Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Solunum zorluğu

Berna

Yeni Üye
Merhaba kaplumbağamda 3 gün önceye kadar hiç bir sorun yoktu kaplumbağam direkt yatağımın baş ucunda duruyor iyi ki de öyle çırpınma sesiyle uyandım baktığımda kuru alanının tırmanma kısmında suda ters dönmüş çırpınıyordu sanırım tırmanmaya çalışırken ters döndü ön sağ elinde iki tırnağı da kopmuş🥹 hemen döndürdüm ama başta nefes almakta zorlandı ve bi anda halsiz düştü. Daha sonra saat başı alarm kurdum ve gece gündüz kontrol ediyorum su seviyesini de daha kolay çıkabileceği şekilde yükselttim. Yemesinde bir problem yok hatta baya iştahlı ama yemekten sonra hâlâ nefes nefese kalıyor ağzı açık sanki nefes alamıyor gibi sanırım üşüttü ama nasıl üşütür anlamıyorum havalar inanılmaz sıcak suyu sabaha karşı 5 te bile 30 derece ısısını düşüremiyorum bazen kuru alanında bazen suyun içinde uyuyor o yüzden cam açmıyorum iyice hastalanır diye ve sağ gözü şişmeye başlamıştı çok şiş değildi ama ilk uyandığında gözünü açmıyordu terramisin sürdüm şu an şişliği indi veterinerden randevu aldım ama randevular inanılmaz dolu henüz 1 hafta var o zamana kadar bir şey olmasından korkuyorum yardımcı olur musunuz?

Merhaba kaplumbağamda 3 gün önceye kadar hiç bir sorun yoktu kaplumbağam direkt yatağımın baş ucunda duruyor iyi ki de öyle çırpınma sesiyle uyandım baktığımda kuru alanının tırmanma kısmında suda ters dönmüş çırpınıyordu sanırım tırmanmaya çalışırken ters döndü ön sağ elinde iki tırnağı da kopmuş🥹 hemen döndürdüm ama başta nefes almakta zorlandı ve bi anda halsiz düştü. Daha sonra saat başı alarm kurdum ve gece gündüz kontrol ediyorum su seviyesini de daha kolay çıkabileceği şekilde yükselttim. Yemesinde bir problem yok hatta baya iştahlı ama yemekten sonra hâlâ nefes nefese kalıyor ağzı açık sanki nefes alamıyor gibi sanırım üşüttü ama nasıl üşütür anlamıyorum havalar inanılmaz sıcak suyu sabaha karşı 5 te bile 30 derece ısısını düşüremiyorum bazen kuru alanında bazen suyun içinde uyuyor o yüzden cam açmıyorum iyice hastalanır diye ve sağ gözü şişmeye başlamıştı çok şiş değildi ama ilk uyandığında gözünü açmıyordu terramisin sürdüm şu an şişliği indi veterinerden randevu aldım ama randevular inanılmaz dolu henüz 1 hafta var o zamana kadar bir şey olmasından korkuyorum yardımcı olur musunuz?
Akvaryumun genel resmini ve tırnağını takip kopartan kısmın resmini atar mısınız orayı nasıl düzenleyebilirsiniz düşünelim. Önlem alınmazsa tekrar başına gelir kuru alanı düzeltmeniz gerekli.

Kuru alan rampası çok mu dik?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Göz için eczaneden gentagut göz damlası alıp sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Hava sıcak olsa da esinti etkiler. Hayvan su içinde olmak kaydıyla kısa süre pencereyi açıp havalandırabilirsiniz.

Kuru alan rampası çok mu dik?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Göz için eczaneden gentagut göz damlası alıp sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Hava sıcak olsa da esinti etkiler. Hayvan su içinde olmak kaydıyla kısa süre pencereyi açıp havalandırabilirsiniz.
Henüz bebek, serçe parmağımdan birazcık daha küçük boyu şu an tam cm söyleyemiyorum. Rampası çimen şeklinde olanlardan sanırım dik gelmişti ona uygun şekilde ayarladım. Ama hasta olduğu kesin burnu akıyor ağzından nefes alıyor üşütmüş ne yazık ki ve dün gece lambası bozuldu elimde resmini koyduğum bir lamba var evden buldum özel olarak almadım ama geçici olarak iş görür mü acaba? Gözü için söylediğiniz damlayı yarın ilk iş alıcam. Başka yapabileceğim bir şey varsa bana yardımcı olun lütfen. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_8850.jpeg
    IMG_8850.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 3
Bu led lamba olmaz . Halojen 42w bulamazsanız halojen 52w alın.

Elinizde stick yem varsa sabah akşam ilk vereceğiniz stick yemine 2 damla gentagut damlatıp suda hemen önüne atın yesin.
Eğer stick yeminiz yoksa gentagutu sabah-akşam hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına da 2 damla damlatın. Eğer ağzını açmazsa hayvanı dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damlayı ruj sürermiş gibi ağzına sürün.

İnternetten deep fix reptivit vitamin damla alın. Onu da 1 hafta boyunca gentadan farklı bir vakitte her gün stick yemine 1 damla olacak verin. Stick yeminiz yoksa ağzına 1 damla damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup ağzına 1 damlayı sürün.

Rampayı düzelttiyseniz iyi olmuş ama siz ne olur ne olmaz akvaryumun fotoğrafını atın.

Ek öğünler ekleyin ama fazla abartmadan yapın bunu.

• Beğen
Tepkiler: cem
Hayvan bronşit olmuş Sebasın yazdığı şekilde uygulayın.

Geri