Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sizce uyguladığımı yapınca yemini yerlermi

brk649

Gümüş 5 Üye
alalı 1 ay falan oldu 2 tane vark biri dişi biri erkek son 2 haftadır yem yemek istemiyorlar kabuklarına baktım yumuşak ve yosun tutmuş kabuk sertleştirici aldım yosun tutarmı bidaha ve yem yerlermi kabuk yosunluyken yemde yemiyorlardı cvplarınızı bekliyorum

ßende Pek Bir bilgim yok yeni Yeni öğreniorum Ama Kabuk Sertleştirici pek bi işe yaramıomus sen onu Kurutmaya bk güneşlendirmeye bak düzelir bu arada Akvaryumu yıkarken kaplumbağanın kabuğunu dıs fırcasıyla temizleki yosun tutmamıs

bende pek birşey bilmiorum okuduklarımla kusura bakmayn :)
Bu arada Vitamin Al Yemine Bir damla damlat ;=)

sularını sürekli temiz tutmaya calısın karayı ve suyu güneşe çok maruz bırakmayın çünkü fazla güneş gören yer yosunlanmaya baslar dezenfekte mavi damla alın, kabukları için D3 vitamini yani kabuk yumuşamasını önlemek için vitamin takviyesi yapabilirsiniz bu arada tabi paludaryumdamı yoksa ölüm fanusundamı baktığınızda cok önemli...

Detaylı bilgi için forumdakı bilgilerden faydalanabilirsinizz =)

kabuk sertleştirici kullanmana gerek yok.düzenli olarak kapluşunu güneşlendirirsen yeterli d vitamini alır.yosun tutmasıyla yem yememesinin bir ilgisi yok.haftada bir defa yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla kabuğunu ılık su altında fırçalarsan yosun problemini de gidermiş olursun;)

*Kabuk sertleştirici kaplumbağalar için zararlıdır,kullanmayın
Güneş ışığı+dengeli beslenme+vitamin kabuğu sertleştirir.
*Kabukları haftada 1 diş fırçası ile hafifçe fırçalayın yosunlar kaybolucaktır.
*Akvaryum su ısısını 28 derece sabit.Ayrıca tek çeşit yem vermeyin.
*Kabuğun yosunlu olmasıyla yem yememesi arasında bir bağlantı kurulması biraz saçma.Çünki hiçbir alakası yok.

Byteorist' Alıntı:
*Kabuk sertleştirici kaplumbağalar için zararlıdır,kullanmayın
Güneş ışığı+dengeli beslenme+vitamin kabuğu sertleştirir.
*Kabukları haftada 1 diş fırçası ile hafifçe fırçalayın yosunlar kaybolucaktır.
*Akvaryum su ısısını 28 derece sabit.Ayrıca tek çeşit yem vermeyin.
*Kabuğun yosunlu olmasıyla yem yememesi arasında bir bağlantı kurulması biraz saçma.Çünki hiçbir alakası yok.
Bilgilendirdiğin İçin Teşekür Ederiz Dostm x)

sertleştirici aldım fırçalamayıda yaparım bazıları fanusdamı besliyorsun demiş evet o fanusda beslemenin zararlarını anlamadım ve videoda izledim adam fanusda yem veriyor kaplumbağa direk kapıyor yemi ama benimkiler öle deil :S

Kabuk Sertleştiricisi kapluşlar için zararlıdır, kesinlikle kullanmayın.Kabuklarının yosun tutmasını önlemek için filtre alabilirsin.Ben filtre aldıktan sonra kabuklarında yosundan eser kalmadı...Birde önemli ayrıntı olarak suyun ısısının 28 derecede sabit kalması lazım.Güneşlenme de çok önemli.Mümkünse akvaryumdan değil direk olarak güneş ışınlarını alması lazım.Bu ölüm fanusu konusuna gelince...Bu fanuslar genel olarak plastikten yapıldığı için zararlıdır.Zaten bir akvaryumun fiyatıyla bu fanusların fiyatı aynıdır.Ben akvaryumumu 5 YTL ye almıştım.Hemde kocaman.Fakat bu ölüm fanusları 7,5 YTL ile 10 YTL arası değişiyor...

ya kabuk sorununu hallettimde hala hem yemiyorlar o karideslerden veriyorum videolarda adamlar kalumbağalara yem veriyolar saniyede kapıyorlar benimkiler öle duruyo yeme baktığı halde yemiyor kış uykusuyla ilgilimi acaba kaplumbağalar daha bebek çünkü kış uykusuna yatırmam o kesinde yem sorununu bi halletsem süper olurdu

eğer gerekli techizatınız ve ısıtıcınız varsa, kış uykusuna yatmayacaklardır. lakin su ısısı belli bir derecenin altına düştügü takdirde zaten kaplumbagalar kendilerini kıs uykusuna hazırlarlar.

Evet.Bu evde beslenen kaplumbağalarda özellikle de yavru kapluşların bünyesi kış uykusunu kaldırmayabilir.Sonuçta ölüm olur.Bunu yaşayan çok arkadaş var...Isıtıcın varsa kış uykusuna yatmazlar...

var ama bu ısıtıcıyı ölüm fanusuna koymayı denesem dikleme deil yatay şekildederecede sığıyor

Bu ölüm fanusları onlara pisikolojik açıdanda bir sorun arkadaşlar.Bunuda unutmamalıyız.Tabiki önce fiziki sağlık fakat pisikolojik sağlık içinde bu ölüm fanusları çok zararlı.Aynı zamanda yemi yemiyor diyen arkadaşlar birde kuru bölgede yem vermeyi denesin benimkiler o şekilde yiyorda ordan biliyorum:D

Ölüm fanusunda kaplumbağa bakılmaz bir kere bunu doğru anlayalım.Doğalarında da sıcacık engin sularda yaşar.Biz de bunu taklit ederek paludaryumları oluşturuyoruz ki onlara ideal şekilde bakmaya çalışalım.Paludaryum , ısıtıcı , filtre , kuru alan ve ısınma lambası olmadıkça kaplumbağanız kısa sürede ölür.En yakın zamanda alabildiğinizin en büyüğünden bir paludaryum alın."Alabildiğinizin en büyüğünü alın." diyorum çünkü eğer kaplumbağanıza doğru ortamı sağlar ve iyi bakarsanız kısa sürede 10-20-30 cm. gibi git gide büyüyecektir.Tekrardan değiştirmemek için de en azından 100 litrelik bir paludaryum en iyisidir.Unutmayın ki ;ne kadar su o kadar çabuk büyüme ve sağlıktır.Paludaryuma ısıtıcı koymalısınız , çünkü su sıcaklığı 28 derece olmak zorundadır.Aksi takdirde ya kaplumbağanız akciğer enfeksiyonu olup ölecek ya da minik yaşta kış uykusuna yattığı için bünyesi bunu kaldıramayacak bu şekilde ölecektir.Sonu. kaçınılmaz olacaktır.Suyu her gün değiştirmek ya da en azından haftada 1'den sık değiştirmek zararlıdır.Kaplumbağa için gerekli bakterileri yok etmiş olursunuz , bu da ona zarar verir.Bu yüzden bir filtre almak zorundasınız.Kaplumbağalar kuru alana çıkarak kabuklarını kuruturlar ve dinlenirler.Kuru alana çıkamayan bir kaplumbağanın kabuğu yumuşar ve ayakla kabuğunda mantar oluşumları baş gösterir.Kuru alan da soğuk olduğu zaman kaplumbağalar buraya çıkmazlar.Bunun için bizim bildiğimiz masa lambalarından bir tanesini paludaryumun kuru alanına koymalısınız.Kuru alan en azından 30 derece olmalıdır.İsterseniz paludaryumun bir köşesine monte edebilir ya da yakındaki bir yükseklikten sıcaklığı sağlayabilirsiniz.

***Ölüm fanusunda kaplumbağa beslenilmez...Kaplumbağa öldürülür!

Şimdi balık için kaplumbağayı öldürecek misiniz? diyeceğim, olmayacak. Balıklara da yazık. Bence balık almamalı kapluşa dikkati vermelisiniz. Fanusa hapsedecekseniz hiç almasaydınız. Akvaryuma koymak istemiyorsanız, çevrenizde kapluşuna akvaryumda bakan birine ver ya da sat. En azından bir sevaba girer ve yavrucağa acı çektirmezsin, bücürük mutlu olur. Balık alı da kapluştan vazgeçemezsin. Hiç alma balık. Hem balık seninle dost olamaz, eline tırmanmaz, seni hatırlamaz bile. Ama kapluş milleti seni gördüğü an deliye döner.

ama o kaplumbağaları satanların o fanusları satmaması gerekiyorlar ama satıyorlar ve alıyor millet onu anlamadım sattıklarına göre vardır bişeyi

:D Amaçları sadece ticaret zaten.Bilinçsiz insanlara o ölüm fanuslarını ve kaplumbağaları satarak para kazanmak istiyorlar.Hatta kaplumbağaya zarar veren o kabuk sertleştiricileri de bu ticaretin içinde bulunuyor.Daha sonra kaplumbağa ölecek ve o kişi tekrar gidip tekrar kaplumbağa alacak.Bu bir kısır döngü ne yazık ki...Tabii insanlar bilinçlenmedikçe.

Geri