Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella olacam öleceeem

MissSevda

SKF Delisi
Arkadaslaaaar,

Bugün büyük temizlik vardi filtreyi falan temizledim eheim classic oldugu için hortumun bir ucundan su çekmem gerekiyor diger ucundanda akvaryumdan su doluyor filtreye baska sekil çalismiyor. Bende öyle yaptim birden su geldi agzima bir iki damla ancak yuttum sonra tükürdüm hepsini. Simdi salmonella mi olacam :'( :( ölecekmiyim. Hem orucum bozuldu hemde salmonella olacam temizledigime degse bari 1 dakka bile arkami çevirmedim döndüm ki akvaryum yine eski halinde :( ALLAHIM ben bu hayvanlari döverim ya sanki bilerek yapiyorlar.

Muhtemelen salmonella ve bir kaç bakteri türünü daha suyla birlikte yutmuşsunuzdur. Sizin akvaryumda minikler de olduğu için salmonella çok büyük ihtimalle vardır suda. 10cm den büyüklerde daha az bulunuyor salmonella ancak 10cmden ufaklarda oldukça fazla miktarda bulunmakta. Dış filtreyi de çalıştırmak için akvaryuma bağlayıp hortumundan su çekmek yerine şunu yapabilirdiniz, filtrenin haznelerini suyla doldurup hortumun birini akvaryuma koyarak diğer hortumdan su doldurduğunuzda filtredeki hava çıkacak ve tamamen su ile dolduğu an çalışmaya başlayacaktır. Yani boşu boşuna su çekmişsiniz dediğim şekilde çok daha kolay çalıştırabilirdiniz filtreyi. Çocuk, yaşlı, hamile vb olmadığınız için muhtemelen herhangi bir rahatsızlığa yol açmayacaktır siz de bağışıklık sisteminiz de çok zayıf değilse tabi. Yoksa baş ağrısı, dönmesi, mide bulantısı, ateş, bağırsak enfeksiyonları ile kendini gösterir rahatsızlık. Bir sorun olacağını düşünmüyorum çok endişe etmenize gerek yok yani, muhtemeln bağışıklık sisteminiz tolere edecektir bu kadarlık bir etkiyi herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan.

Ya anneme diyorum ben yeni filtre alacam bu beni hasta edecek daha diyede inaniyor. Bugün iy iy diye bagirmaya basladigimda ne oldu ne oldu dedi ama anlamisti çünkü akvaryumla ugrasiyordum. Bakalim artik bir rahatsizlik olursa direk hastaneye falan giderim herhalde kaplumbaga suyu yuttum diye.

Yok bir şey olcağını sanmam bünyeniz kaldıracaktır muhtemelen. Ancak filtre konusunda dikkat etmeniz gerek su çekmeden de çalıştırabilirsiniz.

aragorn' Alıntı:
Yok bir şey olcağını sanmam bünyeniz kaldıracaktır muhtemelen. Ancak filtre konusunda dikkat etmeniz gerek su çekmeden de çalıştırabilirsiniz.

Valla çalismiyorki suyu çektikten sonra bile bir 5 dakika geçiyor aradan normal çalismasi için.

İçini su ile doldurup hortumun birini akvaryuma koyduktan sonra, diğer hortuma, akvaryumun içindeki hortumdan su gelinceye kadar su doldurmayı denediniz mi hiç? Çalışma mantıkları içlerinde hiç hava kalmamasına dayanır suyu çekmeye başlayabilmeleri için. Dediğim şekilde içini (hortumlar da dahil) tamamen su ile doldurduğunuzda mutlaka çalışması lazım.

Uzun ve sert bir tele pamuk dolayarak hortumun içinden geçirebilirsiniz. Uğraşmayım derseniz yenisini almak daha kolay tabi.

aragorn' Alıntı:
Uzun ve sert bir tele pamuk dolayarak hortumun içinden geçirebilirsiniz. Uğraşmayım derseniz yenisini almak daha kolay tabi.

Acaip igrenç oldu ya yeni filtreyi siparis edecem ama cesaretim yok henüz :D hortumun içi kahverengiden görünmüyor artik.

İyi bir temizlikle bile zor gider o kirler en iyisi yeni filtreye geçmeniz gibi görünüyor. Onu da çalıştırmak için su çekmeyin hortumdan :) zaten bildiğim kadarı ile eheim professionallarda o kadar uğraşmanıza gerek kalmadan çalışıyor filtre.

aragorn' Alıntı:
İyi bir temizlikle bile zor gider o kirler en iyisi yeni filtreye geçmeniz gibi görünüyor. Onu da çalıştırmak için su çekmeyin hortumdan :) zaten bildiğim kadarı ile eheim professionallarda o kadar uğraşmanıza gerek kalmadan çalışıyor filtre.

Fiyati 220 euro oldugunu daha söylemedim bizimkilere :D Ilk önce su okul masraflarimi falan karsiliyimda bu sene okul filtreden daha önemli valla.

Geçmiş olsun canım.Dikkat et.Yavrularının sana ihtiyacı var :) Çok bir şey olacağını sanmıyorum.az yutmuşsun.

Geri