Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

saltmiz

donmezcan

Bronz 3 Üye
oglen petsoptan akvaryum temizligi icin kablet aldim ustunde salt mix yazio ama ustunde sadece baliktan bagsettigi icin guvenemedin kullanmamda bi sakinca varmi bisi olurmu
,,,

Cvp: saltmiz

Sakın asla onu akvaryuma dökmeyin. Elinizdeki ürün tuzlu su akvaryumları için. Bizim akvaryumlarımız tatlı su akvaryumları. Ve elinizdeki madde büyük oranda tuz içeriyor. Tuz bizim kaplumbağalarımız için çok büyük zararlara yol açar.

Akvaryumu neden dezenfekte etmek istiyorsunuz ? Herhangi bir hastalik mi oldu akvaryumda ?

Hastalik durumlari disinda akvaryum dezenfekte edilmez. Kimyasal kullanimlar kaplumbagalara zarar verdigi gibi sudaki yararli bakterileri yok eder. Dezenfektan kullanmayin. İyi bir filtreleme yapin.

pet shoplarda satılan contra ıchylo adlı bir ilaç var onu kulaanırsanız iyi olur.
pet-shopculara dezenfektan dersenzi gösteririler ztn:D

Hayir o urun metilen mavisi ve suanda satisi onayli degil.

Dezenfektan kullanmayin.
Lutfen bilginizin olmadigi konularda bu kadar net konusarak yanlis yonlendirmeler yapmayiniz.

Metilen mavisi sadece hastalik durumlarinda kullanilir. Ayrica suanda petshoplarda satisi yasaklanmistir. Tarim ve saglik bakanligindan onayli degildir.

Akvaryumu dezenfekte etmek yararli bakterileri ve duzeni bozmaktan baska hicbir ise yaramaz.

Filtrem guzelde ne bilim bu su degerleri hakkinda bisi okumustum onun icin tesekkur ederim
,

Su degerleri asla dezenfektan ile yapilmaz. Su degerleri filtrenin icine koyulan zeolit, substrat gibi malzemelerle saglanir. Dezenfektanlar su duzenini sadece bozar. Sitede dezenfektanlarin yarardan cok zarari olduguna dair bircok baslik mevcut.

Ecem net şekilde açıklamış.
Tuz ve dezenfektan ürünleri akvaryumda hastalık ve ölüm gibi durumlarda kullanılabilir. Ancak unutulmamalı bu işlemler akvaryum içinde kaplumbağa yokken yapılır. Akabinde su komple değiştirilip akvarym durulandıktan sonra yeni su eklenerek canlıları içeri alabilirsiniz.

Urunun aciklamasinda sadece tuzlu su akvaryumlarinda kullanilir yaziyor Emre. Yani bu urun bizim akvaryumlarda hicbir sekilde kullanilamaz.

Ben yukarıda detay yazmadım. Orada mikropları kırmak için kullandığımız kaya tuzunu kasdettim. Tabi dediğim gibi kaplumbağa olan suda değil.

Yok dedigin dogru ama salt mix icin dedim ben.
Salt mixin aciklamasinda "for salt water aquariums" yaziyor.

Evet onu farkettim, tuzlu su akvaryumlarında kullanılan ürünler dediğin gibi bize hiç uymaz.

Geri