Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

şeffaf solucanlar

efehan

Bronz 5 Üye
Merhaba 1 ay önce kurduğum kaplumbağa akvaryumunda 2 adet yavru Singsapur kaplumbağası besliyorum. bu akşam suda yüzen 1mm boyunda şeffaf solucanlar gördüm çok küçükler gözle zor görünüyorlar bunlar nedir? nasıl yok ederim? kaplumbağalarıma bir zararı olur mu? lütfen yardım edin.
derinlik 25 cm boy 100cm en 40 cm su sıcaklığı 30 derece biliyorum biraz sıcak ama üşşütüklerinden şüphe etmiştim yem kurutulmuş karides ve ara sıra sebze

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryumu komple temizlemen lazım. Suyu da yenile. Herşeyi iyice sterilize et. İç filtre varsa özellikle onu iyice yıka. Süngeri lavaboya koyup sıcak su dök. İçine girip üreyebilirler. Dip sifonu var ise onunla kurtları çektirirsin. Yoksa akvaryuma ait bulaşık süngerini üzerlerine bastırıp çekersin yukarı.

Sonra takip et yine görürsen parazit hayvanlardan çıkıyor demektir. Bu zararlıdır. Tedavi gerekir.

Dışarıdan gelen dekor ekipman ve açık yemler parazit yumurtası taşıyabilir. Yemleri jelatini açılmamış kutuda alıyoruz. Elindeki gammarusu açık aldıysan kullanma. Kapalı kutu aldıysan ondan kaynaklı değildir. Birde sera raffy P nature yemden al. Bu dönemler protein ağırlıklı beslenirler. 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin de alırsın.

Suyu 28 dereceye düşür. Dış ortam ile ısı farkı çok olmasın kuru alana ıslak vaziyette çıkıyorlar üşütmesinler. Akciğer enfeksiyonuna genelde bu noktada yakalanıyorlar. Hayvanların ayak boşlukları ve anüsüne de bak.

Tuz olmaz. Bu hayvanlar tatlı su canlıları.

Su ısıtıcıya dikkat et soğumadan çıkarırsan camı patlar.

efehan

Bronz 5 Üye
teşekkürler detaylı açıklamanız için suyun hepsini boşaltayım mı? kaplumağaları nereye alayım peki 10 litelik küçük bir akvaryumum var

efehan

Bronz 5 Üye
gammarusu petshoptan aldım bir kutunun içindeydi fakat sıradan bir kap onlar onun içine dolduruyor herhalde

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Muhtemel ondan geçmiştir. Açık ürünlerde böcek yumurta bırakır. Suya temas ettiğinde yumurtadan çıkar. Kötü tarafı hayvanın içinde canlanmaları. Bazı parazitler hayvanı içten yer.

Onu atıp kutuda alırsın. Netten daha ucuza alırsın. Gammarusta marka farketmiyor yeterki jelatini açılmamış olsun. Yinede piyasadan alırsa skt 2023 2024 tarihli olsun. 2025 tarihlilerde çıkmaya başlamıştır.

Alana kadar haşlanmış yumurta akı, 1-2 dakika haşlanmış kıyma parçası ile idare edersin.

Akvaryumdan bir miktar suyu diğer akvaryuma alıp hayvanları koyarsın. O gördüğün harici başka yerlerde de olabilir. Komple temizlemen daha garanti olur. İş bitip temiz su koyup su ısısı uygun seviyeye gelince hayvanları alırsın.

efehan

Bronz 5 Üye
son bir sorum daha var küçük akvayumda su sıcaklığını ısıtıcı lamba ile sağlasam olur mu

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Olur zaten aynı gün işi bitirirsin, fazla zamanını almaz. Esas uğraştıran dış filtre, o da sende yok. İşi bitirdiğinde hayvanları öbür akvaryuma alırsın.