Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Simdi Nasil Akvaryumum?

haylazz

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaslar ben akvaryum aldim 100cm X 50cm akvaryumum 4 tane yaramazmi yaramaz kaplumbagim var buqün qetirdim...

Akvaryumumdakiler

ISITICI
Hava Motoru
Kaya ada
Sahte yesil ot
Kuru alan alti kum üstü ince PASPAS
Dis Filtre (Sera fil bioactive 250 )
mailto:/images/2008-2-fil-ohne-UV.jpg
UVP Lamba (Zoo med Basking spot lamp 60W)
mailto:/images/zoomed-basking-spot-lamp.jpg

Kullandigim Yemler
mailto:/fileadmin/images/prod/01727_sera-raffy-baby-gran_100ml_dfnli.jpgmailto:/fileadmin/images/prod/01750_sera-raffy-i_250ml_dfnli.jpgmailto:/bilder/sera/raffy/p/food/sticks/1/1866_sera_raffy_p_futtersti_1.jpg*

Kullandigim ilaclar
mailto:/uploads/site/urunler/urunler/Kucuk_deep_fix_reptivit.jpgmailto:/uploads/site/urunler/urunler/Kucuk_deep_kabuk_sertlestirici.jpgmailto:/wp-content/uploads/2009/07/sera-filter-biostart01.jpg

Eksiklerimi Söylerseniz sevinirim en kisa zamanda akvaryumun son resimlerini ekliyecegim

Son Halleri
mailto:/albums/s306/WarezTRiO/tosba/iPhone002.jpg
Resimler
mailto:/albums/s306/WarezTRiO/IMG_0780.jpg
mailto:/albums/s306/WarezTRiO/IMG_0781.jpg
mailto:/albums/s306/WarezTRiO/IMG_0792.jpg
mailto:/albums/s306/WarezTRiO/IMG_0793.jpg
mailto:/albums/s306/WarezTRiO/IMG_0794.jpg

RE: Bu akvaryum nasil yeni aldim?

Hayırlı olsun öncelikle yeni akvaryumunuz, boyut olarak güzel bir yıl idare edecektir en az sizin ufaklıkları ancak daha sonra o bile yeterli gelmeyebilir.

Akvaryumda iç ya da dış filtre yok mu yoksa henüz mü almadınız? İç filtre zaten tek başına kesinlikle yetersiz kalır dış filtre şart bu yüzden o büyüklükteki bir akvaryum için, hatta iç ve dış filtreyi beraber kullanmanız daha da iyi olur filtrasyon açısından.

Kum almamanız iyi olmuş, şahsen taban malzemesi olarak kumu hiç tavsiye etmem, temizliği oldukça zordur, kaplumbağalarınızın her hareketinde kumun tuttuğu pislikler akvaryum içinde dağılır, bu da suyunuzun kolay kirlenmesine neden olur. Taban malzemesi olarak iri çakıllar kullanabilirsiniz, hem kumda olduğu gibi çakılları yutma riskleri de olmaz yeterince büyük olduğu için çakıllar, hem de temizlik kuma göre çok daha rahat olur. Hatta bence kuru alandaki kumu da kaldırıp oraya ıslak zemin paspası ya da banyo paspaslarına benzer bir şey koymanız hem kaplumbağalarınızı daha rahat ettirir hem de her kuru alana inip çıktıklarında ordaki kumun kaplumbağalarınızın ıslak olan vücuduna yapışmasını önler. Bulabilirseniz kuru alanda yassı iri taşlar da kullanabilirsiniz.

Su miktarını da mutlaka artırın o büyüklükte bir akvaryuma göre oldukça az bir su miktarı olmuş, ne kadar fazla su o kadar fazla yüzecek alan demek. Ayrıca su miktarı fazla olursa akvaryum suyunuz daha geç kirlenecektir. Az miktardaki su çok olana göre her zaman çok daha çabuk kirlenir.

Akvaryumunuz için bir de kapak yaptırabilirseniz çok iyi olur. Özellikle kış aylarında geceleri soğuduğundan üşütme riskleri artıyor akvaryumun üstü de açık olunca.

Bir fikir verebilme açısından faydam olmuştur umarım, eksiklerinizi de tamamlayarak en yakın zamanda akvaryumunuzu istediğiniz hale getirebilmeniz dileğiyle.

Evet çok güzel olmuş akvaryumun. Suyu artırıp bi dış iç filtre halıkaydırmaz ve çakıllar da olursa daha da iyi olur. Hayırlı olsun güle güle otursun kapluşcukların :)

hayırlı olsun bencede su mikarını arttırmalısınız ve filtre, çakıl taşları daha sonra mükemmel bir akvaryumunuz olmuş olur :) bu arada şu resim boyutlarını ayarlamaya çalışsaydınız bakması daha kolay olurdu =))

arkadaşlar merhaba. bizim evde de yeni minik bir kaplumbagamiz var su an. yilbasi hediyesi olarak geldi. Nasil bir yerde beslemem gerektigini az cok anladim gibi. ama acaba parcalari tek tek marka ve fiyatlarıyla yazabilir misiniz mümkünse. simdiden cok saolun. kücük bir kapta bakioruz hayvancagiz hayata küsmeden ona bir yuva yapiim. grsmek üzere. haa bu arada adini da mürsel koyduk. :DD titrer belki.

Fiyatlar çoğu yere göre değişmekte. Ayrıca üründen ürüne de fark ediyor. Aksesuar ve ekipman başlığında filtre, ısıtıcı gibi ürünler hakkında pek çok bilgi mevcut oraya bir göz atın, yararı olcaktır.

Ortalama olarak bir fiyat isterseniz tek kaplumbağanız varsa başlangıç için 50-60 litre bir akvaryum 40-60 tl (marka çok fark etmez), iç filtre 15 tl (atman), ısıtıcı 15-20 tl (atman), 2-3 çeşit yem 30-40 tl(sera ve tetra marka, ekstra olarak sanyu), vitamin 5-20 tl (beaphar, sera, yoksa deep fix ), kuru alan ısınma lambası taban malzemesi vb 10-20 tl diyebiliriz. Toplamda tam ekipmanlı bir akvaryum ile vitamini, yemi 120-150 tl civarı tutacaktır. Tabi rakam daha da değişebilir tercih ettiğiniz ürünlerin kalitesine göre.

Öncelikle verdiqiniz bilgiler icin cok tesekkür ederim su miktarini kuru alana kadar yükselttim sanki simdi daha cok yüzüyorlar ve mutlular beslenme hakkindada siteden baya bilgi topladim karides alicam yarin yem olarakmi alsam karides normal marketlerde satilandan alsam olurmu?

Kuru alani deqistircem ama kuru alana hic cikmiyorlar ben elimle koyduqum zaman hemen suya qeri atliyorlar 1 haftadir hic kuru alana cikmadilar nasil alistircam kuru alana
Örnek Filtre resimleri ve markalari söyleyebilirmisiniz ben yurt disindayim ona qöre alicamda
Tskler

İmkanınız varsa sera raffy-I ya da tetra gammarus alın açık karides yerine. Onlar açık satılanlara göre daha kaliteli oluyor.

Kuru alana alışamadıkları için çıkmıyorlar olabilir. Bunun yanında kuru alana çıkmayı kolaylaştıracak bir rampa, eğim yoksa ve kuru alan yeterince sıcak değilse de kuru alana çıkmazlar. Bu hususlara da dikkat etmeniz lazım.

Kaliteli bir marka isterseniz atman ve eheim i tavsiye ederim, yurt dışında buraya göre çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz aynı ürünleri.

aragorn' Alıntı:
İmkanınız varsa sera raffy-I ya da tetra gammarus alın açık karides yerine. Onlar açık satılanlara göre daha kaliteli oluyor.

Kuru alana alışamadıkları için çıkmıyorlar olabilir. Bunun yanında kuru alana çıkmayı kolaylaştıracak bir rampa, eğim yoksa ve kuru alan yeterince sıcak değilse de kuru alana çıkmazlar. Bu hususlara da dikkat etmeniz lazım.

Kaliteli bir marka isterseniz atman ve eheim i tavsiye ederim, yurt dışında buraya göre çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz aynı ürünleri.

Bugün dis filtre aldim bana Sera Fil bioactive 250 Önerdiler bende bunu aldim sizce nasil

mailto:/fileadmin/images/prod/30601_sera-fil-bioactive_diep.jpg

Ayrintili bilgi: mailto:/index.php?id=1060

Seranın ürünleri zaten oldukça kalitelidir içiniz rahat olsun. Rahatlıkla ihtiyacınızı karşılar ve uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

Selamun Aleyküm,

Herşey iyi, güzel, geliştirilebilir ama bence yem konusunda biraz sıkıntınız var. Raffy I bir ek yemdir ve kalsiyum, protein açısından çok yüksek değerlere sahiptir. Kalsiyum oranı iyi birşey (tam bilmiyorum kaplumbağalar için fazla mı, değil mi?) ama protein oranının fazla olması ilerde hatta şimdi de belli olur kabuk piramitleşmesine neden olabilir. Bu da kaplumbağanızın erken veda etmesine sebep olabilirmiş. Yapmanız gereken yem konusunda akvaryumcunuzun sözünü dinlemeyip( genelde yanlış biliyorlar, tabi doğru bilenler de olabilir.) biraz daha araştırma yapmak. Ben ön bilgi olarak kaliteli bir ana yeme ihtiyacınız olduğunu, kaliteli ana yem olarak da Tetra Reptomin, Sera Raffy P ve JBL Rugil kullanabilceğiniz söyleyeyim. Eğer çok pahalı derseniz Sanyu( çubuk olanından) kullanabilirsiniz. Ama bu yem ucuz yemlerin iyisi olarak bilinir. Vitamin oranlarını tam bilmiyorum, ama pek tavsiye edilmiyor. Ana yemin yanında kaplumbağanızın yaşına ve boyuna bağlı olarak değişik ek yemler kullanabilirsiniz. İlk başta yeni yemi yemeyi reddedebilir. Neyse ben çok uzatmayayım, siz gerekenleri araştırma yapınca bulursunuz İnşallah. Önceki hesabımla link göndermiştim ama sanırım bu yüzden kovuldum. Neyse kolay gelsin. Allah yardımcınız olsun.

MahmudSaid' Alıntı:
Selamun Aleyküm,

Herşey iyi, güzel, geliştirilebilir ama bence yem konusunda biraz sıkıntınız var. Raffy I bir ek yemdir ve kalsiyum, protein açısından çok yüksek değerlere sahiptir. Kalsiyum oranı iyi birşey (tam bilmiyorum kaplumbağalar için fazla mı, değil mi?) ama protein oranının fazla olması ilerde hatta şimdi de belli olur kabuk piramitleşmesine neden olabilir. Bu da kaplumbağanızın erken veda etmesine sebep olabilirmiş. Yapmanız gereken yem konusunda akvaryumcunuzun sözünü dinlemeyip( genelde yanlış biliyorlar, tabi doğru bilenler de olabilir.) biraz daha araştırma yapmak. Ben ön bilgi olarak kaliteli bir ana yeme ihtiyacınız olduğunu, kaliteli ana yem olarak da Tetra Reptomin, Sera Raffy P ve JBL Rugil kullanabilceğiniz söyleyeyim. Eğer çok pahalı derseniz Sanyu( çubuk olanından) kullanabilirsiniz. Ama bu yem ucuz yemlerin iyisi olarak bilinir. Vitamin oranlarını tam bilmiyorum, ama pek tavsiye edilmiyor. Ana yemin yanında kaplumbağanızın yaşına ve boyuna bağlı olarak değişik ek yemler kullanabilirsiniz. İlk başta yeni yemi yemeyi reddedebilir. Neyse ben çok uzatmayayım, siz gerekenleri araştırma yapınca bulursunuz İnşallah. Önceki hesabımla link göndermiştim ama sanırım bu yüzden kovuldum. Neyse kolay gelsin. Allah yardımcınız olsun.

Binevi haklisiniz kaplumbagimin kabuklari piramit seklini aldi bende düsünüyordum hemen dediginiz yemlerden alicam fiyat olarak sorun degil
bilginizi paylastiginiz icin cok tskler

Piramitleşme kabuğun genel görünümünün piramit şekline benzemesi değil, kabuktaki her bir katmanın bariz şekilde merdiven basamaklarına benzer bir tarzda tabaka tabaka yükselmesidir.

mailto:/img24/6502/pramitos.jpg

Bu fotoğraftaki gibi merdiven basamağına benzer şekilde kabuğun her bölmesinde oluşan katmanlardır piramitleşmeden kastedilen. Ayrıca bu kaplumbağada aşırı proteinle beslenmesinden dolayı kabuk deformasyonu da var, farkedildiği gibi kabuğun kenar kısımları normale göre bayağ kıvrık duruyor. Aşırı ve sadece protein ağırlıklı besleme bu gibi sorunlara neden olabiliyor kaplumbağalarda. Bu yüzden sadece karidesle, ya da benzer yüksek proteinli yemlerle beslemektense bu yemleri ana yemle birlikte ek yem olarak kullanmak gerek. Ana yemden kastettiğimiz de sera raffy-P, tetra reptomin, sanyu turtle stick gibi yemlerdir. Yavru kaplumbağalar için 1 yaşlarına ya da 10cm kabuk boyuna ulaşıncaya kadar ana yemle birlikte mutlaka bu ek yemlerden de kullanmalısınız. Daha sonraysa kaplumbağanız büyüdükçe bitkisel kaynaklı yemlere doğru geçiş yapmanız gerek. Kaplumbağanız yavruysa sera ya da tetranın ana yemlerinin yanında mutlaka karides, tubifex gibi protein oranı yüksek ek yemler de kullanmalısınız. Erişkinse de daha çok bitkisel ağırlıklı yemlerden vermeli, bu tip yüksek proteinli yemleri nadiren ve az miktarda vermelisiniz.

Jbl sanılanın aksine çok da iyi bir yem değildir imkanınız varsa sera ve tetra marka yemleri her zaman ilk sırada tercih edin.

Bir kaplumbağa forumunda, başka bir forumun linklerini ekleyerek reklam yapıyorsunuz, amacınız üyeye yardımcı olmaktan ziyade başka yerlerin reklamını yapmaksa yanlış yere geldiniz demektir. Başka sitelerin, forumların linklerini vererek reklam yapmanızdan ötürü önceki hesabınız kapatıldı. Link verip reklam yapmadan insanlara yardımcı olmaksa niyetiniz buyrun sonuna kadar arkanızdayız yeter ki kurallara uygun tarzda olsun bu yardımlarınız ve başka yerlerin/kişilerin reklamını içermesin. Kaldı ki reklamını yaptığınız konu hakkında bu forumda sizin verdiğiniz linkteki bilgilerin kat kat daha fazlası mevcut. Forumu yeterince gezip araştırırsanız siz de göreceksiniz, başka herhangi bir yerin reklamını yapmanıza ihtiyacınız kalmadan burdaki bilgilerle rahatlıkla yardımcı olabilirsiniz üyelere. Kurallara uygun davrandıkça sizin açınızdan da bizim açımızdan da sorun yok demektir. Bu yüzden uzaklaştırılmanız konusunu da aydınlatma ihtıyacı hissettim, diğer üyelerin de neden uzaklaştırıldığınızı bilmelerini, haksız yere yapılan bir davranış olmadığını, ya da kimsenin haksızlığa uğratılmadığını görmeleri açısından. Yeniden hoşgeldiniz forumumuza, umarım yine herhangi bir yaptırımda bulunmak zorunda kalmadan kurallar çerçevesinde güzel ilişkiler içinde paylaşımlarınızı yaparsınız, sitemizden faydalanırsınız. İyi paylaşımlar.

acaba o dış filitreyi nekadara aldınız ???

Aslında haklısınız tabi ama o linkleri eklerken o siteden bir çıkarım olduğu için yapmadım. Orada güzelce açıklandığını düşünüyordum. Bu forumu da açıkçası çok iyi araştırmadım. Sonradan tanıdığım bir site. Neyse, yardımcı olabildiysem ya da yem konusuna dikkat çekebildiysem atılmam sorun değil.

Kurallara uydukça bir sorunla karşılaşmazsınız emin ol, haksız yere üyelerimizi atan bir platform değiliz. Forumu yeterince gezip araştırırsanız siz de bu alanda ne denli büyük bilgi birikimine sahip bir forum olduğumuzu görürsünüz.

Şu an için herhangi bir kurala aykırı davranışınız yok bu hesabınızla, önceki mesele de aydınlandığına göre artık sorun olcağını da sanmıyorum, iyi paylaşımlar dilerim, teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Akvaryumu nereden aldınız acaba bide fiyat bilgiisi ve boyutları hakkında bilgi verebilirmisiniz?

bu çok güzell bayıldımmmm ben süleymana evlendiğimde evimde havuz yaptıracağım bahçesine yani o zamana kadar yaşar umarımm :) kapluşunuzda çok tatttlıııı :)

zeytin7' Alıntı:
Akvaryumu nereden aldınız acaba bide fiyat bilgiisi ve boyutları hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Merhaba ben Avusturyada yasiyorum 80€ civarinda satiliyor...

120x60 cm sanirim boyutlari büyük

Geri