Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağası Beslenmesi -Yemi- Miktarı

émPriyum

Bronz 5 Üye
Katılım
29 May 2010
Mesajlar
21
Kara kaplumbağaları tamamen otçuldur. Et verilmemelidir. Yem miktarı: Su kaplumbağası için gün içinde kafasının büyüklüğü kadardır.

Su kaplumbağaları üzerlerine (kalsiyum ve vitamin eklenmiş) tatlı su balıklarını çok severler, özellikle taze alabalık en sevdikleri yiyeceklerden biridir. Bunun yanında kurutulmuş karides ve unkurduna da bayılırlar. Kurtçuklar aslında iştahı kapalı olan veya yavru kaplumbağalar için daha çok iştah açıcı olarak kullanılır. Kaplumbağalar için özel olarak hazırlanmış minik çubuk şeklindeki yemler bağırsakları için çok uygundur. (değişik markalar var, en iyisinden alınız çünkü türkiye burası ve içinde ne olduğunu bilemiyoruz...) vitamin ekli yemlerden haftada 3-5 tane verilmesi uygundur.

Yağlı ve mayalı yiyeceklerden uzak tutunuz. Yavruyken daha çok et, erginliğe ulaşınca daha çok sebze ağırlıklı beslenmek isteyeceklerdir. Ergin kaplumbağaların yavrulardan daha çok kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Ancak kalsiyum hayatları boyunca önemli bir unsurdur. Tatlı su balıkları, yumurta beyazı ve sebzeler en uygun yiyeceklerdir. Bunun yanında piyasada satılan kaliteli yemler mevcut. Sera Raffy P ve Sanyu en tanınları. Özellikle Sera marka yem, bütün vitamin ihtiyacını karşılayacak nitelikte. Arada bir vitamin verilmesi uygundur. Vitamin ABD3E karışımları satılmaktadır. Yavru kaplumbağalar sebze sevmezler o yüzden üzülmeyin. Ancak bol güneş (veya UV) ve uygun vitamin zengini yemlerle çabuk büyüyeceklerdir.

Kırmızı yanak su kaplumbağaları (Red eared slider-trachemys scripta elegans) yaklaşık 20-25 yıl yaşar ve çok uzun bir arkadaşlığınızın olacağını unutmayınız. Büyüklükleri erkeklerde 25 cm, dişilerde 30 cm �e kadar ulaşır. Akvaryumunuzu alırken büyüyeceklerini de hesaba katmanız gerekir.

Akvaryumda kaplumbağalar ile birlikte balık beslediğinizde bu balıklar bir süre sonra kaplumbağalara yem olacaktır. Ayrıca canlı olarak vereceğiniz balıkların parazit taşımadıklarına dikkat etmelisiniz.

Suyun kirlenmesini istemiyorsanız, yem verirken başka bir kapta veriniz. Yemi karada yiyemezler.

Kaplumbağa çeşitlerine göre beslenme farklılığı göstermekle birlikte bütün kaplumbağalar için dana yüreği pek yararlı değildir çünkü vücuttan sindirim sırasında değerli kalsiyum alır götürür, hatta tavuk ciğeri özellikle zararlıdır! Deniz balığı mümkün olduğu kadar az verilmelidir çünkü içlerindeki tuz oranı zaman içinde böbreklerine zarar verir ve et hem kara hem tatlı su kaplumbağaları için yine zamanla zararlıdır, kalsiyumun harcanmasına sebep olur, bunun yanında doğal yiyecekleri de değildir. Hayvanın sürekli yeşillik yemek istemesi de normal değildir. Yememe veya bir anda farklı beslenme şekli bir sorunun göstergesi olabilir. Tüm küçük balıklar ile de beslenme sağlanabilir. Akvaryumun içine çabuk çoğalan küçük balıklar bırakılabilir, böylece kaplumbağa hem arada bir onları yer hem de avlanır.

Kaplumbağalara bir saat içerisinde tüketebilecekleri kadar yem verilmelidir, yemedikleri suda kalır. Bunların temizlenmesi önemlidir. Hazır yemlerin tek başına verilmesi doğru değildir.

Çiğ et ve tavuk eti ile ilgili çok soru gelmektedir, bu sorulara tam bir cevap vermek anlamında:

Et, sakatat, tavuk ciğeri gibi yiyecekler fazla yağlı ve proteinlidir. fazla protein ise gut hastalığına yol açar. azı karar fazlası zarar prensibi itibariyle hareket ediniz. Cüssesine göre ne kadar yiyebileceğini anlayabilirsiniz. Genç kaplumbağalar etçil ağırlıklı bir beslenme tercih ederler, yaşlandıkça sebze ağırlıklı yemleri sevmeye başlayacaktır.

Unutmayınız ki kaplumbağalar sağlıklı yaşayabilmek için bizlerin verdikleri yiyeceklere muhtaçtırlar. Beslenmelerinin aksatılması veya dengesiz olması ileride hastalıklara ve ölümlere yol açabilir.

www.sempativet.net adresiden alıntıdır
 

furkan54ozan

SKF Delisi
Katılım
25 May 2010
Mesajlar
1,555
Merhaba.
Paylasım için teşekkürler.
Eğer alıntı yaptıysanız kaynak belirtiniz...
Canlı yem tavsiye etmiyoruz.Neden tavsiye etmedigimizi forumdan arama yaparak bulabilirsiniz...
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,147
Alıntı yaptığınız kaynağı da belirtirseniz, (tabi bir başka kaplumbağa sitesi olmamak şartıyla) konu yazarı kişinin emeğine saygı duymuş oluruz ve de izinsiz ve kaynak belirtilmeden alıntı yapıldığında çıkacak problemlerle de uğraşmak zorunda kalmayız, özellikle yönetim olarak alıntı konusuna dikkat etmeye çalışıyoruz oldukça, bu tarz sorunlar yaşamamak için. Bu nedenle alıntı yapmadan önce, alıntı yapcağınız konunun forumda olup olmadığına mutlaka bakın, yoksa ve alıntı yapcağınız adres de bir başka kaplumbağa sitesi değilse altına alıntı yaptığınız sitenin adresini de belirterek alıntınızı yapabilirsiniz.
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,147
Alıntı yaptığınız sitenin adresini burda belirtmeyi kastediyorum ben, yani sadece alıntıdır yazmanızı değil bilgileri kopyaladığınız adresi de konunuzun altına belirtmenizi kastediyorum, alıntıdır yazdığınızı ben de görebiliyorum zaten.
 

tubagul

Bronz 5 Üye
Katılım
22 Kas 2009
Mesajlar
31
Ben bazen kapluşlarıma beyaz peynir ve salam veriyorum.Bir zararı var mı acaba ?
 

cansell

Taç 1 Üye
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
604
fast food u da önermiyoruz. :) çünkü onların için tuz yağ gibi besinler var yani onların vücutlarının alışık olmadığı şeyler bu yüzden sakın diyorum.
 
Üst