Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sera Reptil Carnivor Etçil Sürüngen Yemi

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba Cem bey ve diğer arkadaşlar. Sizinle şu tırnak kırılması vitamin vs üstüne konuşmuştuk en son hatırlamanız için belirtiyorum. D vitamini filan önermiştiniz kullanmaktayım. Bana tavuk yerine yem bunu önermiştiniz yer yemez diye ufak almıştım bu yem az kaldı şu ara aynısının büyüğünü sipariş etmeyi planlıyorum. Ama çok protein ağırlıklı filan demiştiniz o yüzden sormak istedim öneriniz var mı olur mu?

Dışı protein içi mineral yemdir. Protein açısından sıkıntı yok. Ortasındaki mineral fazla alınırsa iyi değil onun için yetişkinlerde haftada 2 öğün verebiliyoruz ki bu günde bir öğün yem verdiğimiz için 2 güne denk geliyor. Günde 2 öğün verilen hayvanlar için 4 öğün yapılabilir, daha fazla değil. 2 carnivor yemdeki mineral yem, 1 mineral stick yeme denk gelir.

Şayet başka mineral içerikli yem yada carnivorun bitkisel türdeşi herbivor kullanılıyorsa öğün yarı yarıya düşürülmeli.

Başka yem yok elimde hocam günlük maksimum 8 10 tane arası atıyorum kafa boyutuna göre bile değil. Uzun süredir yem yemiyordu hep tavuk yediğinden. O zaman aynı devam edeyim. Siz protein fazla olur demiştinz diye hatırladım ondan sordum

Protein şöyle sürekli ve tek yönlü beslenme sağlıklı değildir. Hayvan ihtiyacı olan gıdaların, mineral ve vitaminlerin hepsini almalı. Sadece protein alımı vücutta ürik asidi artırır bu da gut hastalığına neden olur.

Hayvanın boyu 18 cm idi değil mi başkasıyla karıştırmadım. Hayvana marul kıvırcık vb. den kabuk genişliği oranında ver. Bunu haftada iki defa yapabilirsin. Tetra reptomin de al bunda yosun içerik var. Sera raffy P alabilirsin bunda tahıl içerikli yemde var. Yemler mutlaka birkaç çeşit olsun. Haşlanmış yumurta akı, haşlanmış karides, haşlanmış balık verebilirsin. Kurutulmuş yemlerin fiyatı uçtu, artık alınmaz.

Cvp: Sera Reptil Carnivor Etçil Sürüngen Yemi

Ölçmedim ama en büyük halinde bence erkek. 18 cm var mı yok mu pek bilemedim ama büyüdü baya. Yıllarca hep normal yemler yerdi petshoptan sonra bırakmıştık hep tavuk yiyordu. Yeşillik denedim çok defa yemedi tavuğu bile sürttüm sizin dediğiniz gibi zamanında kokusuna yemedi :) O sera raffy P araştırayım. Bir ondan birde bundan kullansam yeterli mi peki? Yemler gerçekten pahalıymış ama önemli değil o severek yedikten sonra

savas_yok' Alıntı:
Ölçmedim ama en büyük halinde bence erkek. 18 cm var mı yok mu pek bilemedim ama büyüdü baya. Yıllarca hep normal yemler yerdi petshoptan sonra bırakmıştık hep tavuk yiyordu. Yeşillik denedim çok defa yemedi tavuğu bile sürttüm sizin dediğiniz gibi zamanında kokusuna yemedi :) O sera raffy P araştırayım. Bir ondan birde bundan kullansam yeterli mi peki? Yemler gerçekten pahalıymış ama önemli değil o severek yedikten sonra

Merhaba,

18 cm bir erkek zaten 3 günde 1 beslenmeli. Kaplumbağalar yem konusunda çok sinameki. Hazır yemden bıkar 1 ay yem yemez. Tavuk, et yer hazır yeme bakmaz. Meyvelerin sadece renklisini yer vs vs... Yeşillik sever öbürünü yemez her tür ve her türdeki  bireyler farklı. Tamamen hayvansal protein hayvanın karaciğer, böbrek ve kemik metabolizması için çok zararlı. İyi bir markanın dengeli yetişkin yemleri verilebilir.

Şu 2liyi alayım öyleyse doğru anladıysam. Aslında her gün tek seferde besliyorum. Biliyorum yağ deposu geniş olduğundan doymuyorlar 13-14 senedir bende. Bir kaç ay önce fazla olmadıysa tırnak kırılması yaşadı kabuk filan dökmedi her yıl dökerdi onlar içinde Cem beyin önerisi ile haftada bi d vitamini damlatıyorum.
W5CqMQ.png

savas_yok' Alıntı:
Şu 2liyi alayım öyleyse doğru anladıysam. Aslında her gün tek seferde besliyorum. Biliyorum yağ deposu geniş olduğundan doymuyorlar 13-14 senedir bende. Bir kaç ay önce fazla olmadıysa tırnak kırılması yaşadı kabuk filan dökmedi her yıl dökerdi onlar içinde Cem beyin önerisi ile haftada bi d vitamini damlatıyorum.
W5CqMQ.png

Evet raffy p gibi pelet yemler güzel. Yalnız reptil carnivorun protein oranı çok yüksek. En düşük protein oranı sanırım Tetra Reptomin Yetişkinlerde var %36 sanırım. Yucca extractı var içinde. Aslında raffy p ile raffy vital yese harika olur. 

Ayrıca d vitaminini suya veya kabuğuna damlatıyorsanız hiçbir işe yaramaz. Sürüngenler d vitaminini güneşten sentezlerler kabuktan emmezler. Ha mamasının üstüne damlatıp verebilirsiniz.

Tost' Alıntı:
savas_yok' Alıntı:
W5CqMQ.png

Evet raffy p gibi pelet yemler güzel. Yalnız reptil carnivorun protein oranı çok yüksek. En düşük protein oranı sanırım Tetra Reptomin Yetişkinlerde var %36 sanırım. Yucca extractı var içinde. Aslında raffy p ile raffy vital yese harika olur. 

Ayrıca d vitaminini suya veya kabuğuna damlatıyorsanız hiçbir işe yaramaz. Sürüngenler d vitaminini güneşten sentezlerler kabuktan emmezler. Ha mamasının üstüne damlatıp verebilirsiniz.

Yok hemen yiyeceği yeme atıp atıyorum suya fazla değmeden kapıyor onu :) Sağolun Cem bey sayesinde çoğu şeyi öğrendim. O kabuğa sürme mevzusu sanırım küçükken sanırım. Birde ben eskiden hep dışarı çıkarır güneşlendirir temizlerdim sonra öğrendim diğer evcil hayvanlar gibi olmaması lazımmış hayvanı rahat bırakıyorum artık :) Kuru alan filan yaptım filitre havalandırma ısıtıcı hepsini bu forum ve siz değerleri arkadaşlar sayesinde öğrendim. Siparişi verdim yoksa o ddiğiniz yemi de incelerdim bakalım bu sonraki eklediğim yemi de yiyecek mi ? Peki şunu sorayım yem olayını nasıl yapayım kaç günde proteinliyi verelim

savas_yok' Alıntı:
Tost' Alıntı:
savas_yok' Alıntı:
W5CqMQ.png

Yok hemen yiyeceği yeme atıp atıyorum suya fazla değmeden kapıyor onu :) Sağolun Cem bey sayesinde çoğu şeyi öğrendim. O kabuğa sürme mevzusu sanırım küçükken sanırım. Birde ben eskiden hep dışarı çıkarır güneşlendirir temizlerdim sonra öğrendim diğer evcil hayvanlar gibi olmaması lazımmış hayvanı rahat bırakıyorum artık :) Kuru alan filan yaptım filitre havalandırma ısıtıcı hepsini bu forum ve siz değerleri arkadaşlar sayesinde öğrendim. Siparişi verdim yoksa o ddiğiniz yemi de incelerdim bakalım bu sonraki eklediğim yemi de yiyecek mi ? Peki şunu sorayım yem olayını nasıl yapayım kaç günde proteinliyi verelim

Forumun beslenme bölümünde detaylı beslenme rejimleri var. Her yaş grubu için. Orası bir fikir verebilir. Her hayvanın farklı alışkanlıkları var ayrıca. Yani hayvansal proteinli 1 kere diyelim diğeri 3 kere. Ayrıca mutlaka suda hep ısırabileceği bir yeşillik olsun.

Önce reptomini dene yemezse bunda diretip başka yem verme bunu yemeye başlayınca bir birinden bir diğerinden verirsin. Sera carnivoru normalde max haftada iki gün veriyoruz. Bu mineral ve protein içeriyor. 3 gün carnivorun ara günlerine reptomin ver. Diğer iki güne haşlanmış yumurta akı, balık yada dondurulmuş karides verebilirsin. Bunları da haşlayacaksın. Hesaplı bulabilirsen jbl agilde alırsın. Bunu haftada bir vereceksin. O vakit haşlananları haftada bire düşür. Yemlerin fiyatları öyle hale geldi ki fazla yem de öneremiyorum artık.

Aynen pahalı 100ml lik 2 yeme verdiğim ücret yazıyor gördüğümüz gibi. Dediğiniz gibi denicem o karides filan zor ama yumurta olabilir. Bakalım çok diretmezse diğer yemi yemekte sorun olmaz gibi

Geri