Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sasirtici gercek.

pardon? kaplumbağayı mı öpüyorsunuz? ayağını filan... salmonella? hayvan sevgisi iyidir ama zoofili noktasına taşınmadığı sürece. hayvanınızı sevin, onunla konuşun, onunla oynayın ama onunla sevişmeyin mümkünse.

Isiririm bile onu bugune kadar birsey olmadi bundan sonra olsada napalim seviyorum valla opup isirmak geliyor içimden.

Niye ki herkes köpeğinin burnunu nasıl öpüyorsa ya da bebeğini nasıl öpüp ısırıyorsa öyle... Bizimki aşk gibi değil yanlış anlaşılma olmasın evlada duyulan sevgi gibi anlaşılsın bunu erkekler anlamaz ama bayanlar iyi bilir yani... Her hareketi şirinlik çünkkü bebek gibiler... Özellikle de ben beni gördüğünde köpek gibi dikilip yırtınmasına dayanamıyor alıp öpüyorum... Siz durumu biraz farklı algılamışsınız fetişizm gibi algıladınız sanırım... :D

erkeklerin kadınlarda anlam veremediği çok şey vardır haklısın. mesela kadınların bir bebek olsa da sevsek gibi durumlarını anlayamazlar. sevilecek şirin küçük bir şey olsun diye bebek istenmesini bu yaştan sonra bende anlayamayacağım herhalde.
burada ise anlam veremediğim şey doğal ortamına en uygun yeri yapmak için uğraş verilen bir hayvanın anlayamayacağı sevgi gösterilerinde bulunmak için o ortamdan ikide bir alınması.
sudan çıkartmayın stres olur diye birşey okumuştum bu forumda. hayvanı strese sokabilecek başka şeyler de...
kaygı düzeyini bu kadar önemsediğiniz hayvanlarınızı sırf "sevgi gösterilerinde" bulunmak için düşünmemenizi pek anlayamadım bi de.
anlamamda gerekmez zaten. türk filmlerinden klasik bir repliği aklıma getirdi bu durum; siz ayrı dünyaların canlılarısınız.
o kadar emek vererek rahat etmesi için yaptığınız yerden onları kendi sevgi ihtiyacınız için ikide bir alıp ağzınıza doğru götürmeyin mümkünse.

Bebekleri bende sevmem ay bir bebis olsada sevsek asla demem daha cok benden uzak tutun derim. Sizin ikidebir demeniz oyle dediginiz gibi ikidebir olmuyor temizlik sirasinda ki artik o zamanda cikarmiyorum cunku akvaryum yeterince buyuk artik istedigi yere kaciyor ve aylik boy olcme ve kilo tartma sirasinda ve hersey yolundami diye kontrol icin aliyorum tek. Bunlarda sart diye biliyorum.

Herşeyden önce kendinizin, evdeki ailenizin sağlığını, sonra da kaplumbağayı düşünerek davranmak gerek diye düşünüyorum hem kaplumbağa stres olmasın hem de evdekiler ve kendiniz için hastalanma riski olmasın diye. Değil kaplumbağayı ele almakla akvaryum suyuna temas etmekle bile salmonella ve daha pek çok mikroorganizma ile karşı karşıya kalırsınız, yetişkinleri pek etkilemese de evde çocuklar, yaşlılar ya da hamileler varsa onlar için ciddi risk oluşturabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca kaplumbağalar ile temastan kaçınmalı, ele almak gerektiğinde ya da akvaryumu temizlemek gerektiğinde gerekli önlemler alınarak temizliğe dikkat edilmeli.

sağlık riskleri bu ülkede sağlık sorunlarına dönüşmedikçe insanlar tarafından ciddiye alınan bir şey değildir zaten. "atın ölümü arpadan olsun" deyimini çok sevmişiz nedense aragorn.
bunu da göz önünde bulundurup hastalık, sağlık, risk durumlarını biraz daha gözardı etmeye çalıştım o yüzden ve fakat; herşeyi ile üzerine düşülen bir hayvanın kendi ortamından anlayamayacağı, bencil bir "sevgi gösterisi" için alınması tezatını anlamadım gerçekten.
neyse dediğim gibi anlamasam da olur.

edit: son cümlenin yüklemini yanlış kurmuşum onu düzelttim.

Sağlık konusunda o kadar eksik şey var ki ülkemizde, burda saymaya kalksak sonu gelmez maalesef.

Geri