkıyorum temizliğide eldivenle yapıyorum artık çok sevimlii kerata alırkende bilmiyordum bu bakteriyi taşıdığını bilseydim almazdı ama şimdi vazgeçemem bakterinin sonuçlarını da çok iyi biliyorum çünkü 10 gün hastanede yattım bu yüzden aylarca da halsizlik vitamin ve minarel kayıplarından kaynaklanan saç dökülmesi gibi bir çok zorluk yaşadım mutlaka ve mutlaka ellerni yıkasın herkezzz kapluşlara dokunduktan sonaa kimse salmonella olmaz umarımmmm

Temizliğe dikkat etmek ve mümkün olduğunca kaplumbağalara ya da sularına ellememekten başka bir çözüm şu an için yok.

ben hiç olmadım ama b enimkiler çok şirinm ondan dayanamıyorum o hastalıktan çok korkuyorumçünkü ben 10 yaşında bi kızım daha çok uff
korkuyor
ühü ben çok korkuyorum nerdeyse ağlıycam
benim kardeşim öpüyooo

Kaplumbağa bakmak için on yaş biraz küçük tabi ailende yardımcı oluyorsa iş değişir. Sen onun temizliğini falan nasıl yapacaksın. Ben 22 yaşındayım son zamanlarda çok zorlandım akvaryum temizleyince ölü gibi yatıyordum yorgunluktan. Sen nasıl yapacaksın tek başına gerçekten merak ediyorum, ailenin yardım etmesi tabi çok iyi ama tek başına zor. Sonuçta bu kedi veya köpek değil çok çabuk strese giren bir hayvan, su ısısının değişikliği bile hastalığa ve strese sebep olabilir.

Geri