Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağam için acil yadrım (kuru alan, ısıtma vs)

soprano1982

Bronz 3 Üye
Merhabalar,

5 yaşında bir su kaplumbağam var. Mart ayından bu yana bizimle... ihtiyacı olan konforu henüz sağlayamadık. Yaşadığımız yerde kaplumbağa malzemeleri satan 1 tane bile petshop, akvaryumcu bulamadık. Hemen hemen hepsine de baktık. 40 ltrelik bir akvaryumumuz var ve kaplumbağa da büyüdüğü için değiştircez. Ölçülerimiz şu şekilde olacak. yükseklik: 35 cm boy[/font]
mailto:/forum/images/skf/smiley/11.png[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]0 cm ve en: 40 cm Su ısıtıcımız var büyükçe bir filtremiz var iş görür diye düşündük. şimdi bize lazım olan uvb lamba ısıtıcı lamba... bunlarla ilgili tavsiye edebileceğiniz birşey var mı? en önemlisi de kuru alan... camdan kuru alan yapsak kaplumbağa için tehlikeli olur mu? flexi önerenler olmuş nasıl birşey yapabiliriz? Sonuçta artık uzun yıllar bizimle olacak bu hayvan ve doğal yaşam şartlarına en yakın ortamı sağlamaya çalışıcaz. aciliyetle yardım bekliyorum malum kış ve sadece az bir ısı veren lambası var şu an yakında yetmeyecek
su kaplumbağası

su kaplumbağası

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kaplumbağa için ömürlük akvaryum 80*50*50h 8-9 mm cam veya 100*50*50h ve 10 mm cam kalınlığı lazım.

Yükseklikte 10 cm kaçış boşluğu ve silis kum için (hayvan res ise) 5 cm pay olursa 35-40 cm su yüksekliği uygundur.

Ende ise hayvanın dişi olduğunu varsayarsak 30 cm kabuk boylarına geleceği için rahat dönebilmeli. İçine mango kökü de konacak. 50 cm uygun olur.

Bunlara ısıtıcı olarak jbl protemp 200 W veya tetra proline ısıtıcı olur. İkisi de tam batar.

Dış filtre ve uygun malzemeleri alırsan 6 aya yakın açmazsın su kalitesi yüksek olur. Kısmi kir temizleme ve buharlaşmaya bağlı su ekleme yaparsın.

Pleksiler pahalıya gelir. Cam üstü cam kuru alan daha uygun olur. Bu şekilde suyu yükseltebilirsin.

Önce akvaryuma karar ver kuru alanı ona göre yapalım. Cam kalınlığı ve ölçü olarak.

Uv ampulde exo terra uvb 100 uygundur. Hayvan tek 13-25 W farketmez. Gücü daha geniş alana ışıma yapar. Yani 25 W daha yüksekten geniş alana etki eder. Bu ampul diğer markalara göre ucuzdur. Uva+uvb içerir. Isıtma özelliği yoktur ikinci bir lambaya ısıtma ampulü takılıp desteklenir.

13 ve 25 W ampullerin arka beyaz kısmının çapı farklıdır. Buna göre uygun çanak gerekir. Ve ağırlıkları da farklıdır. Körüklü lambayı eğerler. Deveboynu veya onun gibi sabitlenen lamba gerekir.

Cvp: su kaplumbağam için acil yadrım (kuru alan, ısıtma vs)

Merhaba tekrar.şuanki şartlar gereği maalesef 80x40x40 lik bir akvaryum yaptırabileceğiz.İlerde büyütürüz kısmetse.
Biz buna dış kuru alan yapmak istiyoruz.Hazır akvaryum yaptırırken bunuda camcıya söyleyip yaptırsak mantıklı olur diye düşünüyoruz.Kuru alanın zeminidemi cam olcak? Yüksekliği kaç cm olmalı?rampayı nasıl yaptıracağız?bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Ayrıca dış filtre olmazsa olmazlar arasında mı?

uv sanırım yukardaki
ısıtıcı lamba için de uygun bir marka/model söyleyebilirmisiniz?
ayrıca şuanda kullandığımız malzemeleri de ekleyeceğim. Yeni akvaryuma yetip yetmeyeceğinide belirtebilirmisiniz?

teşekkürler
su kaplumbağası saklanıyor

buda videosu:)

İç filtre amonyağı süzmez. Sık su değişimi ki bunu kısmi yapacaksın. Çare olmadığında genel temizlik olacak. Filtreyi de haftada bir veya daha kısa sürede temizleme gerekecek.

Uv ampul bu. Horoz elektrik ve phillips markalara bir bak. Çanağı geniş olsun. Deveboynu lambalar tabanlı ve mengene yada duvara montajlı satılıyor. Tabanlı alırsan akvaryumu kalorifer yanına koyup peteğin üstüne strafor atarak yükseltip konumlandırabilirsin. Duvara vidalı tipte uygun noktadan duvara montaj yapabilirsin. Eğer tutturacak yer bulabilirsen masa üstü gibi oraya takıp sıkarsın. İkea bulunan bir şehirde isen orada var.

Akvaryumda yüksekliği 50h yapsan iyi olur. 8 mm cam olsun. 80*40*50h yaptırırsan ve fiyat farkı fazla değilse 9 mm yaptır. Cam kuru alanın ağırlığı da binecek.

Kuru alan komple cam olacak. Taban camı 8 mm olsa iyi olur ama ağırlığı ne olur bilmiyorum. Komple 6 mm camdan yaptır.

Akvaryumu ilerde değişeceğine ve boyu 80 cm olduğuna göre kuru alanın boyu 25-26 cm; akvaryum eni 40 cm olduğuna göre enini 42 cm yaptır. Yanlardan taşacak. Arka camı 25 cm; yan camları 28 cm yaptır. 3 cm yanlardan aşağı sarksın. Çevre camlar üstten 25'e eşit olsun. Bu aşağı sarkan 3 cm'lik paylar kuru alanın yanlara kayıp düşmesini önleyecek. Arkaya uzatma yapmamamızın sebebi akvaryum üstünden sağa sola kaydırman için. Ben arkayıda uzattırmıştım, pişman oldum. Havaya kaldırıp koyuyorum.

Yalnız üstüne sac yaptırmak lazım. Onu da camcı yapmaz. Cam cama temas ederse aşınma çatlama olabilir. Kaldırıp koyacaksınız o zaman. Akvaryum bitsin en ölçüsüne 2 cm ekleyip kuru alan enini ona göre yaptırın.

Rampa 45 derece açıyı aşmayacak şekilde olsun. Fazla dik olursa hayvan çıkamaz. Su içine 10 cm girecek uzunlukta olacak. 25 cm uygun olur sanırım. Rampa eni ve kuru alan giriş açıklığı 20 cm olsun. Rampa kenarlarına cam yaptır. Bu hem rampayı tutar hemde hayvanın uzanıp akvaryum kenarına çıkmasını önler.

Akvaryum içine ve rampayı da kaplayacak şekilde tek parça paspas kestir.

Akvaryum silikonu alıp verin onlarda olmaz.

Burada benim yaptırdığım kuru alanın resmi var. Sonradan rampa kenarlarına yelpaze biçimli cam kestirip yapıştırdım.

tekrar merhaba

80*40*50 cm lik ve ona uygun kuru alanımız yarın inşallah gelecek. aşağıdaki malzemeleri almaya karar verdik.mango kökünü netten değil görerek almamız gerek galiba.ama kocaelide bulabilirmiyiz bilmiyorum:)

Cem Bey hepsi doğru mudur? uvb için lamba bulamadık nette.bir mango kökü ve uvb lamba eksiğimiz var gibi.

teşekkürler

İlk linkteki uva+uvb içeriklidir o tamam. Bizde atakandan almıştık.

2. Linkteki ısıtma ampulü de tamam. Birkaç tane alsaydın. Fiyatı da ucuzmuş. Ben bauhaustan 6.50 tl'ye almıştım en son.

3. Linkteki lambada tamam

4.linkteki dış filtre iç filtreden iyi fiyatı da gayet uygun. Sirkülasyon bir parça hızlı olabilir ama hayvanları o kadar rahatsız etmez. Su çıkış ön ucu açılıyorsa o şekilde kullan arkadan ön cama doğru suyu çarptır. O boru iki parça ise birini çıkarıp o şekilde kullanabilirsin. Yalnız filtre malzemesi alacaksın ekstra.

5. Silis kum tamam ama o akvaryuma 15 kg lazım. 8.5 kg olduğuna göre iki kova al birazı da yedek dursun. Kuma yıkanmış demişler ama 3-4 kg halinde küçük leğende mıncıklayarak yine yıka tozları gitsin.

6. Linkteki akvaryum silikonu onu ne yapacaksın.

Kökte mango yada mopani kökü kullanabilirsin. Mopani dış kabuğu beyazımsı olan içi mango gibidir. Petshopları gez. Hayvanın altına girip kaşınabileceği şekilde olsun. Hafif ortası eğimli olsun geniş açı V gibi ortadan altına girebilsin. Hafif olmasın üstünden atar. Fazla ağırda olmasın altında kalmasın.

Cvp: RE: su kaplumbağam için acil yadrım (kuru alan, ısıtma vs)

cem' Alıntı:
İlk linkteki uva+uvb içeriklidir o tamam. Bizde atakandan almıştık.

2. Linkteki ısıtma ampulü de tamam. Birkaç tane alsaydın. Fiyatı da ucuzmuş. Ben bauhaustan 6.50 tl'ye almıştım en son.

3. Linkteki lambada tamam

4.linkteki dış filtre iç filtreden iyi fiyatı da gayet uygun. Sirkülasyon bir parça hızlı olabilir ama hayvanları o kadar rahatsız etmez. Su çıkış ön ucu açılıyorsa o şekilde kullan arkadan ön cama doğru suyu çarptır. O boru iki parça ise birini çıkarıp o şekilde kullanabilirsin. Yalnız filtre malzemesi alacaksın ekstra.

5. Silis kum tamam ama o akvaryuma 15 kg lazım. 8.5 kg olduğuna göre iki kova al birazı da yedek dursun. Kuma yıkanmış demişler ama 3-4 kg halinde küçük leğende mıncıklayarak yine yıka tozları gitsin.

6. Linkteki akvaryum silikonu onu ne yapacaksın.

Kökte mango yada mopani kökü kullanabilirsin. Mopani dış kabuğu beyazımsı olan içi mango gibidir. Petshopları gez. Hayvanın altına girip kaşınabileceği şekilde olsun. Hafif ortası eğimli olsun geniş açı V gibi ortadan altına girebilsin. Hafif olmasın üstünden atar. Fazla ağırda olmasın altında kalmasın.

üstat öncelikle tşkler sabırla cevap veriyorsun tek tek:)

http://www.hepsiburada.com/vitasand-akvaryum-silis-kum-25-kg-p-PTEVCAT63014

kumun 25kg olanı var onu alırız.
ampüller okey yani. atarız sepete 2 tane daha:)
lambadan 2 tane alsam uv lambadada işe yararmı yani?2.yi farklı aramıyorum ozaman ??
başka bir filtre önerilerine açığım:)uygun olursa hele süper olur:)
silikon kuru tabanı için alıyorum seninki gibi paspas yapıştırmak için.

Ben paspası yapıştırmadım. Dışkı idrar pislik ve üzerine yapışan kumlar altına işliyor belli dönemlerde kaldırıp lavabo fırçası ile paspası fırçalayıp kuru alanı siliyorum.

13 wattlık olanını kullanmadım. 25-26 wattlıklara göre hafiftir. Uv çanağa uyar ama o ampulün ağırlığı ile eğilir mi bilmiyorum. Alıp dene. Sonuçta yine bir şekilde lazım olacaktır. Lambada arıza yapıyor ısıya bağlı. Fiyatı birşey değil. İki tane al.

Filtre fiyat olarak uygun. Senin akvaryuma emsal az daha küçük akvaryumda kullanan var. Bizimkilerin kirini göz önüne alırsan debi uygun aslında. Yine de filtre malzemesi açısından 4 sepetli ve yine emsal debiye sahip bir filtreye bak istersen.

Geçenlerde dophin yada dolphin marka kullanan arkadaş memnun kaldığını söyledi. Fiyat olarakta uygunmuş. Sessiz çalışıyor demişti.

rr.jpg

siparişi geçtik bakalım.. yarında akvaryum gelecek.hayırlısıyla çarşamba gibi bitmiş halinin resmini paylaşırım.
çok teşekkürler üstat

70 wattlık ampulü almasaydın. Lamba üstü enerji çekip fazla ısınacağı için kabloyu eritme riski var.

Şimdiden hayırlı olsun.

52w o.. niye öle yazıyor anlamadım.aldığım ürün bu
birde mevcut ısıtıcımız bu

100w bir süre işimizi görmezmi? mantıken ısıtmak için uzun süre çalışması gerekecek diye düşünüyorum.

52 watt ise sorun yok.

Isıtıcı çelik, eheim yada jbl 100 watt olsa idi 150 litreye kadar etkisi var. Bu ısıtıcı yetersiz. Fakat çelik olması avantaj geç ısınır geç soğur, iyi bir sirkülasyon ile çözüm olur. Kapasite üstü çalışacaktır. Derecesini iki barem yükseltip öyle ayarı yap. Ancak o şekilde istenilen sabit ısıyı yakalarsın. Yine de derece ile kontrol et. Doğruyu derece verir. Çok çalışacağı için elektriği fazla yakacaktır.

Cvp: RE: su kaplumbağam için acil yadrım (kuru alan, ısıtma vs)

cem' Alıntı:
70 wattlık ampulü almasaydın. Lamba üstü enerji çekip fazla ısınacağı için kabloyu eritme riski var.

Şimdiden hayırlı olsun.

sayenizde akvaryumu kurduk herşey tamam şimdi suyu dinlendiriyoruz. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

selamlar .... yüksek gelen elektrik faturalarından sonra yeni bir ısıtıcı almaya karar verdim
mevcutta kullandığım bu

aynı markanın 300w olanını almak istiyorum.elektrik tüketimi açısından 200w olan dahamı avantajlı olur? fiyat farkı yok zaten.

teşekkürler

Akvaryumda tahminen kaç litre su var.

Isıtıcının limiti 100 litreye kadar daha üstünde ısıtma süresi daha uzun süreceği için elektriği yakması da yüksek olacaktır. Hatta ısıtıcı cam olsaydı bu kadar uzun çalışmada camın tavı bozulup çatlayabilirdi. Isıtıcı her zaman su ile emsal yada biraz daha güçlü olmalı. Bu sayede süre kısalacağı gibi elektriği de az yakacaktır.

Bu akvaryum için 200 W yeterli olur. İlerde daha büyük akvaryum düşünüyorsa 300'lük alabilirsin ama bu akvaryum için tüketim açısından 200 W uygundur. 300'lük daha fazla yakabilir. Bir diğer sıkıntı da şu olacaktır. Güç kaynağı kullanıyor isen ilk çalışmada olduğu wattan biraz fazla güç çekebilir. Isıtıcı ile birlikte aynı anda diğer ekipmanlarda çalışıyor olacaktır. Hepsinin toplamı karşısında güç kaynağının amperi düşük kalırsa gücü yetmez deşarj olup devreyi keser.

Geri