Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası canı sıkılır mı

Alişan

Bronz 5 Üye
Yavru su kaplumbağası aldım akvaryum büyük 1.20x60 tek başına canı sıkılır mı 4 gün oldu kuru alana çıkmıyor genelde filtre borusunun arkasında uyuyor arada yüzüyor yemek yemesinde sorun yok tek başına canı sıkılır mı

Foruma hoş geldin.

Hayvan yeni bir ortama girdiğinde adaptasyon sebebiyle tedirginlik yaşar. Güvenli bölge olan sudan çıkmak istemezler.

Tek ve yavrularda bu alışma süresi uzayabilir. Normalde 3-4 günden iki haftaya kadar sürebilir. Bu süreçte iştahsızlıkta gösterebilir. Kuru alanda ısıtma lambası var mı? Varsa lambayı rampaya doğru yaklaştır. Hayvan ısı algısıyla kuru alana tam çıkmasa bile rampa kısmında durur zamanla çıkmaya başlar. Isıtma lambasını ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlamak gerekiyor. Gündüz 12 saat yakıyoruz. Bulundukları ortamda hareket olmamalı. Biri olursa yine çıkmazlar. Gece su içinde olması gerekiyor böylece üşümez. Su 28 derece olacak.

Yem olarak 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alabilirsin. Skt. 2023 veya üstü olursa daha taze olur. Sonrasında tetra reptomin de alıyoruz.

7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakılması gerekiyor. Bu dönem üşütme sebebiyle akciğer enfeksiyonuna yakalanma riski fazladır.

Bu hayvanlar asosyal olmakla beraber yavru hayvanlar tek olduğunda daha tedirgin olurlar. Emsal boyda olmak kaydıyla ikinci bir hayvan rahatlatıcı etki yapar. Birbirlerine bakarak bazı şeyleri çabuk öğrenir ve destek olurlar. Eksi tarafına gelirsek ilerde kavga durumu olabilir. Ufak kızartıları normal kabul ediyoruz. Ağır deri hasarları ve uzuv kayıpları olduğu zaman ayrılmaları şart oluyor.

Akvaryum ölçüsü 120*60* yükseklikte 50h veya üstü ise ve cam kalınlığı 10 mm yada üstü ise iki hayvana ömürlük gider.

Bu konuyu incelemen iyi olur. Takıldığını sorarsın.

Hoş buldum valla şuan baya iyi 100w ısıtıcı vardı hiç yeterli olması 300w aldım şuan taktım Bi sağa Bi sola akvaryum içinde yüzüyor yerinde durmuyor gün içinde de rampadan yukarı çıktığını görmüşler evde kuru alan içine girmiş fakat bizimkileri görünce tekrar suya atlamış tedirgin demekki yem yemesinde de herhangi Bi sıkıntı yok kafa boyutu kadar veriyorum sabah akşam teranın yemi var ramptoMin diye biraz sert baya küçük parçaya bölüp veriyorum küçük parça olduğu için vitamin de damlatamıyorum üstüne seranın yemi yumuşak mı acaba ona da Bi bakıcam. Kuru alanda da şuan ısıtıcı lamba yok tutucu sunu Bi türlü geriemediler hep yanlış ürün getiriyorlar onunla uğraşıyorum ama uvb lambası var ısıtıcı lambasını da 2 3 güne takıcam lamba tutucu geldiği zaman. Şuan tek devam etsin bakalım 2.yi de kavga ederler birbirlerine zarar verirler diye almak istemiyorum çok canı sıkılıyor gibi görürsem ancak alırım tekrardan teşekkür ederim bilgiler için iyi akşamlar. :)

Kuru alan en savunmasız olduğu bölge olduğu için sürekli tetikte beklerler. Herhangi bir hareket gördüklerinde suya kaçarlar. Bu her boydaki hayvan için geçerlidir. En alışık olanı da kaçar. Hayvanın bulunduğu oda hareket olan bir yer değilse oda kapısını kapalı tutun. Olur da girmek icap ederse yavaş hareket edip akvaryuma doğru bakmayın. Hayvan kamufle olduğunu sanıp kuru alanda durabilir. Herhangi biri girdiğinde onu takip eder. Gözleri kapalı olsa da göz kapağı şeffaf olduğu için hareketleri algılar ve gözlerini açar.

Sera raffy P hava kabarcıklı olduğu için daha yumuşaktır. Onun için başlama yemi olarak bunu öneriyorum. Yavruların gagası henüz yumuşak olduğu için sert yemi kesmiyor. Gammarus almayı da unutma. Açık satarlar bunlardan alma bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Gammarusta kitin maddesi vardır bu kıkırdak doku gelişimi için faydalıdır.

Lambada deveboynu yada mandallı lamba kullanıyoruz.

111620.jpg

Deveboynu lamba yetişmiyorsa sehpa üstüne kitap tarzı birşeyler konup yükseltilebilir. Ben kalorifer peteği üzerine koymuştum. Bu deveboynu lamba çanağı geniş ve ağırlık kaldırdığı için uv ampulde daha uygun oluyor. Mandallıya takıldığında körük kısmı eğiliyor.

Gammerus aldım da açık paket verdiler bana da daha hesaplı
Olur diye bende karides karidestir diye aldım parazit taşır diye düşünmedim en yakın zamanda kapalı kutu Bi karides alırım.

Netten alırsan biraz daha hesaplı olur. Ben ağırlıklı juenpetmarket ve teleskop akvaryum sitelerinden alıyordum.

Geri