Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası akciğer enfeksiyonundan nasıl kurtulur?

lidia

Yeni Üye
İyi günler bir dişi bir erkek olmak üzere 2 tane yavru su kaplumbağası besliyorum. Dişide hiçbir şey yok fakat erkek olan normalde yem kutusunu gordugunde cildirirdi, elimde yem olmasa bile ısırırdı ama dün sabah yemesi için bayağı bekledim zorla yedi ve akşam yemedi bugun sabahta denedim karides olsun yeşil yem olsun marul olsun hiçbir şey yediremedim. Suyunu haftada 1 veya 2 kez oda sıcaklığında içme suyu ile değiştiriyorum. 1 sene boyunca da bir kaplumbağa bakmıştım onda hiç öyle bir problem olmamıştı ayriyeten bu hasta olan kaplumbağamın akvaryumu sürekli salonda duruyor salonun perdesi de kapalı oluyor genelde ama önceki kaplumbağamı ara sıra güneşe cıkarırdım ve aydınlık odada dururdu bununla bir ilgisi var mıdır bilmiyorum. Birde dedigim gibi disi olanda hicbir sey yokken erkek olan boyle sadece ve agız kenarında sanki cok yakindan bakilinca beyaz bi sey var gibi, normalde elime saldırır durur ama asiri durgun bir halde su an. Kara uzerinde duruyor cogunlukla ayrıca yasadıgım yer kücük sehir oldugu icin pek bilen birisi de yok yardımcı olursanız cok sevinirim.

Merhabalar ,

Klima ya da esintiye maruz kalmış olabilir mi?

Verdiğiniz yemler neler?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Hayvanın kuru alanı taştan mı oluşuyor?

İnternetten deep fix reptivit vitamin damla alın 3 gün boyunca her gün ağzına 1 damla damlatın. Ağzını açmazsa hayvanı dik tutup ruj sürermiş gibi ağız çevresine 1 damlayı sürün.

Isıtma lambası almanız gerekiyor bu konudan bilgi alabilirsiniz:

Diğer sorulara cevap verin ona göre ilerleyelim.

• Beğen
Tepkiler: cem
Ek olarak 6 cm kabuk boyu altı hayvanlar protein ağırlıklı beslenir. Bitkisel ürün vermeyin. Doğrudan olmasa da perdeyi açın hayvanlar gün ışığını görsün.

Karanlık ortam hayvanlarda kışın geldiği hissiyatına sebep olabilir.

Isıtma lambasını acilen alın. Eylülde de su ısıtıcıyı temin edin. Su 26 derece altına indiğinde kullanmaya başlıyoruz.

Merhabalar ,

Verdiğiniz yemler neler?

İnternetten deep fix reptivit vitamin damla alın 3 gün boyunca her gün ağzına 1 damla damlatın. Ağzını açmazsa hayvanı dik tutup ruj sürermiş gibi ağız çevresine 1 damlayı sürün.

Diğer sorulara cevap verin ona göre e

Merhabalar ,

Verdiğiniz yemler neler?

Diğer sorulara cevap verin ona göre ilerleyelim.
Evde klima yok esintinin de cok etken olacağını sanmıyorum cunku dedigim uzere hep ayni yerde duruyorlardı. Kabuk boyu uzunlamasına 3.5 cm. Diger sorularınıza fotoğraf ile yanıt vererek cevaplayacagım. Deep fix fishtavit isimli vitamini bugun aldigim yere gittigimde onlar vermişti. Ayrıca büyük etiketli olan yem kutusunda karides, kucuk olanda ise yeşil yem bulunmakta (etiketini önceden sökmüştüm). Dediğiniz reptivit'i almalı mıyım yoksa fishtavit'ten devam mı etmeliyim veya ikisini de mi kullanmalıyım? Ayrıca kaplumbağam gördüğünüz üzere karadan inmiyor ve gözü çoğu zaman kapalı göz enfeksiyonu olabilir mi, böyle bir durumda ne yapmalıyım? İlginiz alakaniz içinde cok tesekkur ederim bu arada.

Ekli dosyalar

• 20240805_144841.jpg
    20240805_144841.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 15
  • 20240805_144831.jpg
    20240805_144831.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 15
  • 20240805_144824.jpg
    20240805_144824.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 15
Ek olarak 6 cm kabuk boyu altı hayvanlar protein ağırlıklı beslenir. Bitkisel ürün vermeyin. Doğrudan olmasa da perdeyi açın hayvanlar gün ışığını görsün.

Isıtma lambasını acilen alın. Eylülde de su ısıtıcıyı temin edin. Su 26 derece altına indiğinde kullanmaya başlıyoruz.
Merhabalar bitkisel üründen kastınız marul mu sadece ve yeşil yemin içeriği de protein ağırlıklı mi? Üstte yeni yazdığım bilgilere ek olarak ne kadar sürede iyileşir kaplumbağam bir bilginiz var mı?

Birde kaplumbağam bu akşam da yem yemezse ne yapmalıyım ve ısıtma lambası petshoplarda satılır mı?

Fishtavitin içeriğini bilmiyorum ama yine de kullanmayın. Deep fix reptivit sürüngenlerde kullanıldığından onu tercih ediyoruz.
Isıtma lambası konusunu mutlaka okuyun deve boynu ya da mandallı masa lambası alıcaksınız. İnternetten bulabilirsiniz.

Hayvanın gözlerinde bir şey göremedim ama yine de her iki gözünün de yakından bir fotoğrafını atarsanız enfeksiyon var mı yok mu bakalım.

Hayvanın akvaryumundaki bütün taşları çıkartın. Kara olarak kullandığınız taşın alternatifi olarak bir şey bulabilirseniz çok iyi olur.
Taş geç ısınır geç soğur kabuk altı morarma ve alttan soğuk verme gibi kötü yanları var.

Bu konudan örnek kuru alanlara bakabilirsiniz:

Hayvana haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası vermeyi deneyin.

Fishtavitin içeriğini bilmiyorum ama yine de kullanmayın. Deep fix reptivit sürüngenlerde kullanıldığından onu tercih ediyoruz.
Isıtma lambası konusunu mutlaka okuyun deve boynu ya da mandallı masa lambası alıcaksınız. İnternetten bulabilirsiniz.

Hayvanın gözlerinde bir şey göremedim ama yine de her iki gözünün de yakından bir fotoğrafını atarsanız enfeksiyon var mı yok mu bakalım.

Hayvanın akvaryumundaki bütün taşları çıkartın. Kara olarak kullandığınız taşın alternatifi olarak bir şey bulabilirseniz çok iyi olur.
Taş geç ısınır geç soğur kabuk altı morarma ve alttan soğuk verme gibi kötü yanları var.

Bu konudan örnek kuru alanlara bakabilirsiniz:

Hayvana haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası vermeyi deneyin.
Veterinere ne gibi bir durumda götürmeliyim ve ısıtma lambasını ne gibi bir sürede almalıyım petshoplarda var mıdır veya nerede satılır?

Ekli dosyalar

• 20240805_155036.jpg
    20240805_155036.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
  • 20240805_155018.jpg
    20240805_155018.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 11
  • 20240805_154945.jpg
    20240805_154945.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
Tuvaletini yaptı yaparken ağzını açarak kafasını öne çıkarıyor ayrıca ve 1 2 dk sonra diğer kaplumbağam dışkıyı yedi ayrı kaba almalı mıyım onu

Ekli dosyalar

• 20240805_160732.jpg
    20240805_160732.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Veterinere gerek yok. Yavru kaplumbağalara müdahale edemiyolar.

Isıtma lambası petshopta yok lamba ve ampulü internetten sipariş edebilirsiniz. İstediğimiz ampul elektrikçilerde de bulunabiliyor bazen.
Yukarıda gönderdiğim linkte ısıtma lambası ve ampulle alakalı her şey var. Isıtma lambasını hemen almanız gerekiyor.

Akvaryumdaki bütün taşları çıkartın . Kuru alandaki taş yerine alternatif plastik bir şey bulursanız güzel olur.

Eczaneden genta ya da gentagut damla alın. Gentagut daha ucuz tercih edebilirsiniz. Hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına sabah-akşam 1 damla damlatın. Hayvan eğer ağzını açmazsa dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini de bir an önce temin edin . Kullanımını yukarıdaki mesajda yazdım yalnız vitaminle gentagutu farklı zamanlarda verin.

Isıtma lambası petshopta yok lamba ve ampulü internetten sipariş edebilirsiniz. İstediğimiz ampul elektrikçilerde de bulunabiliyor bazen.
Yukarıda gönderdiğim linkte ısıtma lambası ve ampulle alakalı her şey var. Isıtma lambasını hemen almanız gerekiyor.

Akvaryumdaki bütün taşları çıkartın . Kuru alandaki taş yerine alternatif plastik bir şey bulursanız güzel olur.

Eczaneden genta ya da gentagut damla alın. Gentagut daha ucuz tercih edebilirsiniz. Hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına sabah-akşam 1 damla damlatın. Hayvan eğer ağzını açmazsa dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini de bir an önce temin edin . Kullanımını yukarıdaki mesajda yazdım yalnız vitaminle gentagutu farklı zamanlarda verin.
Cok sag olun bu arada az once haslanmis yumurta akı verdim yemedi karides gosterdim istemedi ne yapmalıyım lütfen yardım edin

Birde benim masa lambam var ders calisirken kullandigim aksam onun sari isigini yaksam bir faydası olur mu

Birde benim masa lambam var ders calisirken kullandigim aksam onun sari isigini yaksam bir faydası olur mu
Ampulü aydınlatması için değil ısı verdiği için kullanacaksınız ısı veren eski tip halojen ampul almalısınız kuru alanda hayvan üşümeye devam ediyor 32 derece olacak şekilde ısıtması lazım kuru alanı, kuru alan da kullandığınız taş da soğukluk vermeye devam ediyor alternatif bir kuru alan ve bahsettiğim ısı veren ampul önemli, suyunu sürekli değiştirmeyin sabit ısıda kalsın suyu mümkünse ısıtıcıyı da eylülü beklemeden alın, vitamin ve genta damlayı da kullanmaya başlayın ancak bu şekilde iyileşmeye başlar

Reptivit vitamin damla alın. Her hayvanda bileşen yada oranlar farklıdır.

Üşütme sebebi kuru alan niyetine kullandığınız o kaya hayvan ondan soğuk almış. Sebasın link verdiği kuru alan konusundakiler gibi alternatif birşey yapın.

Tüm o taşları çıkarın bunlar aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir. Ki hayvanda göz enfeksiyonu da var. Diğerine hayvandan bulaşmaz ama bu taşlardan kaynaklı olur.

Lamba acil Sebasın yukarıda verdiği lamba konusundaki lambalardan birini alın. Knitex ktx-2829 modeli uygun.

Gentagutu sabah akşam ağzına 45 derece açıyla tutup 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün birkaç dakika bekletin. Ağzına girsin.

Yine gözlerine sabah akşam ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Hayvan iltihap kusmuş. Bunu atıp nefes alması rahatlarsa kurtulma ihtimali var. İlaca cevap vermesine bağlı.

Elinizdeki lambanın resmini çekip atın.

Yem olarak gammarusa ek olarak netten tropical axolotl yemi alın. Bu ufak ve protein oranı yüksektir.

Sebas herşeyi anlatmış. Yine de eksik bıraktığımız yada takıldığınız birşey varsa sorun.

Ampulü aydınlatması için değil ısı verdiği için kullanacaksınız ısı veren eski tip halojen ampul almalısınız kuru alanda hayvan üşümeye devam ediyor 32 derece olacak şekilde ısıtması lazım kuru alanı, kuru alan da kullandığınız taş da soğukluk vermeye devam ediyor alternatif bir kuru alan ve bahsettiğim ısı veren ampul önemli, suyunu sürekli değiştirmeyin sabit ısıda kalsın suyu mümkünse ısıtıcıyı da eylülü beklemeden alın, vitamin ve genta damlayı da kullanmaya başlayın ancak bu şekilde iyileşmeye başlar
Ya ben dun gittim 3 tane yere sordum reptiviti yokmus bugın tekrar soracağım dun ve bugun fishtavit kullandim o yuzden gentagut damlayı aldim 1er damla gözlerine iki damla da ruj surer gibi agizina yaptim isitma lambasini da bugun veya yarin temin etmeye çalışacağım tesekkur ederim

Ya ben dun gittim 3 tane yere sordum reptiviti yokmus bugın tekrar soracağım dun ve bugun fishtavit kullandim o yuzden gentagut damlayı aldim 1er damla gözlerine iki damla da ruj surer gibi agizina yaptim isitma lambasini da bugun veya yarin temin etmeye calisacahim
Birde kaplumbagam 2.5 gundur bir sey yemiyor yumurta akını da denedim olmuyor

Geri