Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sevgi Gerekir

Çitlembik0216

As 5 Üye
Merhaba arkadaşlar,

Youtube'da bir video'ya denk geldim çok hoşuma gitti sizinlede paylaşmak istedim buyrun :)

https://youtu.be/OME9YquyDbU

Çok sevimli maşallah benim kapluşum da öyle ellerini uzatır bana

Cvp: Sevgi Gerekir

Bir amacı var onun sanırım benimkiler herşeyi yapıyorlar şunu yaptıramadım :)

Bilmem ki benim kapluş elime bayılıyor hiç böyle bişe için alıştırmadım kendi kendine yapmaya başladı özellikle avucumun içinde oturmaya bayılıyor

Karşısındakini ( bu herhangi bir cisimde olabilir ) tehdit olarak algıladığı için yapıyor.

Suda yapıyorsa sabit durma amaçlı tutunuyor. Aklı ermeye başlasın ısırmaya başlar.

Isirmamasi hakikten enteresan ben gercekten her gun boyle vakit geciriliyorsa bir tanima durumu olabilir diye dusunuyorum. El titretme hareketi buyuk ihtimalle ne ile karsi karsiya oldugunu inceleme amacli diger hhareket ise bunlarda bu dirsek kisminin yukarısindan tutma ve buyuk bir kuvvet uygulayabilme olayi var yukarıda bir sey gorduler mi hemen dizleri koyup cekmeye basliyorlar ben buna benzettim, benimde arada el sıkıştığım oluyor boyle :D
Renkleri cok guzelmis buyuk boyda bu renge rastlamak zor benim zeytinde boyle.

Bu hareketi erkekler ciftlesmek istedigi zaman yapmiyormu ben oyle saniyordum

Aksine eskiden ısırma eğilimi vardı yenecek birşey olmadığını anladım sanırım artık tutunmak ve oturmak amaçlı kullanıyor elimi Ha birde kaşınmak için

El titretme yerine göre kur hareketi; üstünlük kurma ve tehdit karşısında tepki gösterme savunmada yaptıkları harekettir. Şu dışında tıslama sesi de çıkarabiliyorlar. Ses çıkarmaz ise ısıracak demektir.

Ama yere bıraktığında sahibinin peşinden gidiyor ona ne dersiniz? Sanki sahibine alışmış gibi bir kanaat oluştu bende.

Zaten sese ve harekete dogru yonelmeleri sikca rastlanan bir durum.

Handling(Türkçe'deki karşılığına ele alma diyebiliriz),sürüngenlerde hayati değere sahip.Özellikle yılan bakanların günlük 15 dakika gibi bir süre canlı ile temas etmesi ilerleyen dönemlerde canlıdaki savunma içgüdüsünü bastıran bir bağ ya da bakış açısı oluşturuyor.

Örnek olması açısından Phelsuma madagascariensis madagascariensis türünün yem ile ele alıştırılması
[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GWImwggkSzE[/video]

Su kaplumbağaları farklı bir sistemde(akvatik/sucul) yer aldığından ötürü her seferinde canlının kurulanıp sistem(terrestial/karasal) değişikliği yapılması hem canlı hem de bakımını gerçekleştiren kişi için zorluk çıkarmakta.Bu yüzden genç ve ergin su kaplumbağalarının savunma içgüdüsü ile ısırma girişimleri normal karşılanabilir.

Masallah cok seker ya kaplumbagalarin herhali cok seker komik ve tatli..hepsina masallah dunyada ne kadar kaplumbaga varsa hepsinede..????????

Geri