Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sorun; kaplumbağam kuru alandan kaçmaya çalışıyor. Yetişmesem başarıyordu da.

ella_zuzu

Bronz 3 Üye
Merhabalar, daha düne kadar hiç böyle bir durum ile karşılaşmamıştım. Bugün kaplumbağamı tam kuru alandan kaçmaya çalışırken yakaladım. Israrla da deniyor. Ve her seferindeyse yakalayıp içeri ittiriyorum. Akvaryum h: 50 kuru alanım 33 cm de .
Kaplumbağam 23 cm kabuk boyunda. Yeni bir akvaryum almam zor. Bu akvaryumda bir önlem almam lazım. Akvaryumcular bu konuda yardımcı olabilir değil mi? Yanları plesiglas ile yükseltmek iş görür mü sizce?

Hayvan dişi ise yumurtlayacak olabilir. Dişilerin kaçış sebebi budur. Yumurtlayacak alan ararlar. Belli dönemlerde çiftleşmese bile boş yumurta atarlar.

15-20 cm eninde kuru alanı çerçeveleyecek mukavva kes. Dış kısmından paket bandı ile yapıştırıp boyunu yükselt. Bu engeller. Yine de her ihtimale karşı kaçış bölgesinin altına yere minder koy atlarsa kabuğunu çatlatabilir.

Yada kuru alanı camcıya götürüp çerçeve şeklinde 8-10 cm ende cam silikonlatabilirsin. Ama kuruyup sertleşmesi kokusunun gitmesi birkaç gün sürer.

Cem, tum yumurtlama belirtileri vardi bendeyken.Ayrica ciftlesme de oldu 1 ay once. Ben yumurtlayacagina eminim ama simdiye dek yapar sanmistim..

Şimdilik geçici önlemler aldım pazartesi akvarvumcu gelecek kuru alanın çevresini cam ile çevreleyecek. Bu arada Cem bey benim filtre çalışıyor ama su bulanıklaştı berrak bir su olmadı. Akvaryumcu akvaryumu iyice temizleyip taze su doldurup filtreyi çalıştırmama bağladı. Bakteri olmalıymış. Öyle söyledi. Ve bana bir kova başka akvaryumdan su verdi. Bunu akvaryuma ekle dedi. Bende öyle yaptım. Suyu karbon berraklaştırırmış galiba. Benim kullandığım zeo karbon yetersiz mi kalıyor acaba.

Yumurta felan görmedim ben hiç. Yumurtlayamıyor olabilir mi? Suda garip olarak sadece ip şeklinde beyaz uzun bir şeye rastladım ama o yumurta olamaz değil mi

Malzemeler iyi yikanmayinca oluyor bazen.Bende genelde 1 haftada geciyordu

Bu arada gule gule kullan, cok sevindim. Sen iyi ve hayvansever birisin, Zuzu'nun sende kalmasi cok iyi. Masallah cok guzel bir hayvan o.Hatta ugrassan, ele bile alisir =))

Benim kuru alanimdan cikamiyordu ve yukseklik 28 civari ama tecrubem olsaydi en az 5 cm daha yuksek yaptirirdim...

1.si Kurualana abanip geri dusuyor ve Allah korusun lambaya carpma riski oluyor.Ben hep basinda duruyordum..

2.si Daha da buyume payini goz onune almak

O ip dedigin seyi ben iki kez gordum ve birinde ertesi gun digerinde 2 gun sonra yumurtladi =) Hadi hayirlisi insallah

Cvp: Sorun; kaplumbağam kuru alandan kaçmaya çalışıyor. Yetişmesem başarıyordu da.

Bu yumurtlayacak demek o zaman

Yumurtlayamiyor demek icin erken Bekleyelim.

Neticede tum kosullar etkili.. Standart zaman vermek yanlis olur.

Akvaryumunu gormedim ama masrafi esdegerse aslinda direk yukari aldirsan kuru alani.Cem izah eder gorurse. Fikir verir.Cizimleri meshurdur=)

Cunku Zuzu burdaki su yuksekliginden epey memnundu. Bir de lamba konusu var.

Cem, Zuzu'da plaka katmanlasmasi ve yer yer ustuste katilasmis 3-4 plaka vardi. Ilginc bir sekilde, bir kac hafta sonra bunlari atmaya basladi..Birazina da ben yardim ettim. Tertemiz oldu sonunda =) Simdi sence bunun nedeni isitma ve uvb lambalarim mi yoksa dis filtre sayesinde suyun degerleinin iyi olmasi mi?

Hatta o zaman Veterinerime de sormustum. Yumurtayla ilgili bir aciklama yapmisti.

Zaten yumurtlamazsa; benim sizofren oldugumu falan dusuneceksin =))))

Sana haftalardir yumurtlayacak dedigim icin =))

Dediğin ip nedir bilmiyorum.

İlk suyu kovaya almadın mı? Elyafları iyi sıkıladıysan birkaç güne temizlenir. Water resini koydun mu?

Cvp: Sorun; kaplumbağam kuru alandan kaçmaya çalışıyor. Yetişmesem başarıyordu da.

Evet water resini koydum. Hepsini senin yazdığın şekilde koydum.su hala bulanık Zuzu devamlı bir çırpınma halinde. Pedal çekiyor sanki. Gece hiç uyutmadı. Maması bitti ve salıya anca gelirler sadece salatalık ve yumurta beyazı ile idare ediyorum. Aç olabilir mi? Bütün bunlar ondan olabilir mi? Sipariş verdim ama biraz geç kaldım .beklemek zorundayız. 3 çeşit mama aldım. Kaplumbağalar açlıktan ölmez değil mi?

Birazdan yumurta haşlayıp beyazını verilen. Bakalım ? salatalığa burun kıvırdı?

Yumurta ver. Marketten az gramajlı ucuz dondurulmuş karides alıp haşlayıp verebilirsin kalanı çözülmeden buzluğa at ama. Marul verebilirsin.

Süt mısır bulabilirsen (bu sadece yetişkin hayvan için geçerli) tuz koymadan haşlayıp tanesini verebilirsin. Yağsız kıymayı kaynar suya atıp bir dakika sonra çıkarıp soğutup verebilirsin. Yalnız kıyma riskli sürekli verirsen alışır yem yemez.

Kaldı ki hayvan yetişkin 1 hafta aç kalsa da birşey olmaz dışkısını yer idare eder.

Ayrica yumurtlama zamanlari hayvanin yememe sureci olur. 2-3 hafta surebilir..

Geri