Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

sindirim yolu hastalıkları

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
kaplumbağalar da bazı sindirim yolu hastalıkları vardır:
1-)İshal:yenilen yemin sindirimi sonucunda suyunun emilmemesidir.dışkı sulu ve dağnık bir şekilde gelir.
2-)Kabız:yenilen yemin suyunun fazla emilmesidir.tedavi si için iyileşene kadar günde on dk. ılık bir duş yaptırılmalıdır...

Önbellek,okan_236
 

sheida

Bronz 5 Üye
Katılım
26 Mar 2011
Mesajlar
25
Evet sanırım benim kaplumbağam da dünden beri kabızdı. Birazcık havuç,2 gammarus, üstüne de 2 tane stick yedikten sonra oldu diye düşünüyorum çünkü yemleri çok kaliteli ve suda hiç kalmıyor hemen tüketiyor. Tahminimce midesini bozdu yada üşüttü diyordum. Dünden beri hareketsizdi, yem yemek istemiyor, suda çok az yüzüp hemen kuru alana çıkıyordu. Bugün %65-70 su değişimi yaptım ve dereceyi 30a çıkardım. Akşama doğru ip gibi şerit halinde dışkıladı. Hemen akabinde kendine geldi bir gammarus yedi. Şimdi maşallah mutlu mutlu yüzüyor, eskisi gibi oldu çok şükür.

Ona bir şey olacak diye çok korktum.
 

batsguer

Altın 4 Üye
Katılım
1 Şub 2011
Mesajlar
254
Yemleri fazla karıştırmamak lazım biz de bile yemekleri karıştırınca aynı durumla karşı karşıya kalabiliyoruz:D
 

sheida

Bronz 5 Üye
Katılım
26 Mar 2011
Mesajlar
25
Ben çeşitli yem vermek iyi olur diye okuduğumdan yaptım bunu ama aynı gün içinde olmaması gerektiğini kötü bir tecrübeyle öğrenmiş oldum :) Dilerim başka bir hastalığı yoktur, yarın çok daha sağlıklı olur, daha küçücük çünkü.
 

batsguer

Altın 4 Üye
Katılım
1 Şub 2011
Mesajlar
254
İnşallah sağlıklı bir şekilde mutlu bir şekilde büyür. Sen yine de takip et herzaman gözün üstünde olsun
 

sheida

Bronz 5 Üye
Katılım
26 Mar 2011
Mesajlar
25
Valla bütün gün öldüm öldüm dirildim onun yüzünden, herkes kolay sanıyor kaplumbağa bakmayı. Plastik bir kap, bir kutu yemle iş bitmiyor. Akvaryum, ısıtıcı, filtre vs. her şeyi tam olmasına rağmen her türlü hastalığa açık. Gerçekten çok emek, ilgi ve özveri isteyen bir şey.
Hep bakıyorum zaten, nasıl nefes alıyor, rengi, duruşu nasıl diye. Sürekli bütün hastalıkları okuyup araştırıyorum, paranoyak oldum :)
 
Üst