Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Soğuk Algınlığı

mcandek

Yeni Üye
Akvaryumumun suyunun ısısı 28 derece kuru alan ısısı ise 31 derece. UV A-B lambamda mevcut yani elimden geldğince bütün gerekli ekipmanları sağlamaya çalıştım. Bugun resimdeki kaplumbağam hağşurmaya başladı veya bana öyle geldi. Gayet normal yüzerken suyun üstüne çıkıp baloncuk çıkırıp sonra tekrar yüzmesine devam etmektedir. Kabugunun altıda hafif pembe gibi gelince forumdaki sayfalara araştırmaya başladım ama tam ne olduğunuda anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

mailto:/BR0G9g.jpg

mailto:/ZAVn1a.jpg

mailto:/oYZyzm.jpg

Agzindan baloncuk cikarma, kabukda pembelesme akciger enfeksiyonu belirtisidir.
yan yuzme, kuru alanda fazla kalma, cik cik ses cikarma gibi belirtilerde varmi.
Modlar daha iyi aciklama yapar .

Baloncuklar oyun icinde olabilir, benimkide arada yapiyo, cikariyo gidiyo patlatiyo.
Kabukda pembelesme gelişime baglida olabilir.

Beslenmesi gayet iyi hatta beni görür görmez cama yapışık cıldırmaya başlıyo, kuru alanda kalıyo sonra tekrar suya atlıyo ordada bi anormallik yok. Yüzmesindede bi sıkıntı yok gayet normal yüzüyo şuanda ben sadece çıkardığı baloncuklardan endişelendim birde altı sanki pembe gibi geldi bana

Kuru alan da cok durma var mi ?
Hapsurma sesini sadeve bir kere mi yapti yoksa tekrareden birsey mi ?

Kuru alanda çok kalma yok 2 senedir bakıyorum herhangi bi değişiklik yok süresinde. Bugun sabahtan beri hapşurma işini hiç yapmadı ama dün bi 6-7 kere yapmıştır.

Takip et hapşurmayı bir daha yapmaz ise burnuna bir şey takılmış olabilir. Onu çıkarmaya çalışmıştır. Normalde burunlarını temizlemek için su fışkırtırlar. Kuru alanı 32 derece yap. Dış ortam ısısı ne kadar ? Soğuk olmasın.

Alt bağadaki pembelik yer yer griye çalan bir renkteyse üşütme (bizdeki morarma gibi); bağada sarılık hakim ve üstünde biraz daha canlı bir pembelik varsa gelişmeye yöneliktir.

Isıtma lambası olmak kaydıyla kuru alandan inerken değil ama çıkarken etrafı kolaçan etmek için bir süre rampada dururlar. Bu an akciğer enfeksiyonuna yakalanmalarının temel sebebidir ve üşütmelerine sebep olur. Bu açıdan dış ortam ısısı iyi olmalı ve cereyan altında kalmamalıdır.

Isıtıcı lamba açık değilken gece 24-25 derece oluyo oda ısısı ve akvaryumun durdugu odada ceryanda olmamaktadır. Bu gece yanıcak olan mavi moonlightlardan almalımıyım acaba ?

Geri