Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sığ su

TürkSasuke

Altın 1 Üye
Veterinerim kapluşların iyileşme sürecinde sığ suda kalması gerektiğini söyledi. Ama su ısıtıcım sığ suda ısıya dayanamayıp çatladı ceryan çarpar diye ısıtıcıyı geri takmıyorum. Sığ sulara uygun bir ısıtıcı mı var. Yoksa eğer ne yapmam gerekiyor?

Şu an havalar ısındı ısıtıcıya gerek yok.

Hayvanların nesi var?

Birisinin akciğer enfeksiyonu var zorla da olsa ara sıra ağzını açıyor o sırada maydonoz marul gibi yeşilliklerle besliyorum. Evet havalar sıcak ama akşamları soğuk oluyor ve su soğuyor bi ısı kaynağı lazım yani ne yapmam lazım

Su sabaha doğru en soğuk halinde olur 26 derece altına düşmüyor ise sıkıntı olmaz.

Akciğer enfeksiyonu geçiren kuru alanda uyuyor mu?

Diğeri sağlıklı mı?

Kabuk boyları kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Hekim ilaç verdi mi? Uygulamayı nasıl yapıyorsunuz?

Sırayla cevap veriyorum.

Suyun sıcaklığı 26 derecenin altına çok nadir düşüyor.

Genelde gövdesi yüzmeyecek şekilde suda başını suyun dışarısında tutmaya çalışıyorum.

Evet. Diğeri sağlıklı.

Kabuk boyları 3-4cm daha küçükler.

İlaç verilmedi sadece antibiyotik ve vitamin enjeksiyonu yapıldı.

Kaç gün geçti antibiyotik üstünden?

Antibiyotiği diyorum. 1 hafta geçti ise eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 45 derece açıyla tutup ağzına 2 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. Bunu da her gün 1 damla damlatın.

Her ikisine de 4 gün devam edin sonra bakalım.

Yavru hayvanlar yeşillik yemez protein ağırlıklı beslenir.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin bakalım yiyecek mi?

Hayvanlara tropical axolotl ve sera, tetra ve dajana markalardan birinin gammarusunu alın. Sabah stick yem akşamları gammarus verin.

26 derece altına nadiren düşüyorsa ısıtıcı sorun değil.

Yalnız ısıtma lambası olmalı. Bunu yaz kış kullanıyoruz. Bu konuda bilgi verdim.

Kuru alanları da olmalı. Hayvanlar kuru alana çıkıp ısınırlar. Bu hasta olan kuru alana çıkıp dinlenir. Suda sürekli durması uygun değil.

Boş vakit bulduğumda bakıyorum.

Bu dediklerimi uygulayın. Hayvanlar cereyanda kalıp üşütmesin. Yavruların bünyesi zayıftır. Bu yüzden akciğer enfeksiyonu yavru hayvanlarda ölümcül risk taşır.

Hayvan yiyor ise öğün sayısını artırıp mümkün olduğunca besleyin. Güç kazansın. Hastalık son safhaya geçerse ki hayvan uzak değil iştahı kesilip halsizleşecektir.

Gentagut değil de "Genta" diye bir damla varmış eczacı aynı olduklarını söyledi onu kullanabiliriz değil mi

İkisi de aynı 0.3 gentamisin içerir. Genta biraz daha pahalı onun için gentagut alın dedim. Genta olur.

Kaplumbağanın ağzına yemek vermeye çalışıyorum ama kafasını oynatıyor yemek istemiyor ne yapmam lazım

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin. Yemezse zorlamayın.

Her gün ilaç ve vitamine devam edin. Vitamin iştah açıcıdır. Her gün bir kez yiyecek deneyin yemezse ertesi gün denersiniz.

Deep fix reptivit vitamini suya mı damlatıyoruz bilgi verebilir misiniz

Hayır doğrudan hayvanın ağzına yem yiyor ise öğünün ilk stick yemine damlatıp emdiriyoruz.

Suya damlatmanın etkisi olmadığı gibi yosun ve algi coşturuyor.

Birkaç gündür deniyorum ama ağzını hiçbir şekilde açmıyor ilaçı dediğiniz gibi 15 saniyede bir ruj gibi sürsemde açmıyor ne yapmam lazım ölmediğinden eminim göz çukuru vs yok

Sürdükten sonra bir müddet dik vaziyette tutun. Az biraz aralarsa girer. 1 damla fazla sürün.

Geri