Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Bulanıklığı

Snaere

Bronz 5 Üye
Selamlar.Benim 60 cm lik bir akvaryumum var içinde yaklaşık 10 litre su vardır sanırım.Isıtıcımız mevcut.Uvb lambam ve kuru alan için ısıtıcı Uva ışık katkılı spot lambamız mevcut.Bir adet eheim iç filtre ve birde önceden aldığım bir iç filtre var içinde.İkisini de koymak zorunda kaldım çünkü su çok aşırı bir şekilde bulanık ve ne yaptıysam buna engel olamıyorum.Bir tane kapluş var sadece.Sizce neden olabilir?Bunun önüne nasıl geçerim?

Kayalar veya taşlar salınım yapıyor olabilirler.Sıcak suda bir kaç saat bekletmelisiniz.

Kaplumbağalar suyu çok çabuk kirleten hayvanlar. Haftalık belli miktarda su değişimi yapın.

Suyun erken kirlenmesi veya bulanık olması gayet doğal.Bunun en büyük sebebi akvaryumunuzdaki suyun az olmasıdır.
Su miktarınız ne kadar fazla olursa suyunuzun bulanıklaşma/kirlenme süreside o kadar uzar.
Bu yüzden en azından 40-50 litre su doldurmanızı tavsıye ediyorum.Ayrıca kullandığınız iç filtrenin kapasitesi akvaryumdaki su miktarının en az 5-6 katı olmalıdır.Böylece daha verimli bir filtrasyon elde etmiş olursunuz.
Örnek:Akvaryumda 50 litre su varsa 300 litre kapasiteli bir filtre kullanmanız verimli bir filtrasyon doğuracaktır...

Ayrıca kaplumbağalar için çok sık su değişimini tavsiye etmiyoruz.Akvaryumdaki yararlı bakterilerin ve normal flora denilen,normalde bulunması gereken bu bakterilerin oluşturduğu denge ortamı bozulmasın diye...

Çünkü bu bakterilerin de oluşması belli bir zamanda oluyor.
Yapabileceklerinize gelince,ilk iş olarak su miktarını arttırın.İri çakıllar kullanabilirsiniz taban malzemesi olarak.Ya da temizlik açısından boşda kalabilir.Bu biraz daha iyi olur.
Haftada bir dip çekimi,2-3 haftada 1/4 oranında su değişimi uygulayarak 1-2 ayda bir genel temizlik ve tam bir su değişimi yapacak kadar temiz hale getirebilirsiniz akvaryumunuzu...
İyi forumlar :)

Haftada bir dip temizliği yapıyorum zaten bu temizlikle birlikte suyun bir bölümüde değişmi oluyor.Taban malzemesi kullanmıyorum yoksa çok daha beter oluyor durum:))Ben en iyisi 2 hafta daha bekliyim finallerden sonra istanbula gideceğim zaten.Ordan büyük bi akvaryum alıcam yaz boyu kaplumbağam için ozaman problem kalıcağını zannetmiyorum.Kıbrısa tekrar döndüğümdede burdan bir büyük akvaryum alırım artık.

@furkan54ozan aydınlatmış zaten sizi..umarım bir an önce düzelir bu bulanıklık durumu..

Geri