Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sanırım hasta oldu?

emrsr52

Bronz 1 Üye
5-6 gündür hiç bir şey yemiyo sürekli kuru alanda gözlerini açamıyor acaba ne olmuş olabilir ne yapmalıyım ?

Cvp: sanırım hasta oldu?

akvaryum ve tüm ekipmanlarınız tam mı ?

evet tam ısıtıcı lamba, ısıtıcı, filtre hepsi var

akvaryumda uva uvb lambası hariç herşeyi tam emre arkadaşımızın uva sipariş ettim bende hareketlendirim iştahını açıcaktır aynısını öneririm emre juenpet te 20 liraya var

Gözlerde şişlik var mı? Yüzüşünde bir anormallik var mı? İştahı kapanması iyi değil tabiki. Hasta olmasına sebep olacak bir durum meydana geldi mi? Filtre çalışması ve su değerleri ne durumda? Test kiti ile bir ölçüm yapmakta fayda var.

herşeyi tek tek kontrol ederek sonuca ulaşmaya çalışın.ısıtıcı devamlı çalıştı mı yada su filtresi ? su değişimleriniz suyun kirliliği v.s bu gibi sebepleri irdeleyin ilk önce.gözleri enfeksiyon mu kaptı acaba eğer öyleyse suyun durumu sebep olmuş olabilir.bir de sadece gözlerini mi açamıyo yani ağzınıda açıyo mu bunları dikkatle gözlemleyin.ilk önce sorunun ne olduğunu bulmak gerek.

Ağustos' Alıntı:
akvaryumda uva uvb lambası hariç herşeyi tam emre arkadaşımızın uva sipariş ettim bende hareketlendirim iştahını açıcaktır aynısını öneririm emre juenpet te 20 liraya var

aslında gün ışığı özelliği varmış lambamda ama bilmiyorum ne demek o

AEK' Alıntı:
Gözlerde şişlik var mı? Yüzüşünde bir anormallik var mı? İştahı kapanması iyi değil tabiki. Hasta olmasına sebep olacak bir durum meydana geldi mi? Filtre çalışması ve su değerleri ne durumda? Test kiti ile bir ölçüm yapmakta fayda var.

evet gözleri şişik bi durum olmadı hastalanacağı diğer kaplumbağa sapasağlam

uv a lamba dogal ortamında hissetmesini sağlıyor iştahını açıyor hareketlilik kazandırıyor.. uv b ise kabuk ve kemik gelişimi için

seref' Alıntı:
herşeyi tek tek kontrol ederek sonuca ulaşmaya çalışın.ısıtıcı devamlı çalıştı mı yada su filtresi ? su değişimleriniz suyun kirliliği v.s bu gibi sebepleri irdeleyin ilk önce.gözleri enfeksiyon mu kaptı acaba eğer öyleyse suyun durumu sebep olmuş olabilir.bir de sadece gözlerini mi açamıyo yani ağzınıda açıyo mu bunları dikkatle gözlemleyin.ilk önce sorunun ne olduğunu bulmak gerek.

ağzını açıyor suya koyunca gayet iyi yüzüyor sonra tekrar kuru alana çıkıyor ve bacaklarını falan açıyor. Gözlerini açamıyor ama. Evet su biraz kirliydi ama değiştirdim d3 vitaminide damlattım. Ama diğer kaplumbağada bir şey yok. Isıtıcı ve filtre sürekli çalışıyor.

Ağustos' Alıntı:
uv a lamba dogal ortamında hissetmesini sağlıyor iştahını açıyor hareketlilik kazandırıyor.. uv b ise kabuk ve kemik gelişimi için

gün ışığı yayar yazıyor üzerinde lambanın

işte ağzını açma problemi için kötü diyebilirim ama akciğer enfeksiyonu olduğu düşündürmedi beni çünkü suyun ısısı yeterli.aklıma gelen de ilk o oldu zaten yüksek ihtimal su kirliliğinden iltihap kaptı gözleri.gözleri için eczaneden terramycin yada gentagut damla alıp uygulayabilirsiniz.ayrıca her kaplumbağanın dayanıklılığı farklıdır.biri 24 derece suda hasta olmazken biri 26 da bile olabiliyor.dediğim gibi gözleri için biran önce tedavi uygulamalısınız.

bu arada suyun ısısı kaç derece onu sormayı unuttum ?

seref' Alıntı:
işte ağzını açma problemi için kötü diyebilirim ama akciğer enfeksiyonu olduğu düşündürmedi beni çünkü suyun ısısı yeterli.aklıma gelen de ilk o oldu zaten yüksek ihtimal su kirliliğinden iltihap kaptı gözleri.gözleri için eczaneden terramycin yada gentagut damla alıp uygulayabilirsiniz.ayrıca her kaplumbağanın dayanıklılığı farklıdır.biri 24 derece suda hasta olmazken biri 26 da bile olabiliyor.dediğim gibi gözleri için biran önce tedavi uygulamalısınız.

bu arada suyun ısısı kaç derece onu sormayı unuttum ?

28 derece su ısısı. teramisin krem var evde onu sürsem gözlerine olur mu ? bu arada ağzını sürekli açmıyor yani ağzını oynatıyor bunu demek istedim sudayken yüzerken bazen açıyor yani

Yüzerken arada açabilir. Ben Şeref' e katılıyorum. Anlatılan akciğer enfeksiyonundan çok göz enfeksiyonu olduğunu gösteriyor. Ancak ilave olarak akciğer enfeksiyonu başlangıcı da olabilir. Bu sebeple beterinere gidip teşhis ve tedaviye başlanmalı. Tedavi başka yerde yapılırsa akvaryum dezenfekte edilmeli.

Cvp: RE: sanırım hasta oldu?

AEK' Alıntı:
Yüzerken arada açabilir. Ben Şeref' e katılıyorum. Anlatılan akciğer enfeksiyonundan çok göz enfeksiyonu olduğunu gösteriyor. Ancak ilave olarak akciğer enfeksiyonu başlangıcı da olabilir. Bu sebeple beterinere gidip teşhis ve tedaviye başlanmalı. Tedavi başka yerde yapılırsa akvaryum dezenfekte edilmeli.

gözleri şişken yem yememesi normal mi ?

Hastalıklar kısmında göz enfeksiyonunu inceleyin. Sanırım gentagut ilacı ve teramicin kullanımı yapılıyor. Ama en doğrusu erkenden veteriner ziyareti.

Hasta olduğu için iştahı kapanmıştır. Çok normal.

emre sana emre sarı diyim emreler karışmasın. şu an anlattığın belirtiler şeref'inde dediği gibi göz iltihabı. gözlerini açamadığı için tedirginliği var davranışlarının sebebi bu. sürekli kuru alanda ise gentagut damla al. gözün iç noktalarına kadar sirayet eder. her göze 2 damla damlat sabah akşam. teramisin krem mi merhem mi ? prospektüsüne bak. göz için problem yoksa kulak pamuğuna az birşey sürüp kaplumbağanın göz kapağı üstünden bastırmadan sür. sonra pamuğun diğer ucuyla diğer göz kapağına çevresiyle birlikte aynı şekilde sür. sabah gentagut alırsın. bunu da kuru alanda dururken tepesinden damlatırsın gözlerine.

kaplumbağan ak ciğer hastalığı geçiriyor olabilir eyer iyleşmesse 2 gözünüde kaybeder yem olarak ne kullanıyosun bide akvaryumu temiz tutup filitreyi deyiş:33::133::148:

Terramycin alma derim benim başıma böyle bişey gelmişti hemen teramycin kullandım ama onun yerine neo-kort olması lazımdı tam emin değilim ama göz damlası al veterinerden yada petshoptan

Geri