Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su ısındığı halde ısınmaya devam edermi ?

fuc_kera

Bronz 5 Üye
geçenlerde bi tanıdığımıza gittim ve evlerinde 2 adet kırmızı yanaklı vardı. çok kötü şartlarda plastik kapta besliyodu. ben de gerekli şeyleri anlattım o da anladı zaten ve kaplumbağaları alıp evime getirdim.

kaplumbağalar çokk küçükler. henüz ölçmedim ama en fazla 2-2.5 cm varlar. bunları direk akvaryumuma koydum fakat sürekli dipteler ve suyun yukarısına çıkmakta zorlanıyorlar. ara sıra tamamen kendilerini suyun içine bırakıp gözlerini kapattıkları oluyor ve çok korkuyorm bişey olcak diye.

yem konusuna gelince, kesinlikle yem yemiyorlar :S

Bu arada ısıtıcım kırıldı ve yeni ısıtıcı aldım. küçük birşey 10 TL ye aldım. toros marka. ısıtıcı sürekli çalışıyor. ve merak ettiğim şu: acaba bu ısıtıcı gereğinden fazla çalışıp su yeterli ısıda olduğu halde ısıtmaya devam eder mi yoksa yeterli ısıyı ayarlar mı ?

Edit furkan54ozan: Konu baslıgı konu içeriğiyle alakalı olmalıdır.

RE: bakım konusunda yardım

Ne zamandır bakıyomuş arkadaşın miniklere. Yani onun yanındayken yem yiyolardıysa sana gelince yemekten kesildilerse alışma sürecidir. Normalde gayet iyi yüzmeleri lazım. Suyun sıcaklığı az olduğunda da hareketleri yavaşlıyor. Kuru alanın ve kuru alanda ısıtma lamban vardır mutlaka. Bence bir ya da iki günde alışırlar. Tabii plastik kaptan geldiğini de göz önüne almak lazım. Soğuk bir ortamdalardı. Hastalık belirtilerine baktın mı. Gözlerinde şişme var mı? Suda asılı kalıyorlar demişsin.Bi tarafa doğru eğik durma var mı?
Ayrıca bende de bi küçük ısıtıcı vardı. Derecesi ayarlanmayanlardan. 1 hafta hiç fişten çekmedim ama inan hiç ısıtmıyorlar ki. Hele ki küçüklere az gelebilir o sıcaklık.

Kaplumbagalarin o hareketleri oldukca normal bir durum. Yeni ortamlarina alismalari gerekiyor, yüzmeyi hiç yapmadiklari için biraz zorlanabilirler. Yemide zamanla mutlaka yiyeceklerdir.

O marka isiticiyi bilmiyorum ama genelde su 28 derece geldiginde isitici kendiliginden kapaniyor su az sogudugunda ise tekrar çalismaya devam eder. Siz sabirla bekleyin gerisi gelecektir.

arkadaş da yeni almıştı kaplumbağaları. yani 2 hafta bile olmamış daha. herhangi bi tarafa yatma olmuyor. aldığım zaman şunu farketmiştim kaplumbağaların hareketleri çok yavaştı genelde gözlerini kapatıyorlardı. sanırım kış uykusu belirtileriydi. ama akvaryuma koyunca biraz daha canlandılar. sadece gözleri kapandığında morumsu bi renkte görünüyor bu normal bi durum mu?

bu arada çok teşekkürler cevaplarınız için.

Ben hiç mor renkli göz duymadım. Belki çok küçük oldukları içindir. Eğer şişlik yoksa korkulacak bişey olduğunu sanmam. Bence alışma süreci. Üst üste iki kere yer değiştirdikleri için olabilir.Akvaryumu keşfettikçe hareketleneceklerdir. Karides vermeyi dene bi kere de. Onu daha çok seviyolar ya yerler belki. Isıtıcın eğer bende olanki gibiyse fişte durmasından sorun çıkmaz. Ama dereceyle de arada kontrol et. Ben aşırı ısınmasından değil de kapluşların üşümesinden korkuyorum.

Mutlaka bir derece ile su sıcaklığını kontrol edin. Aldığınız ısıtıcı termostatlı ise su gereken dereceye ulaşınca çalışmayı durdurur. Ortama alışmaları bir kaç gün sürer daha sonra da yem yemezlerse üşütme durumu olabilir gözlemlemeye devam edin.

Geri