Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şişkinlik ödem oluşumu

dolap

Bronz 4 Üye
Merhaba moderatörler.
başıma tuhaf birşey geldi. kaplumbağamın 2 kolunda ve boynunda şişme oldu. kol kabiliyetleri azalmış ve boynu kuru alanda hep aşağıya doğru. arka bacaklarında problem yok. obeziteden olabilir mi diye düşünüyorum ama zannetmiyorum. iştahı epeyce azalmış hemen hemen hiç yemiyor. hareketsiz ve durgun. neden kaynaklı ve nasıl geçebilir?

mailto:/7qgDRL.jpg

mailto:/P0kDXd.jpg

mailto:/gq86m0.jpg

mailto:/9QoNkZ.jpg

Bu konuyla alakalı okudum ama fazla bilgiye ulaşmadım.

önceden çok yiyordu

RE: Şişkinlilk

Hayvana yiyecek ne veriyorsun ve ne kadar oranda kafa hacmi olarak ?

Kabuk boyu ne kadar ? Akvaryumda su yok mu ? Akvaryumun hacmi ne kadar ? Ekipman olarak neler var ?

Bu soruları detaylı cevaplarsan sorunları ve eksikleri çözeriz.

Cvp: RE: Şişkinlilk

cem' Alıntı:
Hayvana yiyecek ne veriyorsun ve ne kadar oranda kafa hacmi olarak ?

Kabuk boyu ne kadar ? Akvaryumda su yok mu ? Akvaryumun hacmi ne kadar ? Ekipman olarak neler var ?

Bu soruları detaylı cevaplarsan sorunları ve eksikleri çözeriz.

yem yiyordu bi aralar ve çoğunlukla peynir ( tuzsuz ) ve salatalık falanda atıyoruz.
10-11 cm falan. su var . bulunduğu ortam iyi suyunu en son ölçtüğümde yanşış değilsem 30 C idi.

Hayvanda obezlik yanında tuza bağlı ödem de var. Buna sebep sordum ne veriyorsun diye. Peynir ne kadar tuzsuz olsa da vermiyoruz. Daha doğrusu hayvanın menüsünde süt ürünleri yok. Vücudu kaldırmaz ki kaldırmadığı da görülüyor. Ayrıca yağlı, baharatlı, tuzlu, şekerli, meyve ve işlenmiş et verilmez.

Alacağın yemler sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil yemler ayrıca kurutulmuş yem olarak ya jbl energil yada sera royal olacak. Son kullanma tarihleri 2019 olsun. Teleskopakvaryum yada juenpetmarketten alabilirsin bu siteler güvenilirdir.

Su oranı az. En az 100 litrelik su alan bir akvaryum olmalı. Bu hayvanlar balık gibi yüzer. Nefeslerini uzun süre tutabilir. Dipte gezinir, uyurlar. Ve en önemlisi yüzerek enerji harcar. Hayvanın zayıflaması için bu şart.

Bununla birlikte günlük tek öğün verilecek boya gelmiş ve günlük kafa hacmi kadar veriyoruz. Yalnız yemleri bu kafa hacminden Zayıflayana kadar yarım orana yakın vereceksin. Haftada 3 gün yeşillik ver. Marul ve kıvırcığın iç körpe yapraklarından; salatalık verme hormonludur. Bu yaprakları kabuk boyu kadar vereceksin. Fazla değil.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Tabandan o taşları çıkar. Silis kum olacak bu hayvan için gerekli. Resler kum yer bu hazımsızlığı önlerken bağırsaklarındaki parazit yada sindirim ve boşaltım sistemindeki her türlü olumsuzluğu çözer. Eşelenerek vakit geçirir. Alt bağadaki eski plakalar ile bacaklarındaki eski derileri atarlar. Silisi vitasand marka al. Juenpette 800 gramlık poşetlerde var. Akvaryumun ölçülerini verirsen gerekli miktarı ve aldığında da ne şekilde steril edeceğini yazarım.

İlk yapacağın bir an önce suyu yükseltip bolca yüzmesini sağlaman. Yemleri de hemen al. Bu bir iki günde haşlanmış yumurta akı ve marul yada kıvırcık ile idare et. Hayvanın durumu kötü. Karaciğer ve böbreklere birşey olmadan toparlayalım.

Cvp: RE: Şişkinlilk

cem' Alıntı:
Hayvanda obezlik yanında tuza bağlı ödem de var. Buna sebep sordum ne veriyorsun diye. Peynir ne kadar tuzsuz olsa da vermiyoruz. Daha doğrusu hayvanın menüsünde süt ürünleri yok. Vücudu kaldırmaz ki kaldırmadığı da görülüyor. Ayrıca yağlı, baharatlı, tuzlu, şekerli, meyve ve işlenmiş et verilmez.

Alacağın yemler sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil yemler ayrıca kurutulmuş yem olarak ya jbl energil yada sera royal olacak. Son kullanma tarihleri 2019 olsun. Teleskopakvaryum yada juenpetmarketten alabilirsin bu siteler güvenilirdir.

Su oranı az. En az 100 litrelik su alan bir akvaryum olmalı. Bu hayvanlar balık gibi yüzer. Nefeslerini uzun süre tutabilir. Dipte gezinir, uyurlar. Ve en önemlisi yüzerek enerji harcar. Hayvanın zayıflaması için bu şart.

Bununla birlikte günlük tek öğün verilecek boya gelmiş ve günlük kafa hacmi kadar veriyoruz. Yalnız yemleri bu kafa hacminden Zayıflayana kadar yarım orana yakın vereceksin. Haftada 3 gün yeşillik ver. Marul ve kıvırcığın iç körpe yapraklarından; salatalık verme hormonludur. Bu yaprakları kabuk boyu kadar vereceksin. Fazla değil.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. Tabandan o taşları çıkar. Silis kum olacak bu hayvan için gerekli. Resler kum yer bu hazımsızlığı önlerken bağırsaklarındaki parazit yada sindirim ve boşaltım sistemindeki her türlü olumsuzluğu çözer. Eşelenerek vakit geçirir. Alt bağadaki eski plakalar ile bacaklarındaki eski derileri atarlar. Silisi vitasand marka al. Juenpette 800 gramlık poşetlerde var. Akvaryumun ölçülerini verirsen gerekli miktarı ve aldığında da ne şekilde steril edeceğini yazarım.

İlk yapacağın bir an önce suyu yükseltip bolca yüzmesini sağlaman. Yemleri de hemen al. Bu bir iki günde haşlanmış yumurta akı ve marul yada kıvırcık ile idare et. Hayvanın durumu kötü. Karaciğer ve böbreklere birşey olmadan toparlayalım.
tamam teşekkürler. hayvanın resimini çektiğim yer kuru alan . bilerek orda  çektim. hemen silis kum vs almaya çalışacağım. Küçük rakamdan örnek verelim. 10 L için kaç gr silsi kum lazım? boyuta göre çoğalacak.

ödemin etkisini azaltmak için napmalı? sen yazmışsın ama yemleri alana kadar napmalıyım ?

Litre hesabıyla değil akvaryum büyüklüğüne ve derinliğine göre kum yüksekliği 4-8 cm arası değişir.

Ödemin etkisini azaltmak için bol su içip bol yüzerek metabolizmayı hareketlendirmeli. İçtiği su vücuttaki tuz oranını idrar yaparak azaltır. Yüzerek enerji harcaması da yağ dokuyu eritir. Bir gün yumurta akı bir gün marul ver. Yediğini yer yemediğini bırakır. Açlıktan ölmez. Yumurta akı kafa hacmi kadar ve günde tek öğün besleyeceksin. Yemler gelince de aynı şekilde. Bu dediklerimi yaparsan ilk hafta sonunda şişlikte azalma görülür hale gelir.

Akvaryumdaki suya içme suyu takviyesi de iyi olur.

Cvp: Şişkinlilk

Zeytinyağıyla masaj yapıyorum oda iyi gelir mi

Gerek yok. İşe yaramaz. Tersine masaj yapman acı verebilir. Yerse sadece maydanoz ver. Günde 5-10 yaprak kadar. Marul kıvırcıkta ver. Kurutulmuş yem şimdilik verme sadece stick yem ve özellikle tetra reptomin ağırlıklı olsun. Yemlerde günlük yarım kafa hacmini aşma.

sol kolda hareket 0. sağda ise çok azcık var. masaj yaparken sağ kolda hareket ettirdi biraz ama solda hiç hareket yok ve hissetmiyorda  bence . çünkü sağ kolda gözünü kapatırken solda hiç birşey yapmadı.

Bir aydır fln sol kolda ödem var. Sol kolunu artık hissetmiyor bile. Kolu düzelir mi bidaha.. Sol kolunda acıyı bile hissetmiyor

Acı eşikleri yüksektir. Hayvan zayıflasın toparlar umarım. Yeterki organlarda sorun çıkmasın. Önceliğimiz şişliği indirmek.

Şu an vitamin takviyesi yapmayalım. Organları zorlayabilir. Vereceğin yemlerde eser miktarda var onlar yeterli olur şimdilik.

Tmm. Hayvanın yüzmesini sağlamaya çalışıyorum. Yüzerken yalnzca arka bacakları kullanıyor. Dediklerini yapacam.

Geri