Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su düzenleyiciler

furkeng

Yeni Üye
Özellikle dış filtre olmayan akvaryumlarda su kaplumbağa dışkıları yada amonyak seviyesinin artması sonucu su bulanıyor.Ve düzelmiyor. Bunun için bu ürünler işe yarıyor mu?

ReeFlowers Turtle Fresh RemAmmonia

ReeFlowers Turtle Notox Effective Conditioner

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu ürünler su kaplumbağasıında işe yaramıyor sadece o an yoğun olursunuz temizliği 1-2 gün ileri atmak gerekirse idareten olabilir. Dış filtre olmayan sistemde sadece hava kabarcığı yani suya oksijen veren iç filtreler bir süre suda kaliteyi uzatıyor. Amonyak oksijene bağlanarak uçar.

Bir de çoklu hazneli iç filtrelerde motora yakın hazneye zeolite eklenerek süre bir tık daha uzatılabilir.

furkeng

Yeni Üye
Aslında iç filtremde hava kabarcığı özelliği var ancak borusunu takamıyorum. Onu taktığım anda kaplumbağam kabloyu söküyor ve yemeye çalışıyor. Bu duruma çare bulamadım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Şelale boru dediğimiz uzatma borusu ise onu dirseksiz biçimde düz takmak gerekiyor. Aksi halde suyu hava hortumuna basıp dışarı atıyor. Ama hava kabarcığı çalıştırıldığında ön ucu borusuz daha iyi olur.

Kastettğiniz hava hortumu ise onu yüzeye yakın duracak şekilde filtreyi yükseltin. Yalnız motor su içinde olmalı motoru su soğutuyor.

Bu hayvanlar kafayı birşeye taktı mı bırakmaz. Tabanda yoksa silis kum alın. Bu hayvanı meşgul eder. Eşelenip vakit geçirir. Vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz.

furkeng

Yeni Üye
Hava hortumunu gece çıkaracağım mecbur koparmamaları için.

Sadece iç filtre olan sistemde kum temizliği zorlaştırır mı? Dip çekimi yapıyorum zaten ama bazen su çok kötü olunca suyu tamamen değiştirmek zorunda kalıyorum.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kum temizliğinde filtre sirkülasyonu ne kadar iyi olursa kir o kadar çok havalanıp çekilir.

Kum temizliğinde filtre etkisi şöyle kir havalanmadığı sürece hiçbir filtre çekim yapamaz. Dediğim gibi ya sirkülasyon iyi olacak yada kaplumbağalar tabanda gezinirken havalandıracak.

Sirkülasyonda gücü hissettiren iç filtredir. Ama bu aynı zamanda handikaptır. Sirkülasyon yüksek olursa kir hazneyi es geçip çekim yapamadan kiri akvaryumda döndürür.

Dış filtrede ise sirkülasyon biraz daha düşük olmakla birlikte çekim kuvveti fazladır. O açıdan her ikisinin birlikte kullanımı daha randımanlıdır. Biri havalandırır diğeri çeker.

furkeng

Yeni Üye
İç filtrem oldukça güçlü. Tabanda ya da su içersinde hiçbir şekilde parça bırakmıyor. Ama dediğim gibi dış filtrem olmadığı için suyun berraklığını pek yakalayamıyorum. İç filtreyi hava hortumuyla kullanırsam bir nebze daha su iyi olabilir. Kumu da en yakın zamanda alırım.Yardımlarınız için teşekkürler.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
İç filtre idrarı süzmez. Onun için tek hazneli değil ama birden fazla hazneli filtrelerde zeolite kullanarak bu işi kısmen çözüyoruz.

furkeng

Yeni Üye
tek hazneli iç filtremde elyafın arasına sıkıştırsam olur mu zeoliteyi. İlla birden çok hazneli bir filtre mi almak gerekli.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sünger kullanılırsa ara boşluğuna konabilir. Elyaf kullanıyorsanız, ızgara deliklerini kapatacak kadar elyaf koyup motor tarafına zeolite konabilir. Bu müjdenin diz altı naylon çorapları var. Filtre torbasından ucuzdur. Ben çorapçılardan alıyordum. İşi bitince çorapla atıp yeni çoraba yeni malzeme koyuyordum. Ufak alanlarda ve az kullanılan filtre malzemelerinde bu daha iyi oluyor. Filtre torbaları dış filtreye göre olduğu için iç filtre haznesine büyük geliyor, tam oturmuyor.