Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağası Beslemek İstiyorum Yardım Lâzım

LastikOsman

Yeni Üye
Merhabalar, su kaplumbağası beslemek istiyorum ama daha önce hiç deneyimim olmadı. @Başka bir forumda bir arkadaşla mukayese sonucu Çizgili Dere Kaplumbağası düşündüm. Forumlarda konular okudum, az çok bilgi sahibi oldum. Sormak istediğim bazı sorularım var yalnız.

1. Akvaryum pencerenin önünde olacak. Yarısı pencerenin önünde (Güneş ışığı alacak hâlde), yarısı da duvar önünde ( Güneş ışığı almayacak hâlde) dursa gene de lâmba almam gerekir mi? Sonra D vitaminsiz kalmasın tospağa :)
2. Akvaryumun tepesi kapalı olmak zorunda mı? Öyle ise nasıl hava alacak tospağam?
3. Suyu tatlı mı olacak tuzlu mu? Çeşmeden doldurduğum gibi suyu dökmeli miyim?
4. Camları silikon tabancası ile yapıştırsam olur mu? Akvaryumu nasıl yapmalıyım?
5. Öğrenciyim, sık sık İstanbul'a gitmem gerekiyor. Kaç gün bensiz yaşayabilir bu yavrucaklar?
6. Akvaryum zemini nasıl olmalıdır? Sarısilis kumu olması lâzım galiba ama bunda ipek yapraklı bitki büyür mü?

Zahmet edip cevaplayacak veya herhangi bir şekilde yardımı dokunacak arkadaşlara teşekkür ederim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoşgeldin.

Bu hobi maliyetlidir. Şimdilerde ise fiyatlar iyice uçtu. Elektriğe de zam geldi. Hayvanlar büyüdükçe buna paralel olarak akvaryumu da büyütürüz. En son ömürlük özel yapım akvaryuma geçeriz. Bunları göz önünde bulundurman iyi olur.

1. Akvaryum güneş ışığı görecek ama doğrudan güneşe maruz kalmayacak bir yerde konumlandırılmalı, aksi halde yosun ve alg bağlar.

2. Akvaryumun kapağı olmayacak. Kuru alan ve onun üstünde gündüz 12 saat yanacak ısıtma lambası olacak. Bu lamba yaz kış yanar.

3. Tatlı su kullanılacak değişimler emsal sıcaklıkta olacak en iyisi arıtma sudur, sonra içme suyu, içme suyu ile harmanlanmış şebeke suyu, petşişede yada damacanada dinlendirilmiş şebeke suyu buna su düzenleyici damlatılırsa daha iyi olur.

4. Akvaryumu akvaryum imalatçısı yada camcı yapmalı. Camcı yapacaksa sistanın akvaryum silikonu tercih sebebi.

5. Bu hayvanlar rahatsız edilmeyi sevmez. Yakınında kimse olmadığı sürece daha mutlu olurlar. Onun için fazla hareket olmayan bir odada durmaları gerekiyor. Aksi halde kuru alana çıkmazlar. Sıkıntı yem konusu. Yem verecek biri varsa sıkıntı olmaz.

6. Akvaryum tabanında vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Ciklet balığı silis kumu da oluyor. Uygun çap 0.7 mm kalınlık.

İpek yapraklı bitki plastik bitkidir, yaprakları bez gibi olan dekordur. 7 cm kabuk boyuna kadar kullanılabilir, sonrasında söküp parçalıyorlar.

Ayrıca bu konuyu da incelemen yararlı olacaktır. Aklına takılanı sorarsın.

LastikOsman

Yeni Üye
Foruma hoşgeldin.

Bu hobi maliyetlidir. Şimdilerde ise fiyatlar iyice uçtu. Elektriğe de zam geldi. Hayvanlar büyüdükçe buna paralel olarak akvaryumu da büyütürüz. En son ömürlük özel yapım akvaryuma geçeriz. Bunları göz önünde bulundurman iyi olur.

1. Akvaryum güneş ışığı görecek ama doğrudan güneşe maruz kalmayacak bir yerde konumlandırılmalı, aksi halde yosun ve alg bağlar.

2. Akvaryumun kapağı olmayacak. Kuru alan ve onun üstünde gündüz 12 saat yanacak ısıtma lambası olacak. Bu lamba yaz kış yanar.

3. Tatlı su kullanılacak değişimler emsal sıcaklıkta olacak en iyisi arıtma sudur, sonra içme suyu, içme suyu ile harmanlanmış şebeke suyu, petşişede yada damacanada dinlendirilmiş şebeke suyu buna su düzenleyici damlatılırsa daha iyi olur.

4. Akvaryumu akvaryum imalatçısı yada camcı yapmalı. Camcı yapacaksa sistanın akvaryum silikonu tercih sebebi.

5. Bu hayvanlar rahatsız edilmeyi sevmez. Yakınında kimse olmadığı sürece daha mutlu olurlar. Onun için fazla hareket olmayan bir odada durmaları gerekiyor. Aksi halde kuru alana çıkmazlar. Sıkıntı yem konusu. Yem verecek biri varsa sıkıntı olmaz.

6. Akvaryum tabanında vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Ciklet balığı silis kumu da oluyor. Uygun çap 0.7 mm kalınlık.

İpek yapraklı bitki plastik bitkidir, yaprakları bez gibi olan dekordur. 7 cm kabuk boyuna kadar kullanılabilir, sonrasında söküp parçalıyorlar.

Ayrıca bu konuyu da incelemen yararlı olacaktır. Aklına takılanı sorarsın.
Direkt 100cm x 40cm x 60cm bir akvaryum kurmayı düşündüm sonra sonra değiştirip masraf çıkarmayalım dedim.
Akvaryumu odama kurmayı düşündüm, odada bir ben olurum içerideyken de ya uyurum ya masa başında işimle gücümle uğraşırım rahatsız olmaz herhâlde?

Bir de rica etsem, düzgün yapılmış örnek bir akvaryum fotoğrafı gösterebilir misiniz? Bu konudaki resimler silinmiş. https://sukaplumbagasi.com/threads/150x80x70h-840-lt-ve-diger-iki-akvaryumum.6902/

cem

Süper Moderatör
Yönetici
80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir hazır akvaryum alırsan ekipmanları ömürlüğe göre alırsın ek bir masraf olmaz. Hayva 12-14 cm kabuk boyu aralığına kadar kullanır. Sonrasında kabuk kalınlaşıp hayvan ağırlaşınca camı çatlatma, kırma riski oluşacaktır. Su içinde panikleme ve kuru alandan inerken cama ister istemez vuruyorlar. Tabi bir de suyun kirlenme oranı hayvan büyüdükçe artıyor.

Ömürlükte 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığı uygun boy, üstte sınır yok ama dış filtre ve su ısıtıcı maliyetleri artar.

Aynı odada olmasının sakıncası buharlaşmaya bağlı koku ve nem oluşumu bu seni rahatsız edebilir. Koku derken sudaki amonyak kaynaklı.

Rahatsız olma noktasında hayvanlar ele alınmayı sevmez genel temizlik ve sağlık kontrolü hariç ele almıyoruz. Hayvan bunu anlarsa güven bağı oluşur ve tedirgin olmaz. Diğer taraftan kuru alan en savunmasız bölgedir. Hayvan sürekli tetikte bekler. Odada yavaş hareket edip hayvana bakmazsan kendini kamufle olmuş sanıp alanda bir süre durabilir. Yine de içgüdüleriyle hareket ettikleri için güvenli olan derin suya kaçma ihtimalleri yüksektir.

Yeni yazılım sonrası eski resimler gitti. Benim akvaryumumun resimleri bu konuda var.

LastikOsman

Yeni Üye
80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir hazır akvaryum alırsan ekipmanları ömürlüğe göre alırsın ek bir masraf olmaz. Hayva 12-14 cm kabuk boyu aralığına kadar kullanır. Sonrasında kabuk kalınlaşıp hayvan ağırlaşınca camı çatlatma, kırma riski oluşacaktır. Su içinde panikleme ve kuru alandan inerken cama ister istemez vuruyorlar. Tabi bir de suyun kirlenme oranı hayvan büyüdükçe artıyor.

Ömürlükte 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığı uygun boy, üstte sınır yok ama dış filtre ve su ısıtıcı maliyetleri artar.

Aynı odada olmasının sakıncası buharlaşmaya bağlı koku ve nem oluşumu bu seni rahatsız edebilir. Koku derken sudaki amonyak kaynaklı.

Rahatsız olma noktasında hayvanlar ele alınmayı sevmez genel temizlik ve sağlık kontrolü hariç ele almıyoruz. Hayvan bunu anlarsa güven bağı oluşur ve tedirgin olmaz. Diğer taraftan kuru alan en savunmasız bölgedir. Hayvan sürekli tetikte bekler. Odada yavaş hareket edip hayvana bakmazsan kendini kamufle olmuş sanıp alanda bir süre durabilir. Yine de içgüdüleriyle hareket ettikleri için güvenli olan derin suya kaçma ihtimalleri yüksektir.

Yeni yazılım sonrası eski resimler gitti. Benim akvaryumumun resimleri bu konuda var.
Teşekkürler. Şimdilik bir sorum daha var. Akvaryumda ısıdan tasarruf etmek için altını, arkasını ve sağını (buralar hep duvara bakıyor odanın köşesinde olacak) folyo ile kaplamam mantıklı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hazır akvaryum eğer yerde duracaksa 3 cm kalınlığında pembe straforlar var o konulabilir. Masa yada mobilya üstünde duracaksa gerek olmamakla birlikte su teması olmaması açısından laminant şiltesi konulabilir. Temizlik yaparken su dökülebiliyor.

Yalnız ömürlük akvaryumda alta strafor olmaz. Aşağı yukarı 400 kg civarı çekiyor. Akvaryum kasabilir. Mobilya ile akvaryum arasına laminant şiltesi koyuyoruz. Mobilya yarım ton çekecek sağlamlıkta olmalı. Yere konacaksa laminant şiltesi konabilir yada koridor halısı uygun ölçüde kesilip konabilir.

Akvaryum arkasına fon konursa derinlik verir akvaryumu geniş gösterir. Onun arkasına strafor konulabilir. Kısa camlar ve ön cam açıkta dursun hayvan dışarıyı seyretsin. Gün ışığı gelsin.