Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası davranışları

Kaplumbikçi61

Bronz 5 Üye
Başka kaplumbağalar nasıl davranıyor ve ben nasıl bakıyorum merak edenler için yazıyorum. Nazlı 2 yaşında sabah akşam her öğün kafası hacminin yarısı kadar yem atıyorum. Yemi akvaryumun sol köşesinde yiyor. Elime odaklanıp elime gelmeye çalışıyor genelde yemleri görmeden parmaklarıma odaklanıyor etrafa su sıçratıyor. Filtresiyle güreşmeyi ve filtreyi dibe çekip üstünde tünemeyi seviyor. Kuru alana sadece gece lamba açıkken çıkıyor lamba yoksa suda kalıyor. Suyun dışında yem yemiyor. Sadece bir kere parmağımı kaptı yemi kapmaya çalışırken karıştırdı herhalde :)

3-4 günde bir akvaryumundan çıkarıp lavaboda biraz yıkayıp evde dolaşmasına izin veririm. Tozlu koltuk arkalarına kaçmaması için etrafı kapatırım. Yere yanına oturursam üstüme tırmanmayı sever. Kabuğuna devit sürmemden ya da kabuğunu kaşımamdan çok hoşlanmaz kurbağa gibi bir zıplama yaparak uzaklaşır. Bugüne kadar ne zaman ters düşse kaldırdım galiba artık bana güveniyor geçenlerde kilosunu ölçmek için tartıya koyduğumda usluca bekledi ama yanlardan tutmaya çalıştığımda elime tırnağını batırıp kanatmıştı. Tırnaklar uzun değil belli ki dişi.

Bir kez akvaryumdan çıkardığımda tırnağını elime takıp kendini halıya düşürtmüştü. Endişelenmeme rağmen kabuğunda ya da kolunda bir şey görmedim. 3-5 dk hareket etmedi sonra yine gelip üstüme tırmandı galiba aramızda kırgınlık yok. Yine de akvaryumunun içindeyken pek yüzüme bakmıyor. Dışardayken daha sıcak. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demesini biliyor evine döner dönmez bizi unutuyor.

Yeni sahiplenenlere önerim yemler konusunda sizi kontrol etmelerine izin vermeyin şirinliklerine aldırmayın uzmanların önerdiği yemi önerdiği zamanda atın.

Size hızlı ısınmalarını istiyorsanız elinizle beslemeyi deneyebilirsiniz. Onlar sudayken yemi suyun içine tutun hareket etmeden uzun süre beklemeniz gerekiyor yemi onlara uzatmayın onlar gelsin gelmezlerse darlamayın iyi bakarsanız bol bol vaktiniz olacak.

Akvaryumunuz yoksa bile suyu boşaltmak için pompa almanızı öneririm büyük bir kolaylık.

Uvb lamba aslında çok önemli ama ülkede yok distribütörlerde bile yok ben devit damla sürüyorum kabuğuna geçici bir önlem.

İyi akşamlar

Merhaba, kaplumbağanızın kabuk boyunun 15 cm olduğunu belirtmişsiniz. 8 cm kabuk boyundan sonra günde tek öğüne düşeriz.

Geri