Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sonunda akvaryuma geçtik

minikedi_hande

Bronz 5 Üye
aylar süre çalışmalarımın sonunda kapluşumu akvaryuma geçirdim.maalesef ona tam 8 ay kapta bakmak zorunda kalmıştım.birkaç gün oluyor akvaryuma geçeli ve artık iyice alıştı.şimdi o da bende de mutluyuz. :)

Edit tubidik: Başlık konu içeriği ile alakalı olmalıdır.

RE: sonundaaa

Çok sevindim adınıza uzun ömüler dilerm kaplusunuza:)

çok teşekkürler ama size bişey sormak istiyorum.benim kapluşum akvaryumda yemini falan yiyor ama suda çok fazla durmuyor hemen kuru alanına çıkıyor.acaba alışamadı da ondan mı?

Biraz gözleyin... bu hastalık belirtisi olabileceği gibi, yeni akvaryumuna alışma süreci de olabilir... Benim kaplumbağam akvaryumda filtreyle yaşamaya ilk başladığında korkmuştu ve kuru alana çıkmış hatta oradan kaçmaya uğraşıp durmuştu...

Suyunuzun soğuk olmasından da kaynaklanabilir ?

ya birşey soracağım bende de 2 tane kapluş var benimkilerde pek suya girmeyi sevmiyorlar . Aslında birtanesi dişi olan arada gözlerini açıp şlop diye atıveriyor kendini suya ama erkek olan kılını kıpırdatmıyor bir de gözlerinde sanki birazcık şişlik var acaba hasta mı oluyor . eğer hastaysa ne yapabilirim bana biraz yardımcı olabilir misiniz :(

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

evet hastalıkla ilgili olabilir forumdaki bilgili arkadaşlarımız yardımcı olur o konuda ben hastalıkla ilgili pek bilgim yok forumu araştırın ama su eğer soğuk ise girmezler suya

Ekipmanları tam olan bir akvaryumunuz var mı? Üşütme ya da enfeksiyon başlangıcı olabilir. Gözleri için damla ya da merhem kullanmalısınız, forumda bu konuyla ilgili bilgiler mevcut kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. Gentagut, tobrex gibi damlalar ya da terramycin göz merhemi kullanmalısınız. Sorun hala düzelmezse üşütme durumu var demektir. Onun için de veterinere götürün imkanınız varsa mutlaka, imkanınız yoksa kendiniz tedavi uygulamalısınız. O konu hakkında da forumdan her türlü ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

aragorn' Alıntı:
Ekipmanları tam olan bir akvaryumunuz var mı? Üşütme ya da enfeksiyon başlangıcı olabilir. Gözleri için damla ya da merhem kullanmalısınız, forumda bu konuyla ilgili bilgiler mevcut kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. Gentagut, tobrex gibi damlalar ya da terramycin göz merhemi kullanmalısınız. Sorun hala düzelmezse üşütme durumu var demektir. Onun için de veterinere götürün imkanınız varsa mutlaka, imkanınız yoksa kendiniz tedavi uygulamalısınız. O konu hakkında da forumdan her türlü ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

teşekkür ederim Tam olarak kurulmuş bir akvaryumum yok ama içerisine iyicene temizlediğim kuru alan için bir taş buldum taşı kaynamış suda beklettim sonra sirke ve fırça ile birgüzel üzerindekileri çıkardım ve tekrar kaynarsuyun içine sirke ile birlekte koyarak beklettim akvaryumun içinide iyicine temizledim herhangi bir ısıtıcı falan kullanmıyorum . Terraöycin kram i alacagım . Yem olarak sera raffy I kullanıyorum sadece bu yerlimi acaba birde medikopet vitamin 6 kullanıyorum içerisinde ,(e-c-a-d3-b1-b6)vitaminlerinin olduğunu söylüyor sizce faydalı olabilirmi ???. Birde dünden birazdaha iyi görünüyor gözlerini zor açıyordu düne kadar bugün zorla da olsa suya sokturabildim ve gözlerini biraz daha rahat açmaya ve etrafı seyletmeye başladı . Bugün sabah yaklaşık yarım saat güneşlendirdim . sizce bu yeterlimi daha fazla kalması gerekirmi ???

Öncelikle ekipmanlarınızı tamamlamanız gerek yoksa tedaviden bir sonuç alamazsınız. Isıtıcı, filtre, ısınma lambası mutlaka olmalı. Mutlaka bu eksiklerinizi tamamlayın kısa zamanda yoksa kaplumbağanızın durumu daha kötüye gidecektir. Sera farry-I yı tek başına kullanmayın, yüksek protein içerikli bir yem olduğu için mutlaka temel yemle beraber kullanılmalı. Sera raffy-P, tetra reptomin, sanyu turtle stick gibi temel yemlerle beraber kullanın yani raffy-I yı. Vitaminin iyileşmesine katkısı olmaz ama genel anlamda kullanmanız yararlı olur tabi ki. Sera, beaphar, biyoturt-vit gibi vitaminleri de tavsiye ederim. Gözlerindeki sorun düzelmeden de güneşe çıkarmayın iyileşme sürecini uzatabilir güneş. Sağlıklı iken günde yarım saat-2 saat arası güneşlendirme yeterli gelir. Tabi ki uygun şartlarda olmak şartıyla. Kaplumbağayı balkona koyup 2 saat yanına uğramayın demiyoruz asla, bu noktaya dikkat etmek gerek. Sürekli gözünüzün önünde olsun güneşlendirme sırasında kaplumbağanız ve mutlaka bir gölge alanda sağlayın.

Geri