Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağamın Kabuğunda Beyaz Leke

real

Yeni Üye
2 Tane küçük kırmızı yanaklı su kaplumbağam var, birisinin adı Tosbik diğeri ise pikaçu.
Alalı birkaç ay oldu, Tosbiğin kabuğunda beyaz bir leke var alttaki gibi, :(
sorunları arasında Uv ışığı olmaması, yemekleri veya kuru yere çıkmaması gibi sonuçlar gördüm,
2 çeşit yemek veriyorum- birisi karedes diğeri ise çubuk bir yemek.
Tosbik çok çıkmıyor kuru yere ondan olabilir diye düşünüyorum, UV ışığı büyüğünce alacaktım ondanda olabilir.
1 aylığına başka birine bırakmıştık ikisinide orda çok temizlenemedi sanırım akvaryumları ondanda olabilir.

Bilen Varmı Neden Kaynaklanıyor Olabilir?

not- diş fırçası ile de temizlemeye başladık, umarım geçer...

Ekli dosyalar

• WIN_20230731_15_40_22_Pro.jpg
    WIN_20230731_15_40_22_Pro.jpg
    236.1 KB · Görüntüleme: 28
  • WIN_20230731_15_40_20_Pro.jpg
    WIN_20230731_15_40_20_Pro.jpg
    238.4 KB · Görüntüleme: 30
  • Ekran görüntüsü 2023-07-31 153106.png
    Ekran görüntüsü 2023-07-31 153106.png
    60.1 KB · Görüntüleme: 28
Foruma hoşgeldiniz.

Kuru yerde daha yakından net bir resim çekin.

Yemler açık yem mi, marka yem mi? Marka ise isimleri nedir?

Isıtma lambaları var mı?

Merhaba, yemlerini pet shop verdi iki tane marka isimi AHM fish diye geçiyor. Biri Gammarus diğeri Turtle stick.
bunların dışında Apex marka Torx-Shell kabuk sertleştirici ve Tor-Axsol Vitamin kullanıyorum. daha yavru oldukları için Isıtma lambası (Uv/A...) filan almadık ama bu sorun geçmez ise almayı düşünüyoruz.
* Image 2023-08-24 at 13.03.13 (2).jpeg

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-24 at 13.03.13 (1).jpeg
    * Image 2023-08-24 at 13.03.13 (1).jpeg
    168.9 KB · Görüntüleme: 10
  • * Image 2023-08-24 at 13.03.13.jpeg
    * Image 2023-08-24 at 13.03.13.jpeg
    198.3 KB · Görüntüleme: 10
Plaka altına işlemiş. Bu fırça ile gitmez. Boş yere fırçalamayın. Tek çare ısıtma lambası kabuğu kurutarak üremesini önler. Mantara benzettim diğer kenarlardakiler kireç.

Uv ampule şu an gerek yok. Bu konuda yazdığım ampullerden alın.

Ahm fish olmaz balık yemi açmadıysanız iade edin. Ahm turtle sticks yada turtle mix alın. Gammarus tamam.

Kabuk sertleştiriciyi çöpe atın o sağlıklı birşey değil. Kabuğun nefes almasını önleyip izole ediyor.

Vitamini haftada bir 1 damla ilk stick yemine damlatıp verin.

Halojen Normal Şeffaf Ampul 52 Watt E27 Duy Lamba 1 Adet

Halojen Normal Şeffaf Ampul 52 Watt E27 Duy Lamba 1 Adet ---bu değil mi?​

birde kabuğunda leke olan kaplumbağa yani Tosbik Kuru alana pek çıkmıyor çok ürkek olduğundan olabilir diye düşünüyoruz napalım onu biz tutup mu çıkartalım.​

Ahm Turtle Sticks Green Food 1000 Ml Balık Yemi
KULLANDIĞIM YEM DE BU, KAPLUMBAĞA YEMİ DEĞİL Mİ?

Son düzenleme:
Sadece ısıtıcı ve onu tutturabileceğim bir lamba aparatı alsam yeterli mi?

Ampul o evet. Bunu yedekli alın. 5 yada 10'lu kutuda satılıyor.

Zamansız patlıyor ve bulması fiyat derdi var.

Tamam o yem olur. Tropical axothl ve tetra reptomin baby yemleri bundan bir tık kaliteli ama netten bulabilirsiniz. Atakan petshopta nispeten biraz daha ucuz oluyor.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası elzem malzemelerdir. Linkini verdiğim konudaki knitex marka mandallı lamba uygun. Emsalleri max 40 W kaldırıyor kablosu ince ve plastik duylu bu max 100 watt kaldırıyor ve seramik duylu. Tabi 100 watt ampul kullanmıyoruz.

Kaplumbağalar için su güvenli alan; kuru alan ise tehdite karşı zayıf oldukları bölgedir. Civarlarında hareket olursa çıkmak istemezler. Diğer bir sebep ise ısıtma lambası olmayışı. Hayvan ısı ve ışığı hissettiğinde çıkma isteği duyar. Ama dediğim gibi çevresinde hareket görürse tedirgin olur çıkmaz. Çıkmışsa da suya kaçar.

Varsa kullanmadığınız bir odaya alın. Gerekirse kapısını kapayın. Çıktıklarında sürekli çevreyi gözlerler.

Olurda kuru alanda görürseniz. Yavaş hareket ederek o yöne bakmayın. Kamufle olduğunu sanıp bir süre daha durabilir. Arka ayaklarını yere yerleştirir kaçmak için tetikte bekler.

Göz kapakları şeffaftır. Uyuyor sanırsınız ama o çoktan sizi takibe almıştır. Yakınlaşırsanız gözlerini açar ve suya kaçar.

Çok teşekkürler, dediklerinizi almaya çalışıcağız. Çıkmamasının nedeni büyük ihtimalle salonda yani sürekli kullandığımız oda içerisinde olması. Tekrar çok teşekkürler.

GAE Şeffaf 52 W Halojen Klasik Ampül E27 Duy 5 Adet trendyol'dan buldum olur mu buda?

Knitex Ktx-2829 Renkli Masa Lambası Mandallı-69 69-K-HRD- Mandallı lamba olarakda bu uygun mu ?

Ampul uygun. Lamba knitex ktx-2829 olacak.

Ampul uygun. Lamba knitex ktx-2829 olacak.
benim seçtiğimde knitex ktx-2829 değil mi?
ayrıca sı ısıtıcımız var ama oda sıcaklığı iyi olduğu için şuanlık takmıyoruz takmamız gerekli mi?

Son düzenleme:
Benim verdiğim linkteki 81 diye geçiyor. Bunda 69 yazıyor. Alt seviye olabilir.

Şu an hava sıcaksa su ısıtıcı takmaya gerek yok. Eylül ortasına kadar bu sıcaklar devam edecek gibi gözüküyor.

Geri