Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella Hakkında

TIARA

Bronz 4 Üye
Herkese iyi günler dilerim;kaplumbağa dışkısındaki bir bakterinin Salmonella hastalığına yol açabileceğini okumuştum akvaryumla ve dışkılarıyla temas halinde ellerin sabunlu bol suyla yıkanması gerektiğini biliyorum.Fakat sormak istediğim hamilelerde risk faktörü artar mı?Eğer artıyorsa korunma ve önlem amaçlı neler yapabiliriz?
Teşekkür ederim...

Cvp: Salmonella Hakkında

Salmonella kana karışmıyor. Sindirim sistemine yerleşen bir bakteri. Bu sebeple babak açısından dorudan zararı yok. Ancak tabiki hastalanmış annenin etkileri onada tesir ediyordur. Grip dahi bir şekilde etki eder gibi.

Artıcağını sanmıyorum ama siz yinede ne olur ne olmaz doktor eldiveni kullanırsanız iyi olur diye düşünüyorum

mailto:/forum/Konu-salmonella-bakterisi-ve-neden-oldugu-hastaliklar.html?highlight=salmonella

Bu konuyuda okumanızı tavsiye ederim.

Biraz daha araştırdım. Kanda da bulunabiliyor. Bulaşma alanlarında da kan var. Bu sebeple hamilelerde dikkatli olmalı.

Standart önlemler yeterli olur. Özellikle elde tırnak bölgelerinde yara yada kanama olmamalı. Bu sebeple suda yapılacak işlemlerde başka bir fert müdahale etse daha iyi.

benim iki misafirin sahibi doğum yapmıştı. yeni doğan bebekler içinde aynı ortamda bulunmaması gerektiğini söylemişti. onun için bir süre daha bendeler. en kötü bebekten uzak bir odada izole edilmeliler. en iyisi bir süre başka birisi tarafından bakılmalılar.

Bir baskasina verme fikrine pek sicak bakmamakla beraber daha iyi izole kosullarini degerlendirebilirim sanirim.
Tesekkurler...

Bir baskasina verme fikrine pek sicak bakmamakla beraber daha iyi izole kosullarini degerlendirebilirim sanirim.
Tesekkurler...

burada dikkat edeceğin husus, açığa çıkacak buharın ve kokunun bebeği etkilemesidir. bu arada hayırlı olsun diyeyim şimdiden. Allah uzun ömürler versin. nazardan kem gözden saklasın. bir de maşallah diyeyim.

Tesekkur ederim aminnnn ayri odalarda olursa problem olmaz sanirim extra hijyene de dikkat edersek sorun yasamayacagimizi dusunuyorum.

Bende Allah tan sağlıklı, ailesine vatana millete hayırlı bir evlat olmasını dilerim.

Ayrı odalarda olması sorun olmaz. Tek önemli konu hayvanlarla münasebetten sonra ellerin kesinlikle yıkanması gerektiği. Hatta yem verirken hayvanlar su sıçratırlarsa elbise koluna gelirde onunla bebeği severken dudağına o bölgeni değme olasılığını dahi düşünüp önlemi, tedbiri bırakmamalı.

Tesekkur ederim Amin.Bir sure dahi olsa baskasina verme fikrine sicak bakmamakla beraber dediginiz gibi maksimum onlemler almak daha dogru olur kanisindayim.Su anda bile akvaryum ve ekipman temizligini esim devralmis bulunmakta ben sadece yemlerini veriyorum elden yem verdigim icinde gerek yem verirkengerekse verdikten sonra ellerimi bol su ve sabunla yikiyorum kapluslarla birebir temas icinse ameliyat eldiveni kullanmak dogru olucaktir sanirim.

evet eldiven iyi olur. ayrıca kullandığın sabun protex veya activex olsun. anti bakteriyel.

Geri