Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağam bir haftadır yemek yemiyor ve gırtlağını şişiriyor

michelangelo

Yeni Üye
3.5 kabuk boyunda yavru bir kaplumbağam var nisan ayından beri bakıyorum. Yemini zaten yemiyordu ton balığı ve tavuk yiyordu ama bir haftadır hiçbir şey yememeye başladı. Bugün veterinere götürdüm şırınga içinde bir sıvı verdi 5 adet , her gün altı saat içinde beklet dedi. Sonrasında da toz şeklinde antibiyotik verdi bir saat de onu suyla karıştırıp içinde beklet dedi. Hepsini uyguladım ama hâlâ garip davranıyor. Sürekli gırtlağını şişiriyor ve kafasını geriye doğru uzatıyor. Veteriner akciğer veya böbrekle alakalı olduğunu söyledi ama bir de bu foruma sormak istedim. Nasıl kurtarabilirim?

Ayrıbtılı bilgi bilmiyorum çok net semptomlar yok ama akciğer enfeksiyonu olabilir

Foruma hoşgeldiniz.

Akvaryumda mı bakıyorsunuz?

Kuru alan, su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre var mı?

Hayvan nefes alıp verirken başını ileri atarak ağzını açıyor mu?

Hırıltılı nefes alıp verme var mı?

Çene altı şişirme sürüngenlerde ısı dengeleyici bir nevi radyatör görevi görür. O normal durum.

Foruma hoşgeldiniz.

Çene altı şişirme sürüngenlerde ısı dengeleyici bir nevi radyatör görevi görür. O normal durum.
Merhaba akvaryum değil ama büyük bir alan yaptım orada bakıyorum. Kuru alanı var , geniş yüzebileceği alan var. Isıtıcıyı yaz olduğu için kullanmıyorum. Düzenli güneşlendiriyorum. Bugün kabuğu da biraz yumuşamış gibi geldi. Veterinerin dediği her şeyi yaptım ama niye böyle oldu anlamadım. Napabilirim bir fikriniz var mı ?

ba
Foruma hoşgeldiniz.

başını yukarı doğru kaldırıyor sık sık sonra tutamayınca bırakıyor aşağı yaslıyor. Hırıltı yok ses çıkarmıyor.

Güneşlendirme değil ısıtma lambası kullanacaksınız gündüz 12 saat yanacak. Esinti rüzgar yemeyecek. Hayvanın bu hale gelmesi üşütme kaynaklı. Su ısıtıcıyı da takın. Su 28 derece sabit dursun.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Kabuk yavrularda esnek yapıda olur. Ön kısmı arka taraf kadar yumuşak değilse kemik erimesi yoktur.

Hekimin verdikleri dursun. Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 45 derece açıyla tutup ağzına ikişer damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Ayrıca deep fix reptivit vitamin damla alın bunu da her gün 1 damla ilaçtan uzak saatte ilaç gibi uygulayın.

Güneşlendirme değil ısıtma lambası kullanacaksınız gündüz 12 saat yanacak. Esinti rüzgar yemeyecek. Hayvanın bu hale gelmesi üşütme kaynaklı. Su ısıtıcıyı da takın. Su 28 derece sabit dursun.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Kabuk yavrularda esnek yapıda olur. Ön kısmı arka taraf kadar yumuşak değilse kemik erimesi yoktur.

Hekimin verdikleri dursun. Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 45 derece açıyla tutup ağzına ikişer damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Ayrıca deep fix reptivit vitamin damla alın bunu da her gün 1 damla ilaçtan uzak saatte ilaç gibi uygulayın.
Tamamdır yarın alıp uygulayacağım teşekkür ederim. Kabuğu normalden daha yumuşak olmuş bugün normalde sertti. Yani içi boş gibi dokununca

Şu an ömrünü uzatma aşamasındayız. Siz ilaç ve vitamini uygulayın. Vitamin içinde D vitamini var.

O belli olmaz. İlaca cevap vermesine bağlı 3 cm boyunda hayvanda kurtardık. 20 cm boyunda hayvanı da kaybettik

Şimdi de kafasını böyle eğik tutmaya başladı suda da aynı şekilde duruyor bu neden olur

Ekli dosyalar

• IMG_7931.jpeg
    IMG_7931.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 12
Başını dik tutması sorun değil.

Gözlerinde de enfeksiyon var. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Lambayı hemen alın.

Lamba aldım dün , gözüne de damlatıyorum . Dik tutmaktan ziyade sola doğru çeviriyor sürekli normal mi yani

Sizi yada dikkatini çeken birşeyi izliyordur.

İnceledim baya ama sabahtan beri kafası sürekli sola yatık . Bir anda böyle oldu neden olabilir düzelir mi

Hayvan kafasını hiç içeri sokmadı mı?

Geri