Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarı yanaklı su kaplumbağası.

brk649

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar bende 2 tane (biri kırmızı biri sarı yanaklı)olmaz üzere 2 kaplumbağa var sarı yanaklı ilerde problem yaratırmı ve ikisi kavga ederlermi büyüdükleri zaman

RE: sarı yanaklı su kaplumbağası

Bakın bu sarı yanaklı su kaplumbağası

tnkapey51nk9.jpg

Buda kırmızı yanaklı su kaplumbağası

mailto:/img222/1927/9731im0.jpg

Bu iki tür farklı yerlerde yaşarlar ve hemen hemen herşeyleri farklıdır.ilk zamanlar yani küçükken pek sorun yaşanmaz.Ama büyüdükçe türleri farklı olduğu için sorun yaşanmaya başlayacaktır.Yani aralarında kavgalar başlayabilir bu kavgalar kötü sonuçlanabilir.Pek bilgim olmasada geniş çaplı araştırmada yarar var.Tabiki onların zarar görmesini istemiyorsanız...

istemiyorum kavga etmelerini o zaman ne yapacağımı düşünürüm :(:(:( yine de sağol

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

arkadaslar :

Bugün milyonlarca Kırmızı Yanaklı Su kaplumbağasına ev hayvanı olarak evlerde bakılmaktadır. Bu yüzden Dünyada üzerinde geniş bir alana yayılmışlardır. Kafalarının yan kısmında kırmızı, turuncu renkte şeritler vardır. Sarı şeritler varsa yine aynı familyadan olan Trachemys Scripta Scripta cinsi kaplumbağadır. Bakımları aynıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kırmızı_yanaklı_su_kaplumbağası

onu biliyorumda kavga konusunda endişeliyim

çiftleşme dönemine kadar sorun olacagını düşünmüyorum şahsen.

ama ondan sorası sarı yanaklıda olsa onu nereye bırakırım :( o zaman sitede kaplumbağası olmayan birine teslim ederim

bu aynı türden ,örnegin sarı yanaklı 2 kaplumbaga için de gecerlidir yalnız, çiftleşme döneminde birbirlerini hırpalayabilirler. kaldı ki ikisi de aynı cinsiyettense zaten bu konuda da problem yasanmayacaktır ; ) zaten en az 5 6 yasına dek çiftleşmeyecekleri için şimdilik hepimizin basına gelebilecek sorunlarla karsı karsıya kalacaksınız sadece : )

bu arada merak ettim acaba neden 2 farklı türden akplumbaga satın aldınız ?

Evet dedikleriniz doğru fakat ben şöyle açıklamaya çalışıyım;
Mesela kuş...ama kuşun hangi türü ?
Kartal ile serçe aynı alanda yaşayamaz kartal serçeye zarar verir.
Kaplumbağa...ama kaplumbağanın hangi türü ?

Doğada kırmızı yanaklı ve sarı yanaklının aynı yaşam çerçevesinde bulunduğunu görmek imkansızdır.Çünkü her hayvan kendi türü ile birlikte yaşamak ister ve bu kendini daha güvende hissetmesini sağlar.Ve bizlerde onları zorla küçük bir alanda yaşatarak onlara haksızlık etmiş oluruz...

İnşAllah anlatmak istediğimi anlamışsınızdır.

yalnız şöyle bir olay sözkonusu, kaplumbagalar ev ortamı içerisinde malesef ki sosyal varlıklar değiller. kaplumbagaların sosyal olabilmeleri için büyük bir sürü içinde yaşamaları ve bir dişinin onlara öncülük etmeleri gerekiyor. bu yüzden de daha önceki arastırmalarımdan anımsadıgım kadarıyla küçük bir grup içerisinde yasamaları dahi birbirleri arasında liderlik yarısına ; yani kavgalarına neden oluyor. kırmızı ve sarı yanaklı kaplumbagalar için kartalla serce örnegini vermek biraz alakasız kacar malesef büşra : ) nedenine gelince, sarı ve kırmızı yanaklılar zaten aynı familyadan gelmekteler ; )

zaten , arkadas öncelikle her ikisinin de davranışlarını inceleyerek daha sonra ayırması gerekiyorsa ayıracaktır ;)

februata' Alıntı:
bu aynı türden ,örnegin sarı yanaklı 2 kaplumbaga için de gecerlidir yalnız, çiftleşme döneminde birbirlerini hırpalayabilirler. kaldı ki ikisi de aynı cinsiyettense zaten bu konuda da problem yasanmayacaktır ; ) zaten en az 5 6 yasına dek çiftleşmeyecekleri için şimdilik hepimizin basına gelebilecek sorunlarla karsı karsıya kalacaksınız sadece : )

bu arada merak ettim acaba neden 2 farklı türden akplumbaga satın aldınız ?
alırken teyzemler seçmiş hiçbir bilgim yoktu :S

Sarı yanaklı su kaplumbağaları normalde pek etrafta , hayvan dükkanlarında bulunmaz.Pis hayvancılar onların "nesillerinin tehlikede" olduğunu bile bile onları gölden veya da bataklıktan toplarlar.Sonra da çok ucuza satarlar.Ucuza satmalarını sebebi de sarı yanaklıların bakımlarını çok zor oluşu , bağışıklık sistemlerinin zayıf olması ve dolayısıyla kısa sürede ölmeleridir.Yani ev ortamlarına "uyumlu" hayvanlar değildir.

Büyüdüklerinde de kırmızılarla sarı yanaklılar ölümcül kavgalar çıkarabilirler."çıkarabilirler" diyorum yalnız , kavga çıkarma olasılıkları çok yüksek.

Bu yüzden geri götürmenizi tavsiye ederim.Yalnız yukarıda dediğim gibi sarı yanaklılar nadir bulunur.Sizinkinin sarı yanaklı olduğuna emin misiniz?Belki sadece bebek olmasından dolayı kaynaklanan sarı yanakları olan bir kırmızı yanaklı kaplumbağadır o.Fotoğrafı var mı?

ama yanağı sapsarı değil sanki turuncu gibi hem alalı iki ay oldu ve çok alıştım of bu hayvan dükkanları hiç mi birşey bilmezler insan araştırır internetten ama yok yapmıyorlar

Amaçları sadece para kazanmak.:)Hiçbir manevi duyguları yok...Onların yaptığına bizler de hayretle bakıyoruz.

:)Sizin kaplumbağanız aslında bir kırmızı yanaklı...Sarı yanaklıların kabuğunda çok süslü bir biçimde sarı çizgiler vardır ve yanakları sapsarıdır.Birbirlerinden çok rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.Yanakları da aslında turuncuya dönük olan kaplumbağalar da kırmızı yanaklıdır.Büyüdükçe o yanak rengi bir domates gibi kırmıza dönecektir.

1231234343_71008a3e51.jpg

trsc.jpg

bana legendgirl90 da öyle sölemişti inşallah olur öyle birşey sanki kabuğunda dediğin gibi sarı çizgiler var

Trkçe'mize özen gösterelim/tubidik

ve o resimdeki gibi sarılıklar gözünün altında değil kırmızı yanaklınınki gibi yanağındaydı alttan bakınca turuncu renkli görünüyor inşallah kırmızı olur

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Fotoğrafını koyun da ne ırk olduğunu söyleyeyim size.

Cvp: sarı yanaklı su kaplumbağası

Ben Kapluşlarımı üzülerek söyliyorumki palmiyeli kapta besliyorum annem dio biraz büyüsünler akvaryum alırız sizce idare eder mi :59: :59: :59:

Cvp: sarı yanaklı su kaplumbağası

Beslediğiniz kaba kısaca ölüm fanusu denir.
Burada kaplumbağalar için olması gerken ortamı kısaca anlattım. Hep beraber okunması faydalı olabilir.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html
Buna göre hayatta tutunmaları o kapta şans, hatta şans yok denecek kadar az.

Geri