Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Semenderim :((

bberk0897

Gümüş 5 Üye
Malesef günlerdir yem yediremediğim,polivit tedavisine başladığım semenderimi kaybettim:'(

Şimdi onun üzgünlüğünü daha üzerimden atamadım ancak bir kaç sorum var.Kaba, bitkilerden salyangoz bulaşmış.Bunun parazit yaptığını bildiğim için su mercimeği almadım ama diğer bitkilerden de bulaşıyormuş.Ben bu bitkileri betta akvaryumuma koymayı düşünüyorum.Nasıl bitkileri ve kumu falan dezenfekte etmeliyim.Bu eşyaları yıkarken salyangozları nasıl koruyabilirim çok küçükler.Teşekkürler.

Cvp: Semenderim :((

Başınız sağ olsun.

Salyangozlar tehlikeli hayvanlar değillerdir.Parazit durumuda bir hastalık bulaşmadığı sürece söz konusu bile değildir.
Bitkilerden gelen salyangoz adi salyangoz diye tabir edilenlerdir.
Akvaryumdaki yem artıklarını bitirmekte ve bir nevi temizlik yapmakta uzmanlardır.
Benim hem kaplumbağa hem de bitki akvaryumumda oldukça var bu canlılardan ve zararsızlar.

Eğer kurtulma yolu arasanız helena (katil salyangoz) alıp kurtulabilirsiniz.Yoksa geceleri karanlıkta akvaryum camlarında dolaşırlar.Kalkıp büyükleri toplayarak kurtulabilirsiniz.

Tamam.Ben kurtulmak istemiyorum ben kaplumbağalarım için su mercimeği aldığımda yine bulaşmıştı.Ben onları ayrı kaba alıp beslemiştim onlardan kurtulmak istemiyorum.Sanırım yine siz bana onlar hakkında bilgi vermiştiniz.Sağ olun var olun.Sanırım ecemkoten in semenderi onlardan bulaşan iç parazit yüzünden ölmüştü o yüzden söyledim. Bir de kaplumbağamın ölüm sebebini bilmememle birlikte sanırım hastalıktan ayakları eridi bu yüzden nasıl bir dezenfekte yöntemi kullanayım.Normal mavi damlam da var,sera aquatanım da var.Bir diğer sorumsa poliviti kaplumbağalarıma kullanayım mı ve nasıl kullanayım.Teşekkürler.

Başın sağ olsun nekadar kötü tedavisine başlamadan öldü :(
Birdahaki sefere daha iyi bakım yaparsın sana yardımcı olurum ben.

Tamam sağ olasın.Babam sanırım daha semender türü bir hayvan almama izin vermeyecek ama betta akvaryumumun artık bitkili olacak olması güzel oldu:)

betta akvaryumunuz çok küçük 13 l az en az 30 l olması lazım ben betta çok besledim ondan çok bilgim var

unutum bu arada başınız sağolsun :(

Geri