Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sıcakta ciyak ses yan yan durma

araz

Bronz 5 Üye
Kaplumbağalarimla son 15 gün mama verip suyu temizlemek harici ilgilenemedim. Birde akvaryum yerini değiştirdim. Akvaryum epey güneş alıyor evde çok sıcak. 37 derece civarı gece 3.30 şuan ve şuan bile 33 derece.
Suları epey ılık.
Yemek düzenleri herzamanki gibi. Ama bu ara sularıni içme suyu yerine , bir gün dinlenmiş çeşme suyu ile takviye temizlik yaptım.

İki gündür evde ciyak sesi duyduğum anlar oluyor sesin nerden geldiğini çözemiyordm. Dün kaplumbağami yan yatarken görünce korku ile aldım hemen altını kontrol ettim. Her hafta fırçalama yaparken kontrol ederim. Tüm alt kabuğu pembeydi.
Suyunu içme suyu ile komple değiştim.
Yerine koydum. Bugün kabuğu normale dönmüş çok belirsiz hafif pembelik kalmış. Ama bugün elime aldığımda ciyak sesi yardım ister gibiydi.
Sıcakta akciğer enfeksiyonu almış olmasına şaşkınım.
Plastik fabusta besleniyorlar harici akvaryumlarinda oluyorlar. Kuru alanları dar. Günde iki saat harici kuru alana alıyordum. Dediğim gjbi şu aralar onu pek yapamadım. Çok suda kaldığı için olabilir mi? Gözlerinde yanaklarında üst kabukta vs hiç bişey yok. İştahı yerinde. Ama hareketleri yavaşladı ve o ses yardım isteği ise ne olduğunu anlamamak beni şuan uykusuz bıraktı

Evet akciğer enfeksiyonu olmuş hemen veterinere danışın. Kuru alan akvaryumun içinde olmalı ki hayvan istediği zaman çıkıp güneşlenebilsin. Kuru alan dar olmayacak kuru alanı büyütün enfeksiyonun bir sebebi de budur hayvan kuru alanda çok kalmadığı için suda üşütür ne kadar ılık olsada akşam su soğuk olur ısıtma lambası lazım hayvan kuru alanda kurulanamıyor olabilir. Ciyak sesini bilerek yapmıyor ağzından nefes alıyor ve ağzını açarken o ses geliyor büyük ihtimal burnu tıkanmış. 2 tane kaplumbağanız varsa birini diğerinden ayırın diğeri de hastalık kapmasın. Tekrar söylüyorum acilen veterinere götürün akciğer enfeksiyonu hafife alınacak bir rahatsızlık değil

Hayvanların kabuğunda yoğun bir kir yoksa fırçalamayın bu hayvanları strese sokar.

Akvaryumu güneşten uzak yere koyun. Güneş ışığı gözüksün ama doğrudan güneşe maruz kalmasın.

İçfiltre motoru 35 derece üstü sıcaklıkta yanar. Su aşırı sıcak. Muhtemelen hayvanlar bu sıcaktan kaynaklı sorun yaşıyor.

Akvaryumu taşırken boşaltın ağırlıktan çatlatabilirsiniz.

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Evet akciğer enfeksiyonu olmuş hemen veterinere danışın. Kuru alan akvaryumun içinde olmalı ki hayvan istediği zaman çıkıp güneşlenebilsin. Kuru alan dar olmayacak kuru alanı büyütün enfeksiyonun bir sebebi de budur hayvan kuru alanda çok kalmadığı için suda üşütür ne kadar ılık olsada akşam su soğuk olur ısıtma lambası lazım hayvan kuru alanda kurulanamıyor olabilir. Ciyak sesini bilerek yapmıyor ağzından nefes alıyor ve ağzını açarken o ses geliyor büyük ihtimal burnu tıkanmış. 2 tane kaplumbağanız varsa birini diğerinden ayırın diğeri de hastalık kapmasın. Tekrar söylüyorum acilen veterinere götürün akciğer enfeksiyonu hafife alınacak bir rahatsızlık değil
Veteriner bulamadım. Beşiktaş'ta oturuyorum. Kağıthane de buldum egzotik veterineri ordan da dönüş alamadım.
Kabuk altı pembelik yok artık ama diğerine de geçti. Gözleri şişmeye başladı.

Avrupa yakasında bilmiyorum ama anadolu yakasında size en yakın bildiğim bir veteriner var reklam için söylemiyorum "Özel Çekmeköy Veteriner Kliniği" egzotiğe bakan veteriner akşam olmaz sabah ulaşın

Hayvanların kabuğunda yoğun bir kir yoksa fırçalamayın bu hayvanları strese sokar.

Akvaryumu güneşten uzak yere koyun. Güneş ışığı gözüksün ama doğrudan güneşe maruz kalmasın.

İçfiltre motoru 35 derece üstü sıcaklıkta yanar. Su aşırı sıcak. Muhtemelen hayvanlar bu sıcaktan kaynaklı sorun yaşıyor.

Akvaryumu taşırken boşaltın ağırlıktan çatlatabilirsiniz.

Akvaryumun ölçüsü nedir?
Akvaryum 28*35*40 yarı yarıya su yapıyordum ama yoruluyorlar diye su seviyesi boyların bı buçuk katı kadr

Filtre yok haliyle içinde. Bu ebatta filtre çalışmıyor.gunluk dip çekim su ekleme yapıyorum.
Dün diğer küçük akvaryuma alıp çok az suda d vit verdim. Eşim yurtdışında şu ara ve köpek kedi kaplumbağa bebek iş ev.. yoksa ilçe farketmez veterinere koşardım ama bebek ve iş arası kalan tek zamanda köpeği ihtiyaç yürüyüşune çıkarabilir oldum.
Ah bilmiyorduk ki kaplumbağa bakımının meşakkat istediğini. Çok sevdim ama onları . Yarın bı yolunu bulup veteriner bulacağım

Avrupa yakasında bilmiyorum ama anadolu yakasında size en yakın bildiğim bir veteriner var reklam için söylemiyorum "Özel Çekmeköy Veteriner Kliniği" egzotiğe bakan veteriner akşam olmaz sabah ulaşın
Müthiş uzak bana. Ama yapacak bişey yok. Yarın da çok yoğun ama getirmeye çalışacağım onlar ses çıkardıkca ben can hakkına giriyorum diye kendimi yiyorum

Müthiş uzak bana. Ama yapacak bişey yok. Yarın da çok yoğun ama getirmeye çalışacağım onlar ses çıkardıkca ben can hakkına giriyorum diye kendimi yiyorum
Veterinerlerle çok aram yok ama cana yakın insanlar o yüzden dedi öneririm

Kaplumbağalarda hastalıklar birbirine geçmez.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla gözlerine damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Ayrıca ağzına da sabah akşam 45 derece açıyla tutup 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Yem yiyor ise stick yemine 1 damla damlatın suda hemen önüne atın yesin.

Ufak çocuğunuz var ise akvaryumun olduğu odadan uzak tutun. Neme bağlı astım olabilir. Ayrıca bu hayvanlar salmonella taşır. Sucul ortamda yaşadıkları için bulaşı riski yüksektir. Her türlü işlem soneası elinizi bol sabunla yıkayın. 7 yaş altı çocuklar için ölümcül risk var. Belirtileri yüksek ateş ve ishaldir.

Kaplumbağalarda hastalıklar birbirine geçmez.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla gözlerine damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Ayrıca ağzına da sabah akşam 45 derece açıyla tutup 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Yem yiyor ise stick yemine 1 damla damlatın suda hemen önüne atın yesin.

Ufak çocuğunuz var ise akvaryumun olduğu odadan uzak tutun. Neme bağlı astım olabilir. Ayrıca bu hayvanlar salmonella taşır. Sucul ortamda yaşadıkları için bulaşı riski yüksektir. Her türlü işlem soneası elinizi bol sabunla yıkayın. 7 yaş altı çocuklar için ölümcül risk var. Belirtileri yüksek ateş ve ishaldir.
Epey geç bir cevap olacak. Atlattık. Gayet sağlıklı büyüyoruz.

Geri