Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağam öldü mü kış uykundamı nasıl anlarım

Saadet

Yeni Üye
2 tane su kaplumbağam var yaklaşık 5 yaşındalar ve büyükler 3 gün şehir dışındaydım ve geldiğimde ikisi de dipte hareketsiz duruyordu. Ben şehir dışındayken hava soğumuş su dereceleri düştü diye uyuduklarını düşündüm. Su ısısını arttırayım diye başka bi kaba aldım ama kafaları ve elleri ayakları sarkıyor gözleri kapalı ve şiş ölmüş olabilirler mi nasıl anlayacağım

Foruma hoşgeldiniz.

Resimlerini çekip atın. Uyku durumu için suyun 22 derece altına inmesi lazım ki su içinde kış uykusuna yatmazlar.

Gazete üstüne alın 24 saat bekletin.

Elektrik kaçağı olmuş olabilir mi?

Akvaryumda ekipman yok mu? Su ısıtıcı, ısıtma lambası, kuru alan ve filtre

Kabuk boyları kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kabuk boyları ortalama 10 13 cm arasında başından kuyruğa da 16 17cm gibi
Yaz olduğu için akvaryumları güneş gören bi yerdeydi o yüzden ısıtıcı vs gibi elektrik çarpacak bi durum olmadı. Akvaryumlarında teras gibi kuru bir alan da var ama suyun içinde bu haldelerdi ve 3 gündür böyleler. Elime aldığımda başları ayakları ve elleri sallanıyor.
IMG_5283.jpeg
IMG_5282.jpeg

Ekli dosyalar

• IMG_5284.jpeg
    IMG_5284.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
sabah bu suyun içine alıp size yazdım ama bu su da sabahtan bu yana çok fazla kokmaya başladı o yüzden ölmüş olabilirler mi

Sudan kuru yere gazete üzerine alın. 24 saat beklesin. Göz boşlukları içeri çekilirse derisi gerilip bacakları sertleşmeye başladıysa ölmüşlerdir.

Akvaryumun genel bir resmini çekip atabilir misiniz? En azından belki nebsebep olmuş bulmaya çalışırız.

Bu 3 gün boyunca birşey yediler mi? Besleyen oldu mu?

Yem vermiştik 3 gün önce ama yemediler bizde oradan anladık bi terslik olduğunu

Ekipman olmaması kötü olmuş. Reslerde sarı silis kum kullanıyoruz bu uygun değil. Yemiş desek ikisi birden yese mideleri taşla dolsa yine aynı anda gitmez. Soğuk desek o kadar soğuk değil.

Eğer hayvanlar evvelden akciğer enfeksiyonu olmuşsa ki bu ayları bulur. Halsizlik, nefes almada zorlanma, hırıltılı nefes alıp verme, nefes alırken başlarını ileri atıp nefes alıp verme belirtileri olur. Bunlar var mıydı?

Geldiğinizde suda sararma var mıydı? Geriye bir tek idrar yoğunluğuna bağlı amonyak zehirlenmesi kalıyor.

Var mı bir tepki hayvanlarda.

Sabaha kuru yere çıkardım koyu olanın gözleri hemen çekildi içine galiba o kesin öldü ama diğerinde henüz bir değişim olmamıştı. Umarım o yaşıyordur. Nefes almada zorlanmıyorlardı ama suda sararma olmuş galiba amonyak zehirlenmesi olabilir

O zaman amonyak zehirlenmesi. Su az hayvanlar büyük. Fiziki bir belirti de yok ortada. Su haliyle çabuk kirlenecektir.

Diğer hayvanda bir gün daha beklesin. Benzer durum görecek misiniz.

Şimdi geldim eve ikisine de baktım ikisi de maalesef ölmüş. Sabah çıkarmıştım dediğiniz gibi civarları buruşmuş ve gözleri içlerine girmiş. Yeni bi ev yapıyoruz orada büyük bi havuz yapılacaktı onlar için. Çok üzgünüm çok teşekkür ederim yardımınız için

Başınız sağolsun.

Geri