Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağamı özgürlüğüne kavuşturdum!

Catwalk

Yeni Üye
Biliyorum bana çok kızacaksınız, yaşamaz, ne yaptın diyeceksiniz, varın deyin. Ama demeden önce de beni bir dinleyin. Üç yıldır bakıyorum Kaplumcuğa. Tam tamına 35 cmlik bir dev oldu. 20 ltlik akvaryum küçük geliyor, 40lt. geçelim diyorduk. Derken yazlığımıza geldik, kışa yaparız dedik. Bir gün Bodrum-Mumcular mevkindeki Saz Köyünde bir göletin varlığını öğrendik. Su kaplumbağaları yaşıyormuş. Atlayıp gittik, gözlerime inanamadım. Yüzlerce kaplumbağa kafasını çıkarmış bana bakıyor. Suyun sıcaklığı 28 C. Etrafı sadece kum ve kaya. Düşünsenize tam tamına 30 YIL bir camın içinde yalnız geçer mi? Kaplumcuğu yere koyduk, koşarak daldı suya ve gözden kayboldu. Hayatında ilk defa derin bir suda daldı, kocaman bir gölde yüzdü, kendine benzeyen yüzlercesini gördü. Tabiki geri dönmedi. Bekledim açıkçası, belki gelir diye. Ama arada çıkardığı kafasını, kırmızı yanaklarından tanıdığım için farkedebildim. Şimdi, sorarım size, 100ltlik akvaryum bile alsam ben bu hayvana nasıl yetebilrim?Şaka değil, 30 YIL işkence bu hayvanlara. Bana geldiğinde bilmiyordum, bilsem zaten baştan bu ticarete engel olurdum. Bu hayvanların bu kadar kolay ve ucuza satılması bir suç olmalıyken, onlara daha iyi şartlar sağlamaya çalışan bizler vicdanen suçluluk duyuyoruz. Burada bir yanlışlık yok mu? Neyse, diyeceğim şuki, sevmediğimden değil, çok ama çok sevip değer verdiğimden, bakamadığımdan değil, ne yaparsam yapayım yetemediğimi farkettiğimden, akşamları akvaryum camını kazıyıp çıkmaya çalışmasını daha fazla görmezlikten gelemeyeceğimi anladığımdan, bu göleti de inanılmaz uygun gördüğümden Kaplumcuğumu bıraktım. Yolu açık olsun....
mailto:/2zo9jpk.jpg

Cvp: Su Kaplumbağamı özgürlüğüne kavuşturdum!

çok iyi yapmışsınız aslında benimde bu gün 2 tane kaplumbağam öldü güneşlenirken çok içim acıdı ama daha yavruydu :(

eğer öyle bir ortam varsa en iyisini yapmıssınız

Kapluşları hapsetmemiz konusunda sizinle hemfikirim. Böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Kapluşların arasında kırmızı yanaklılar da var mıydı acaba?

tubidik' Alıntı:
Kapluşları hapsetmemiz konusunda sizinle hemfikirim. Böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Kapluşların arasında kırmızı yanaklılar da var mıydı acaba?

Açıkçası yoktu sanırım, varsa da görememiş olabilirim, çünkü çok hızlı dlıp çıkıyorlardı. Benimle aynı fikirde olmanıza sevindim, belli bir büyüklüğe geldiklerinde artık kaçarı olmuyor. Gölette hem kocaman kaplumbağalar, hem de ufacıklar vardı. Bu da demek oluyor ki, gölet yaz-kış kurumuyor ve uzun yıllardır yaşıyor bu hayvanlar (ki bu kadar büyükler) ve ürüyorlar (yavrular olduğuna göre). Benimki kırmızı yanaklı ve şu anda o gölette. Dolayısıyla artık var kabul edebiliriz.

yaptığınız hem doğru hem yanlış.doğru çünkü özgürlüğünü verdiniz kaplumbağanıza.yanlış çünkü o göle bıraktınız kaplumbağanızı.o göl kışın kaç derece oluyor?ayrıca kaplumbağanız o gölde üreyecek ve karma bir tür çıkacak ortaya.hayırlısı olsun ne diyelim

Geri