Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella

Msryzclr

Gümüş 2 Üye
Bu sefer kapluşlarım değil ben hasta oldum. Emin olmamakla birlikte salmonella kaptığımdan şüphelendim. Ptesi grip gibiydim yani zaten bağışıklık direncim düşüktü ve o gün okula gitmedim kapluşların suyunu değişeyim dedim ve değiştim akşama da mideme bir ağrı girdi salı akşamından itibarende mide bulantısı baş dönmesi bağırsak rahatsızlıkları başladı. Çarşamba akşamı serum taktırdım. Hala ilaç kullanıyorum tam iyileşemedim. Sonra araştırdım ki salmonellada bu şekilde etki yaparmış bu yüzden salmonelledan şüphelendim. Gerçi kan testimde bir şey çıkmadı ama başka bir ihtimalde gelmiyor aklıma.

Cvp: Salmonella

geçmiş olsun mısra bu aralar öyle bir enfeksiyon var. özellikle dışarda yemek yerken ulu orta her yerde yememek lazım.

kardeşimle kocası geçen hafta sonu istanbula gitmişlerdi onlarda da aynı hal var.

Kan testinde çıkmadıysa alakası yoktur, öyle bir şey olsa hiç değilse doktor derdi bunu. Psikolojik bir durum bu.

Dışarda bir tek okulda yemek yiyorum o da sadece bende olmaz heralde. Salmonella olduğu da dediğiniz gibi kan testinde çıkmadığı için ben o kadar üstünde durmadım ama ailem çıkar onları evden demeye başladılar sinir oldum.

bu hastalığın ne olduğu konusunda haberlerde bir bilgi görmedim. gribe benzer bir şey ama mide ve bağırsak bölgesinde ağrı yapıyor. ne şekilde bulaştığı belli değil. sen her ihtimale karşı arkadaşlarınla sadece tokalaş. ellerini sürekli yıkamayı da ihmal etme. bende huy oldu ne zaman toplu taşıma araçlarına binsem grip oluyordum. bu yüzden kullanmayı bıraktım. biriyle görüştüğümde sadece el sıkıyorum.

Yok şu an iyiyim zaten ilaçlar iyi geldi. Allah kimseyi küçük büyük herhangi bir hastalıkla sınamasın.

öyle ben normal gribi ilaçsız 2 haftada atlatırım. keçi gribimi, domuz gribimi birine yakalandım 42 gün yattım. iflahımı söktü. tamiflu ile kurtardık yakayı.

Geçmiş olsun.

Ek bilgi; hastalığın ilk haftasında kan testinden saklanma şansı %90 iken üçüncü haftada %50 imiş. Gene gaita (dışkı) testinde ilk hafta %60-70 negatif iken üçüncü hafta pozitif olurmuş. Yani sadece kan testi değil fışkı testide yapılabilir.

By arada hayvanları evden çıkarmaya gerek yok. Bulaşsa dahi kaplumbağadan olacak diye bir garanti yok. Dikkat etmek kafi.

Ben de kapluşları aldığım ilk zaman salmonella oldum.Doktora gittim.Serum taktılar iğne yaptılar.Çok zordu.Ama kaplumbağaların yüzünden olduğunu bilmediği için annemler onları atmadı.Zaten attırmam.

Yok şu an iyiyim zaten ilaçlar iyi geldi. Allah kimseyi küçük büyük herhangi bir hastalıkla sınamasın.

Ben de bazen artık bakamıyorum diyip sahiplendirsem mi diye düşünmüyor değilim ama sonra gün geçtikçe büyüdükleri geliyo aklıma onları böyle sağlıklı büyüten de benim ve bu beni çok mutlu ediyo bunu düşündükçe vazgeçiyorum :)

Geri