Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sezaryen Doğum

Ağustos

Bordo Bereli
Dabao bir kara kaplumbağası Çinde, Chengdu City Hayvanat Bahçesinde yaşıyor.. Dabaonun bakıcıları iyi hissetmediğini farkederler ve x-ray için hastaneye gönderilir.. İçinde doğuramadığı tam 14 yumurta görülür. Ve bu kadar yumurtanın varlığı Dabaoda uyuşukluğa sebeb olmuştur. Doğumu kendisi yapamadığı için ameliyata karar verilir ve Chengdu 416 (normal bir hastaneye ) kaldırılıp ameliyat başlar. Ameliyatta kabuk tam 2 saat açık kalmıştır kaparlarken etrafına epoksi reçinesi sürmüşlerdir.

mailto:/qp4e8i.jpg

Cvp: Sezaryen Doğum

Heyyy çok ilginç :) Acaba kabuk nekadar zamanda toparlar kendini, çünkü alt kabuk sürekli kullanım halinde temas söz konusu!

Evet haklısın ama reçineyi fazla kalın yapmışlar sanırım sürtünmede o bölgeye basınç olmasın diye olabilir hemde doğal bir yapıştırıcı :)

zaman içinde kaynar gider neslihan. bu epoksi kabuk çatlak ve kırıklarında da öneriliyor. çindeki tezatlık enteresan. bir taraftan yenirlerken bir taraftan böyle bir operasyon yapılması ironiden başka bir şey değil.

Bide mesajla tesekkur edeyim dedim
Guzel paylasim :)

Cem aynen ben de sen gibi düşündüm

Yani çindeki hayvan katliamlarini acimasizligi düşününce bu haberi iki kez okudum ülkeyi yanliş mi okudum diye

Helal olsun ne diyelim inşallah Allah içlerine insanlik verir topunun

Paylaşim için teşekkürler

Ben teşekkür ederim.. Çindeki insanlar ne bulsa yiyor malesef yumuşak kabuklu çin kaplumbağasının soyu tükenmek üzereymiş bugün natgeo wild da izledim.. Bende şaşırdım çini görünce ama yabancı kaynaklardan doğruladım

Kabuk kapatıldıktan sonra sırt üstü duruşuna içim gitti. Garibim, muhtemelen yumurtalar tıkandı ve çıkamadı.

Dediğin gibi olmuş Emre Abi ama emek harcamaları bile güzel basit bir ameliyat değil sonuçta o kabuğun kalınlığı bile hesaplanıp yapılmış

Bayağı ciddi çalışmışlar belli. Helal olsun. Koca toplum insanlıktan uzakken arada birileri bunları yapınca şaşırıyor insan.

içim sızladı ya :( kıyamam ona ben. Yavrucagım canı yanmamıştır ve operasyondan sonrada yanmaz inşallah çar çabuk iyileşir kabuğu... Paylaşım için teşekkürler çok güzel bir paylaşım çok hoşuma gitti...

yaşarcan bu türünün son dişisi ile çiftleştirme olan programsa izlemiştim. sonunu kaçırdım. erkek bir önceki dişiyi öldürmüştü.

Yok abi benim izlediğimde kaplumbağaların göç edişini anlatıyordu zaten 1 tane kalmıştı .. Adamlar herşeyi tüketiyor ya midesizler

Geri