Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağamın 3 ayağı da deri topladı tırnakları yok

Kapluş İsmet

Yeni Üye
Su Kaplumbağam yaklaşık 1 ay önce akciğer enfeksiyonu geçirdi bu forum sağolsun bu hastalığı daha fazla ilerlemeden atlattık.

Bu hastalığı atlattıktan sonra ellerinde deri dökülmesi başladı. Kabuk değişimi de yaptığı için deri değiştiriyor diye düşündüm ve müdahale etmedim. Ancak tek ayağındaki deriyi zamanında atıp tırnakları varken diğer 3 ayağının hala böyle olması beni endişelendiriyor. Kuru alana çıkarken tırnakları olmadığı için zorlanıyor vaktini alıyor.

Kaplumbağamda bir hastalık mı var nedir durumu? Yoksa bu doğal bir süreç mi? Kaplumabağamın ayak sağlığını nasıl eskisine kavuşturabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Kaplumbağamın gece ve gündüz lambası var her zaman tükettiği biorept w ve artakua turtle yem kullanıyor. Ayriyeten arada yumurta beyazı vb. Ek veriyorum. Deep fix reptivit vitamin damlası da kullanıyorum. Su soğukluğu ve beslenme çesidiyle alakalı bir sıkıntısı yok.

Ekli dosyalar

• 20241014_121509.jpg
    20241014_121509.jpg
    757.4 KB · Görüntüleme: 17
  • 20241014_121514.jpg
    20241014_121514.jpg
    882.8 KB · Görüntüleme: 17
Hayvanın iştahı nasıl?

Halsizlik kuru alanda aşırı dinlenme ihtiyacı var mı?

Tuzlu gıda verdiniz mi?

Akvaryuma sıcak su döktünüz mü? Yada hayvanı sıcak su ile yıkadınız mı?

Akvaryumda su ısıtıcı olacak. Sabit 28 derece de.

Akvaryumun genel bir resmini çekip atabilir misiniz sebep olabilecek birşey var mı bakayım.

Eczaneden gentagut göz damlası alın.

Hayvanın baştan kuyruğa kabuk boyu kaç cm?

Son düzenleme:
Hayvana omega one juvenile turtle sticks ve sera, tetra ve dajana markalardan birinin gammarusunu alın.

Vitamin damlayı bırakın. Biorept W yemi mineral yem.

Hayvanın iştahında hiçbir sıkıntı yok. Suyunu değiştireceğimiz zaman kendi suyunun sıcaklığında su değişimi yapıp hayvanı da aynı sıcaklıkta yıkayıp temizleme yapıyorum. Herhangi bir tuzlu gıda vermedim. Sizin söylemeniz üzere yaklaşık 1-1.5 ay önce akciğer enfeksiyonu geçirdiği zaman haşlanmış kıyma yedirmeye çalıştım ve gentagut göz damlası kullanıp bıraktım. Akvaryumu büyük boy plastik su kaplumbağası kabı. Gelişimi için yardımcı olmadığının farkındayım ama maalesef şuan değiştirebilecek imkanım yok daha önceden de forumda belirtmiştim. Zaten akvaryumda taş kum vb. Dışarıdan koyulan madde kullanmıyorum.

Gentaguta tekrardan başlayalım mı?

Akciğer enfeksiyonu hastalağı bittikten sonra oldu bu durum o yüzden meraklandım. Gentaguta başlıyorum tekrardan öyleyse. Söylediğiniz yemleri de araştırıp siparişini en kısa sürede vereceğim.

Vitamin damla dursun. 1 hafta boyunca gentaguttan sabah akşam 2 damla öğünün ilk stick yemine yada ağzına damlatın.

Hayvanda ödem var.

Yerse marul yada kıvırcığın körpe yapraklarından verin ikindi civarları uygun.

Hayvan su ısıtıcıya tutunuyor olabilir mi?

Hayır su ısıtıcım kullanmıyorum çünkü evin içi oldukça sıcak ve su sıcaklığı da ideal sıcaklıkta. Herhangi bir soğuma ya da anormal ısınma olmuyor.

Tamamdır dediklerinizi uygulayacağım teşekkür ederim.

Su 28 derece sabit olsun. Daha soğuk ise bu gerekli metabolizması canlanıp kan akışı artsın. Hayvan hareketlenip bolca yüzsün. Ödemi atmaya çalışsın. Böbrekten yana bir sıkıntı gözükmüyor.

Geri