Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

semender sorunu !

dexterx13

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar 2 gün önce yeni bir semender aldım eski semenderimden biraz küçük türü bantlı semender diye düşünüyorum. Yeni aldığımı eskisinin yanına koydum ama eskisi kırmızı karınlı japon semenderi bir süre sonra peşine düştü ve ısırmaya başladı ama küçük hep kurtuldu. Bir akşam öyle bırakıp yattım ertesi gün tekrar aynı şeyler olmaya başladı ama düzelir dedim alışırlar dedim ve bıraktım. Ama asıl sorun bu değil yeni aldığım , aldığım günden beri birtek lokma birşey yemedi zavallı hayvanın biryerden toplamış olmalılar yani kuru yeme alışık değil. Neyse ben bu küçük olanı küçül bir cam fanusa koyup yemle donattıl birde küçük bir bitki koydum ama hala tık yok. Cımbızla ağzının önünde sanki canlıymış gibi gammarusları hareket ettirdim yemeye çalıştı ama başaramadı şimdi etrafta dolanıyor yardım edin ölmesini istemiyorum.

Cvp: semender sorunu !

semenderler canlı börtü böcek yerler. bildiğim kadarıyla bizim ülkede canlı olarak satılmıyor malesef yaz olsa file yardımıyla küçük sinekleri yakalayıp verebilirsiniz. bu durumda en azından suya batırıp yumuşatırsanız tazeymiş gibi algılayabilir.

Canlı yem yeme konusunda zorunluluk var ise bildiğim tek firma bu.
http://antalyacekirge.net/default.asp?mod=home

Ayrıca hayvan yaşadığı taciz ve saldırılar sonrası strese girmiş olabilir.

antalyada bu firmayı duymuştum da canlı olarak satış yaptığını bilmiyordum iyiymiş.

Benim sık alışveriş yaptığım pet shop çegirgelerden getirtip kertenkelelere veriyordu. Firmanın kurucusu haber konusu oldu. Hatırladığım kadarıyla yurtdışındaki ihtiyacı görüp bu işe soyunmuş. Çekirge ile başlamıştı ama çeşidi bayağı artmış.

Canlı yeme karşıyız,bunun ticaretini yapanlar ve yaptıranlar cezalandırılmalı.İnsan olarak kendimden utanıyorum şuan.

Genel olarak kaplubağalar için canlı yem konusunda size katılıyorum. Ama zorunluluk doğdu ise bu böcek türleri verilebilir. Kertenkele, yılan, örümcek türleri için zorunlu kalabilirsiniz. Tarantula beslediğinizi düşünün.

Beslemesinler o zaman kaplumbağaların doğal ortamını sağlamak için neler yapılıyor ki kaplumbağalar diğer türlere göre evcil olarak adlandırılıyor.Evinde timsah tarantula gibi vahşi hayvanları beslemek kadar abes bir şey yoktur.Bukelemun bile vahşi bir hayvan o ve onun gibi böcekçil sürüngenlerin beslenmemesi lazım.

öyle deme cihangir sonuçta bizim kaplumbağalarında farkı yok onlardan.kedi, köpek, balık ve çiftlik hayvanları harici herşey o türlerin kapsamında. bu hayvanlar doğal ortamında dahi aynı şeyi yiyor ve bazıları yemek zorunda. çünkü iç sıvılarıyla besleniyorlar. biz balık gibi uysal ve tatlı canlılarla beslenilmesine karşıyız. yoksa haşareyi her birimiz yazın kaç defa öldürüyoruz. sadece şehirler arası yolda arabama yapışanlarla iki aylık yiyecek çıkar hayvana. sonuçta bizim verdiğimiz kuru yemlerde onlardan yapılıyor. yani dolaylı yoldan bizde öldürüyoruz gibi birşey.

hatta yazlığın balkon pervazında var semenderler bu sene aileyide büyütmüşler, balkon ışığını yakınca gelip topluyorlar sinekleri, hem karınları doyuyor hemde ilaç kullanma derdim olmuyor ve rahat oturuyoruz balkonda çift taraflı menfaat sağlıyoruz bibirimize. yalnız semenderler küçük sinek yerler diğerleri büyük gelir.

Cem kurutulmuş gıda konusunda yazdıklarına kesinlikle katılıyorum. O canlılar da kurutularak paketleniyor. Ölüm süreleri canlı haldeyken bir kaplumbağanın yemesinden daha kısa değil.

Genel olarak canlı yemden kaçınmalı tabi ama zaruri hallerde bazı türleri hayatta tutmak için gerekebilir. Kendi adıma söyleyecek olursam hayvanlara balık atıp avlanmalarını seyredelim anlamında değil hayatta kalması için zorunlu olunursa verilmesi taraftarıyım. Buda sınırlı sırf bu amaç için üretilmiş böcek çeşitleridir.

Ayrıca kaplumbağalar evcil değildir. Bazı türleri evde beslenebilir. Yani evcil hayvan ile evde beslenebilen hayvan terimleri farklı. Kaplumbağalar vahşi hayvandır ve evcilleşmez. Hatta her türü evde beslenebilir hayvan olarak bile kabul edilemez. Örneğin snapping türleri. Kaplumbağalar dışında da evde beslenebilen sürüngenler mevcut. Uygun ortamı sağlayınca RES ve bunun gibi evde beslemeye uygun kaplumbağalar, semender ve bunun gibi evde beslemeye uygun sürüngenler, hatta küçük yılanlar evde beslenebilir.

Bu yorumlar kendimize söylediğimiz yalanlardan başka bir şey değil.Yiğit olup kabullenin başka hiç bir açıklamaya ve yahut bilgiye gerek yok.Kayıtsız şartsız kabul etmelisiniz ki bu durum hoş değil,kesinlikle yanlış bir durumdur.Aksini iddia eden ve yaptığını başka nedenlere bağlayan canidir.

Geri