Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası için akvaryum önerisi

Tört

Yeni Üye
Merhabalar, forumda oldukça yeniyim, sizlere göre su kaplumbağalarının yaşamına da henüz yeni adım atmış bulunmaktayım. Bir akvaryum almam gerekiyor fakat kaplumbağanın rahat hareket edebilmesi ve dinlenebileceği kuru alanı da içerisinde bulundurabilmek için şimdiden görece büyük bir akvaryum almak istiyorum ama çok da büyük olmayacak tabi. Isıtıcısı vs. her şeyi var ancak içerisinde yükselen bir platformu bulunan bir akvaryum mu almalıyım yoksa dümdüz balıklar için yapılanlardan mı almalıyım bilemedim. Emin olamadım ama acilen bir tane edinmem gerekiyor. Bunun için bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Su kaplumbağalarının yaşamına dahil olma sürecimde okuduğum, forumda daha önceden paylaşılmış olan her şey için de teşekkür ederim, bu süreçte oldukça yardımcı olan bilgiler edinmemi sağladınız. :)

Foruma hoş geldiniz. Kaplumbağanın boyu kaç cm?
Su ısıtıcı kaç watt?

Platformlu bir tarafı yüksek olanlara paludaryum diyoruz. Bunlar kullanışlı değildir. Düz dikdörtgen akvaryumlar daha kullanışlıdır. Kullanım ve filtrasyon açısından da daha randımanlıdır.

Foruma hoş geldiniz. Kaplumbağanın boyu kaç cm?
Su ısıtıcı kaç watt?

Platformlu bir tarafı yüksek olanlara paludaryum diyoruz. Bunlar kullanışlı değildir. Düz dikdörtgen akvaryumlar daha kullanışlıdır. Kullanım ve filtrasyon açısından da daha randımanlıdır.
Hoş bulduk. :)
7 cm boyu. Su ısıtıcı da 200watt. Bahsettiğiniz paludaryum gibi bir tarafı yüksek değil, düz dikdörtgen akvaryuma platformu monte etmişler, o şekilde satıldığını gördüm. Ancak bunların fiyatları biraz daha yüksekti, 250 lira civarındaydı. Henüz filtrem yok ama ona da bakacağım. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Su ısıtıcısının watt değeri yüksekmiş. Tam batabilip yan yatabiliyor mu? Eğer tam batabilen bir ısıtıcı değilse ısıtıcıyı yan yatırdığınızda içerisine hava, su alıp patlar.

Akvaryuma monte edilen platformlar kaplumbağa akvaryumları için uygun değil. Sanırım bahsettiğiniz bunun gibi bir şey.

Paludaryum

Bu paludaryum en fazla 10cm'e kadar su ile doldurulabiliyor ve bu yükseklikteki su bebek bir su kaplumbağasının gelişimi için en fazla 3 ay kullanılabilir. Sizin kaplumbağanız 7cm kabuk boyunu aştığından dolayı bu sizin kaplumbağanızın gelişimini kötü etkiler.

Düz dikdörtgen bir akvaryum alabilirsiniz. 60-120-200 litrelik akvaryumlara bakabilirsiniz. Bir su kaplumbağası için ara geçişli iyi bir akvaryum boyutu 80x40x40h ölçüsüdür. Daha ufağı 60x30x40h olabilir. Akvaryum en az 40cm yüksekliğinde olmalı ki kuru alanı da koyduğumuzda kaçış boşluğuyla beraber 30-33cm su doldurabilelim.

Kuru alanı kendiniz tasarlayabilir ya da hazır alabilirsiniz. Kendiniz tasarlamak isterseniz aşağıya forumdaki arkadaşların yaptığı kuru alan konularını bırakıyorum.

Satın almak isterseniz de exo terra turtle bank, venys kaplumbağa adası gibi hazır kuru alanlarda satılıyor. Exo terra turtle bank kaplumbağa belli bir boyuta geldikten sonra kaplumbağayı taşıyamıyor ancak venys kaplumbağa adası tabandan destek aldığı için bunun gibi bir durum olmuyor. Aşağıya resmini bırakıyorum.

Hazır Kuru Alan

Aşağıya attığım linkte su kaplumbağalarıyla ilgili ısıtma ampulü, uvb ampulü, akvaryum boyutları, yem programı ve markaları gibi birçok bilgi bulunuyor. İsterseniz inceleyebilirsiniz.

Alacağınız akvaryum boyutlarını belirledikten sonra hangi iç filtreleri alabileceğiniz hakkında bilgi verebiliriz. Şu an vereceğimiz iç filtre önerileri alacağınız akvaryum için fazla güçlü ya da fazla güçsüz kalabilir.

Hayvan 7 cm olduğuna göre en azından 100 litrelik bir akvaryum birkaç sene götürür. Akabinde ömürlüğe geçersiniz. Isıtıcıda fazlasıyla yeter. Yalnız çelik, plastik yada kalın quartz cam değilse ileri süreçte kabuğunu vurup kırabilir.

80*35*50h civarı ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum olabilir. Kuru alanın akvaryum içine sabitlendiği akvaryumda suyu yükseltme sorundur. Boyca uzunluk kadar su derinliği de akciğer gelişimi için gereklidir.

Merhaba,

Su ısıtıcısının watt değeri yüksekmiş. Tam batabilip yan yatabiliyor mu? Eğer tam batabilen bir ısıtıcı değilse ısıtıcıyı yan yatırdığınızda içerisine hava, su alıp patlar.

Akvaryuma monte edilen platformlar kaplumbağa akvaryumları için uygun değil. Sanırım bahsettiğiniz bunun gibi bir şey.

Ekli dosyayı görüntüle 3711

Bu paludaryum en fazla 10cm'e kadar su ile doldurulabiliyor ve bu yükseklikteki su bebek bir su kaplumbağasının gelişimi için en fazla 3 ay kullanılabilir. Sizin kaplumbağanız 7cm kabuk boyunu aştığından dolayı bu sizin kaplumbağanızın gelişimini kötü etkiler.

Düz dikdörtgen bir akvaryum alabilirsiniz. 60-120-200 litrelik akvaryumlara bakabilirsiniz. Bir su kaplumbağası için ara geçişli iyi bir akvaryum boyutu 80x40x40h ölçüsüdür. Daha ufağı 60x30x40h olabilir. Akvaryum en az 40cm yüksekliğinde olmalı ki kuru alanı da koyduğumuzda kaçış boşluğuyla beraber 30-33cm su doldurabilelim.

Kuru alanı kendiniz tasarlayabilir ya da hazır alabilirsiniz. Kendiniz tasarlamak isterseniz aşağıya forumdaki arkadaşların yaptığı kuru alan konularını bırakıyorum.

Satın almak isterseniz de exo terra turtle bank, venys kaplumbağa adası gibi hazır kuru alanlarda satılıyor. Exo terra turtle bank kaplumbağa belli bir boyuta geldikten sonra kaplumbağayı taşıyamıyor ancak venys kaplumbağa adası tabandan destek aldığı için bunun gibi bir durum olmuyor. Aşağıya resmini bırakıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 3712

Aşağıya attığım linkte su kaplumbağalarıyla ilgili ısıtma ampulü, uvb ampulü, akvaryum boyutları, yem programı ve markaları gibi birçok bilgi bulunuyor. İsterseniz inceleyebilirsiniz.

Alacağınız akvaryum boyutlarını belirledikten sonra hangi iç filtreleri alabileceğiniz hakkında bilgi verebiliriz. Şu an vereceğimiz iç filtre önerileri alacağınız akvaryum için fazla güçlü ya da fazla güçsüz kalabilir.
Su ısıtıcısı tam olarak suyun altında kalabiliyor. Evet, bahsettiğim platformlu akvaryum tam olarak bu attığınız görseldeki akvaryumdu. Yönlendirmeleriniz ışığında, 200-100 litre arasında dikdörtgen bir akvaryum almaya karar verdim. Kuru alan için de ben bir şeyler tasarlamaya çalışacağım artık. Uvb ampulünü almıştım zaten. Şu iki gün içerisinde bir akvaryum alıp filtre için yeniden danışacağım sizlere. Çok teşekkürler bilgilendirme için. :)

Hayvan 7 cm olduğuna göre en azından 100 litrelik bir akvaryum birkaç sene götürür. Akabinde ömürlüğe geçersiniz. Isıtıcıda fazlasıyla yeter. Yalnız çelik, plastik yada kalın quartz cam değilse ileri süreçte kabuğunu vurup kırabilir.

80*35*50h civarı ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum olabilir. Kuru alanın akvaryum içine sabitlendiği akvaryumda suyu yükseltme sorundur. Boyca uzunluk kadar su derinliği de akciğer gelişimi için gereklidir.
Boyunu ölçmeye çalıştım da işte, sürekli hareket halinde... Çok da güvenilir olmayan ölçümlerim sonucunda 7cm'den hallice olduğunu gördüm, daha çok küçük. Profildeki fotoğraftaki de o. :))
Isıtıcı Smart'ın, bir sorun olmadı bir buçuk aydır küçük bir akvaryumda kullandım. Yönlendirmeleriniz ışığında, 200-100 litre arasında dikdörtgen bir akvaryum almaya karar verdim. Boyca uzunluk kadar su derinliği olması gerektiğini hiç bilmiyordum, çok teşekkür ederim. :)

Geri