Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

spot lambası

Mehmet YAŞAR

Altın 1 Üye
Akvaryumumda spot lambası kullanıyorum ama günde kaç saat yanacağından bir fikrim yok gün aşırı yanık mı duracak yoksa belirli saatleri var mı?

Cvp: spot lambası

Spot lamba kuru alanı ısıtmak amacıyla kullanılıyor.
Genellikle gündüzleri bu kuru alan ısıtma lambasının açık kalmasını öneriyoruz :)

evet kuru alanda kullanıyorum gündüzleri gün boyu mu kullanmak gerekiyo peki geceleri?

gündüzden geceye yani yaklaşık 12saat açık kalıyor kuru alanı ısıtıyor :) gece akvaryum kapağı varsa üşüme sorunları olmuyor kaplusların :)

Genellikle kaplumbağalar su içerisinde uyudukları için kuru alan lambası kullanmaya gerek yok.
Bir de gece-gündüz dengelerinin bozulmaması için geceleri lambayı kapatmanızda fayda var.
Geceleri de kuru alanı ısıtmak için seramik aydınlatmayan ısıtıcı lambalardan kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim bu ışık konusu hakkında kafama takılan bir soru daha var petshoplarda satılan renkli ışıkları bilirsiniz florasanlar onlar kaplumbağaların gözleri için zararlı olabilir mi kullansak acaba?

Onlar pek ısıtmıyor bu yüzden almanın bi faydası yok.En iyisi 40wlık soft lambalar :)

O florasanların görsellikten başka kaplumbağa akvaryumda bir işlevi yok.
Kullansanız da olur kullanmasanız da.

ısı amaçlı olarak dememiştim görsel açıdan ama zararından korktum

kırmızı ve mavi olanları hiç göze zarar vermez ama beyz ve sarısı fazla ışık saçıyor benim bile gözlerimi alıyor :)

çok teşekkür ederim...
bu arada formunuzu çok beğendim:smile:ellerinize sağlık

yardımcı olabildiysek ne mutlu :) Evet buradan Ahmet beye teşekkürler :D

Geri