Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sera mavi damlamı ? JBL Filtreye koyulan taşlarmı ?

Tohlii

Altın 3 Üye
Arkadaşlar merhaba ,
Seranın yosun önleyici mavi damlasımı daha iyidir
SERA
Yoksa JBL'in Yosun önleyici filtreye koyulan taşlarımı ?
JBL

Yem olarakta Sera Raffy P ve Tetra reptomin kullanıyorum.
Birkaç çeşit daha eklemek istedim.
Sera Raffy I (Gammarus) 100 ml
Sera Reptil Carnivor Etçil Sürüngen Yemi 85 gr
Bu ürünleri kullanabilirmiyim ? Hangi sıklıkta?

Vitamin olarakta bu ürünü haftada 2 kere 3 damla olarak yemlerine damlatsam nasıl olur ?
Sera Reptilin Vitamin Takviyesi 15 ml
Bu vitamin yerine , Devit 3 kullanmam dahamı uygun olur ?

Cvp: Sera mavi damlamı ? JBL Filtreye koyulan taşlarmı ?

Suya ben sadece sera aquatan katıyorum 1 ay oldu suyu değiştirmedim 1 2 kere yeni su ekledim dış filtre falan da kullanmıyorum yosun da yok koku da yok :) aldığım adam yosunuda engeller demişti bana

Eğer uvb lamban yoksa devit-3 te kullanmalısın sera vitaminin yanında.Sera carnivor yemi kullanabilirsin ama parçaları çok büyük olduğundan kapluşların yiyemeyebilir.Sera raffy I kullanabilirsin.Devit-3 ü yemlerine haftada 1 kere damlat.

Mecit bey,

Yazdığınız iki yosun gidericide güçlüdür. Fakat ikiside kaliteli marka olsada suya kimyasal eklememeye bakın derim ben. O yüzden benim tercihim filtreye eklemekten yana. Böylelikle temizlemeyede katkısı sürekli olucaktır. Suya damlatılan damlanın etkisi bir süre sonra sona ericektir.

Seçtiğiniz yemler gayet güzel. Fakat kaplumbağalarınızın kafası küçükse Carnivoru yemekte zorlanabilirler :) Ben Carnivoru kullanıyorum ve çok memnunum. Hem iştahla yiyorlar hemde içeriği çok yararlı. Bunun dışında karides zaten acilen edinmeliydiniz :)

Vitamine gelince hem Devit 3 hemde vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Aldığınız vitamin piyasadaki en kaliteli kaplumbağa vitamini. Fakat hem devit 3 hemde vitamin kullanacağınız için vitamini haftada iki kez kullanmak çok fazla olur. İkisinide haftada birer kez kullanabilirsiniz.

Yorumlar için çok teşekkürler.
Bu arada ecem hanım moderatörlüğünüz hayırlı olsun. :)
JBL'in Filtre içine koyulan ürününü alacağım o zaman.
Kurutulmuş karides zaten haftada 3 tane veriyorum.
Siparişi geçeyim ben en iyisi :)
Süsleme için bir kaç üründe aldım resimlerle paylaşacağım :)

Ben Sera Aquatan ve Mavi Damla kullanıyorum Sera Aquatan su düzenleyici çeşme suyu kullanıyorsanız içine döküyorsunuz.
Seçtiğiniz yemler kaliteli. Bende dış filtre var suyu her hafta %25'ini değiştiriyorum.. :)

Arkadaşlar suya eklenen kimyasalları ilk kurulumdan sonra pek KULLANMAMAYA özen gösterelim. Çünkü dış filtrede kurmak için uğraştığımız aylarımızı alan biyolojik dengeyi harap ediyorlar.

Yosun sorunu genelde nitratı düşük olan ve direkt güneş görmeyen akvaryumlar dışında yaşanır. Kuru alanlar direkt ısıtma lambası ile ışık gördüğüiçin yosunlanması normaldir ama su dengesi normal(nitrat oranı düşük) bir akvaryumun tabanında camlarında yosun oluşması İMKANSIZDIR.

Eğer dip çekimi yapıyorsanız ve dış filtreniz verimli bir şekilde çalışıyorsa bu kimyasalları çok nadir kullanın.

Teşekkür ederim Mecit bey :)

Emin bey ,
Filtre içine koyulan yosun giderici taşlardan kullansak nasıl olur ?

Ecem hanım,
Rica ederim :)

Malesef o taşlar hakkında iyi bir bilgiye sahip değilim Mecit Bey, ancak sanıyorum ki dengeli bir ışıklandırma, iyi bir filtrasyon ve düzenli su değişimi ile 0 yosun miktarını tutturmak zor değil :) Eğer nitratı aşağı çekerseniz yosunların oluşması için gerekli ana etkeni yok etmiş olursunuz.

Nitratı akvaryuma bambu koyarak halledebilirsiniz. En doğal yöntem:) Akvaryumlarımız aynı olduğu için söylüyorum ben bambuyu filtrenin çıkışına doladım büyük boy bambu tam bizim akvaryumlarımız için :) Ben akvaryumdaki nitrat sorununu onla çözüyorum. Bambu nitratı emer. Doğal bir yöntem kimyasala gerek yok :)

Ecem hanım, peki bambuda karbon gibi bir süre sonra doyum noktasına ulaşıp zararlı içerikleri kusma yapar mı :)

İçinde hafif asit var ama açık söylemeliyim bu ihtimali hiç düşünmedim :) Araştırıyorum şuanda fakat birşey bulamadım bu konu hakkında.

Bitkiler nitratı kullanarak besin üretirler ve büyürler. O yüzden doyma gibi bir sorunu yoktur. Ancak nitrat mitarı düşük akvaryumlarda amonyak ve amonyumu da emer bitkiler. Yani canlı bitki ve midye iyi bir filtre malzemesidir ancak kaplumbağalarımla pek yaşayamıyorlar malesef:)

O yüzden sump kullanan kişiler sump ın içine bitki yerleştiriyorlar çoğu zaman :)

Bambuyu yaşatamama gibi bir sorun yaşamak imkansız anca ısırabiliyorlar o da bambuya zarar vermiyor zaten.
Şimdi okuduklarıma göre bambudaki karbon oranı diğer bitkilere göre fazla. Ama salınım yapmıyormuş demek ki :)

12 saat Sıcak ışık alıyor akvaryum + florasan var.Dip temizliği haftada bir yapıyorum ama yinede yosun oluyor.Dip temizliği ile akvaryumdan 25 Lt yakın su çıkartıyorum.Yosunda kötü bir görüntü oluşturuyor. Bambuyu bir deneyeceğim. Ecem hanım bambuyu Akvaryumun içinemi koyacağız Resim ile paylaşırsanız çok memnun olurdum .

Ecem ve Emin Emre ikinize de teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :)

Bambu kuma gömülerek de kökü suda kalacak şekilde de bakılabilir. Epey dayanıklı bir bitkidir. Hatta akvaryumda bakılınca daha da coşuyor, mineralli sudan dolayı.

Nereden bulabilirim ?

Tüm çiçekçilerde ve botanik bahçelerinde bulabilirsiniz.

Bambunun kökünün kumda olmaması gerekiyor. Yoksa yaşayamıyor. Benim uçtaki çürüklüğün sebebi başta kuma gömerek kullanmam. Bir yere dolama şansınız yoksa iple tutturabilirsiniz.
Ben bu şekilde kullanıyorum :

mailto:/img641/4816/1004229q.jpg

mailto:/img820/8854/1004232x.jpg

mailto:/img834/2535/1004233o.jpg

mailto:/img687/9392/1004234x.jpg

Geri