Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella

akinci23

Gümüş 5 Üye
Bu konuyla ilgili nereye yazacağıma karar veremedim ama en sonunda bu bölüme yazmaya karar verdim.

Salmonella bakterisi sürüngen ve amfibyumların bağırsaklarında bulunan faydalı bakterilerdir. Ancak insanlar için tehlike oluşturabilirler, özellikle 3-4 yaşlarındaki çocuklar için... Bu yaş grubundaki çocuklarda ishalden ölüme bile neden olabilmektedirler. En iyisi bu yaşlardaki çocuklar hiç dokunmasınlar bile. Ne olur ne olmaz... Yetişkinlerde ise pek bir tehlikesi yoktur ve küçük bir baş ağrısıyla atlatabilirler.

Onlara dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerimizi iyice yıkayalım (bizden de mikrop kapabilirler).

Hele benim gibi onları dudaklarından öpmeyi sevenler varsa çok dikkatli olsunlar...:):)

Eyvah şimdi yandım desenize...Ben Cahide Bübü'mü sürekli dudağından boynundan, kabuğundan, patisinden öpüyorum... Patilerini dudaklarımın arasına alyorum... Çok yumuşacık çünkü patisi ve kafası... Hatta bir keresinde kuyruğunu bile öpmüştüm gerisini siz düşünün... Hasta olmak istemiyorum.... :D :D :D

Vay be galiba bu sitede kapluşunu en fazla seven sensin:)
ben de öpüyom ama kesinlikle dudaklarım arasına almıyom patisini filan :)

Sevgimizi iletmenin bir çok yolu var. Sevgimizi ileteceğiz diye kendimizi hasta edecek değiliz değil mi? Ne olursa olsun öpmek doğru değil. Bırakın hayvanları insanlarda bile öpüşme yoluyla bulaşan ve tehlikeli bir çok hastalık var. Aman dikkat diyorum.

katılıyorum oldscout hastalanmanıza neden oluyor bunlar(öpüşmek) vb kaplumbağalarınıza sevdiğinizi böyle göstermesenizde olur:d

oldscout' Alıntı:
Sevgimizi iletmenin bir çok yolu var. Sevgimizi ileteceğiz diye kendimizi hasta edecek değiliz değil mi? Ne olursa olsun öpmek doğru değil. Bırakın hayvanları insanlarda bile öpüşme yoluyla bulaşan ve tehlikeli bir çok hastalık var. Aman dikkat diyorum.

Aynen KAtılıorm...

Bugün ve ondan önceki gün bir şey farkettim... Ben şimdi dişçi fobisi olan ve dişçiden korkan fakat sık sık dişi ağrıyan biriyimdir... Dişçiye gitmemek için her yolu denerim... Diş fırçala, hemen ardından aspirini al ağrıyan dişetine biraz sür diş üzerinde çiğne taktikleri falan... Dün belki kapluş geçirir dedim şakayla ve içimden öpmek geliyordu biz öpüşürken Cahide bübü ile bir de baktım dişimin ağrısı geçti... Kendimi o kadar inandırdım ve o kadar konsantre oldum ki bugün de dişim ağrıyınca doğru Bübü'nün yanına... İnanamadım... Galiba bu kapluş milleti diş sağlığı için yararlı... Şifalı kapluşlar... :D Dişlere yararlı fakat öpme sırasında size eğer salmonella bakterisi gelirse sorumluluk bende değil ona göre... :D :D :D

çok fazla sevdiğinden kaplumbağanı kendini çok inandırmışsın geçeceğine :) bu arada kötü örnek olmamak için eklemek lazım bir diş hekimi adayı olarak kendim de sevmem dişçiye gitmeyi ama en doğrusu bir dişçiye görünmek :) şimdiden geçmiş olsun :)

Arkadaşlar arkadaşlar ne yapıyorsunuz!?Hayretler içerisinde okudum yazılarınızı!Salmonella diyoruz , ÖLÜMCÜL bir hastalıktır ötesi var mı?Ne öpmesi ya...Ben plastik eldivenlerle dokunuyorum artık.Eskiden bilinçsizdim , çıplak elle dokunuyorum ama artık eşyalarını da plastik eldivenle tutuyorum.Sakın öpmeyin kaplumbağanızı ve hatta kendisini de dahil olmak üzere plastik eldivenlerle tutun.İnsan hayatı riske gelmez.Lütfen dikkatli olalım.Burada hepimiz kaplumbağamızı seviyoruz.Ancak belirli şartları uygulamak zorundayız.

önlem almak tabi ki çok doğru bir davranış fakat salmonelladan ölen sağlıklı bir insan henüz duymadım genelde hastalık bebeklerde yaşılıarda ve hamileler, kanser hastaları gibi bağışıklkığı zayıf kişilerde etkisini gösteriyor ve risk altında olanlar da bu gruptaki kişiler oluyor.. sağlıklı bir insanda salmonella hastalığa bile yol açmayabiliyor çoğu zaman.. ama tabi ki yine de önlem almak doğru ve güvenilir bir yol.. sadece üyeleri boş yere panik yapmayalım diye ufak bir ekleme yapmak istedim..

Benimde arada dişlerim ağrıyor dişçileride hiç sevmem bende kaplumbagamı öpsem geçermi ha nedersnz.. :D

XxjusticexX' Alıntı:
Benimde arada dişlerim ağrıyor dişçileride hiç sevmem bende kaplumbagamı öpsem geçermi ha nedersnz.. :D

Diş rahatsızlığını kaplumbağaya satıp rahatlmak istiyorsun sanırım :

geçmiş olsun :) ihmale gelmez diş ya kısa zamanda tedavi olsan iyi olur kaplumbağa ve senin adına :)

Ayh saol Cihan abi ama ben espri yapmısttım///yada yapmaya çalısmıstım:D
çok rezil hissettm şimdi kendimiB::D:p

Bir anda forumda Cihan'ın olduğunu unuttum ve diş konusunda espiri yaptım :)

aaa rica ederim abi ne demek :) ne kusuru ya espride yapıp üstünüze de alınabilirsiniz her zaman :D

Geri