Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası için mama seçimi

Foruma hoş geldin. Kabuk boyu ne kadar?

Akvaryum ekipman durumu nedir?

Cvp: RE: Su kaplumbağası için mama seçimi

cem' Alıntı:
Foruma hoş geldin. Kabuk boyu ne kadar?

Akvaryum ekipman durumu nedir?

Kabuk boyu derken anlamadim, daha yeni aldim kucuk yani baya

Kuyruk ve baş arası boyunu baz alıyoruz. Yaşına bakılmıyor. Bakıldığı ortamın kalitesine göre boy uzunluğu değişebilir.

Hayvan daha yavru ise 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusu yeterli. Bu yemler kutuda jelatini açılmamış ve son kullanma tarihi en az 2021 ikinci yarısı veya 2022 olsun. Açık satılan yemler bayat ve parazit yumurtası taşıyabilir.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük toplamı kafa hacmi kadar olacak. Tam ayarlayamazsan bir fazla verebilirsin. 1 stick yem 2 gammarusa denktir.

14 öğünün 6'sı gammarus, 6'sı sera raffy P olsun. 2 öğünde raffy P içindeki kırmızı stickleri ayırıp verirsin bu mineral yemdir. Vitamin ve mineral içerir. İster bir günün iki öğününde istersen haftanın uzak günlerinin birer öğününde verebilirsin.

Akvaryum ve ekipman yok ise bunları da en kısa zamanda temin etmelisin. Minimum 30 litre olmak kaydıyla ne kadar büyük alırsan akvaryum değişim maliyetin o kadar az olur. Akvaryumu saptadıktan sonra ekipmanı beraber ayarlayalım. Petshoplar gereksiz şeyleri vermeyi sever. Boş yere masraf yapmış olma.

Netten yem piyasaya göre biraz daha ucuzdur. Bu iki site güvenilirdir. Ben bunlardan alışveriş yapardım. Yalnız arayıp sorman iyi olur. Kapalı olabilirler. Bir de alacağın ürünleri teyit ettir. Depolarında yok ise gelme süresi uzar. Sürüngen ve malzeme, ekipman için balık bölümlerine bakıyoruz.
www.juenpetmarket.com
www.teleskopakvaryum.com.tr

Bir de bu konuyu incele bakım konusunda detaylı bilgi mevcut.
mailto:/forum/showthread.php?tid=10252

Cvp: RE: Su kaplumbağası için mama seçimi

cem' Alıntı:
Kuyruk ve baş arası boyunu baz alıyoruz. Yaşına bakılmıyor. Bakıldığı ortamın kalitesine göre boy uzunluğu değişebilir.

Hayvan daha yavru ise 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusu yeterli. Bu yemler kutuda jelatini açılmamış ve son kullanma tarihi en az 2021 ikinci yarısı veya 2022 olsun. Açık satılan yemler bayat ve parazit yumurtası taşıyabilir.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük toplamı kafa hacmi kadar olacak. Tam ayarlayamazsan bir fazla verebilirsin. 1 stick yem 2 gammarusa denktir.

14 öğünün 6'sı gammarus, 6'sı sera raffy P olsun. 2 öğünde raffy P içindeki kırmızı stickleri ayırıp verirsin bu mineral yemdir. Vitamin ve mineral içerir. İster bir günün iki öğününde istersen haftanın uzak günlerinin birer öğününde verebilirsin.

Akvaryum ve ekipman yok ise bunları da en kısa zamanda temin etmelisin. Minimum 30 litre olmak kaydıyla ne kadar büyük alırsan akvaryum değişim maliyetin o kadar az olur. Akvaryumu saptadıktan sonra ekipmanı beraber ayarlayalım. Petshoplar gereksiz şeyleri vermeyi sever. Boş yere masraf yapmış olma.

Netten yem piyasaya göre biraz daha ucuzdur. Bu iki site güvenilirdir. Ben bunlardan alışveriş yapardım. Yalnız arayıp sorman iyi olur. Kapalı olabilirler. Bir de alacağın ürünleri teyit ettir. Depolarında yok ise gelme süresi uzar. Sürüngen ve malzeme, ekipman için balık bölümlerine bakıyoruz.
www.juenpetmarket.com
www.teleskopakvaryum.com.tr

Bir de bu konuyu incele bakım konusunda detaylı bilgi mevcut.
mailto:/forum/showthread.php?tid=10252

Merhaba. Ben henüz kaplumbağaları mı almadım. Almadan önce biraz araştırıp bilgi sahibi olmak istedim  ve yeni konu da açıp form kirliliği yapmak istemedim. Sizin yazınız gerçekten çok güzel olmuş lakin kafama takılan bazı konular oldu ben henüz akvaryumu mu kurmadım
1)Uvr ışığı olarakne almalıyım ve ısıtıcı ışığı ne almalıyım bunları net den alabilir miyim ? (evden çıkamıyoruz malum)
2)yem konusuna gelince dana kıyma yada karides gibi yemler kullanmamız iyi olmaz mı ?
3)Aranızda İstanbul da kaplumbağa üretenve satan yada sahiplendiren var mı ?

1. Uv ampulde exo terra uvb 100 veya 5.0 uygun olan yalnız hayvanın kabuk boyu 7-8 cm kabuk boyuna geldiğinde alabilirsin acelesi yok. Bu ampul ısı vermediği için yanında ısıtıcı ampul kullanıyoruz. Bu ampul eski armut tip 40-60 W olabileceği gibi halojen tip 42-52 W ampulde olabilir. Tercihen soft bulunmazsa şeffafta olabilir. Isıtma günde 12 saat;uv ampul en çok çıktığı öğle saatinde günde iki saat yanar.

2. Hayvanların sürekli tek yönlü protein ile beslenmesi gut hastalığı yani eklem iltihaplanması yapar. Mineral ve vitamin eksikliği de oluşur. Bunlarda bazı arızalara sebep olur. Hayvan et yediğinde yemden uzaklaşır.

Yemde ise aldığı besin dışında gerekli ihtiyaçlarını karşılayan mineral ve vitaminlerde bulunur.

Karides suda 5-10 dakika haşlanıp soğutulup verilebilir. Haşlanmış kılçıksız balık parçası verilebilir. Haşlanmış yumurta akı verilebilir. Gammarusta su ürünü fırınlanmış bir karides türüdür. Yalnız kıyma bağımlılık yapar. Kıymayı sadece hastalık ve iştahsızlık hallerinde son çare veririz. Alışır ve yeme dönmezse, dönene kadar aç bırakma sürecine giriyoruz.

Bunun harici tatlı, tuzlu, acı, baharatlı, süt ürünleri ve işlenmiş eti içindeki katkılardan dolayı vermiyoruz.

6 cm kabuk boyuna kadar raffy P ve herhangi bir markanın gammarusu yeterli olur. Yukarıda açıklamasını yaptığım gibi.

3. Anasayfa sahiplendirme bölümünde sahiplendiren arkadaşlar var. Ben facebook kullanmıyorum ama orada bulunan gruplarda da sahiplendirenler vardır.

Kaplumbağayı almadan evvel sistemi tamamlarsan iyi olur. Yalnız alacağın hayvan büyük olursa ona göre sistemi kurmalısın.

Şunu da belirteyim bu uğraş balıklara nazaran biraz daha maliyetlidir.

Cvp: Su kaplumbağası için mama seçimi

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Cem bey yorumunuz için teşekkür ederim akvaryumu kurdum 50x25x30 luk bir akvaryum. Daha önce 2 tonluk bir tankım vardı ama balıklarımı verince (görev için ırağa gittim) tankı satmıştım ve şuan içinde bulunduğumuz durum nedeni ile çıkıp cam alıp daha büyük bir akvaryum yapamıyorum. Bu yüzden yavru kaplumbağa arıyorum uv ışık ve ısıtıcı ışık hariç (onlarında siparişini verdim)  her şeyim hazır. akvaryumu kurdum ve filtreleri çalıştırdım daha sonra kaplumbağa almaya gidince hayatımın şoku ile karşılaştım : ) kaplumbağa satışı yasaklanmış ve hiçbir yerde bulamadım face de bulunan gruplara baktım ama bulamadım. Şuan inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Yaklaşık 3,5 saat uğraşıp temizlik yaptım ama yavrular yok : ) eşim durup dalga geçiyor benimle : )  Umarım bana yardımcı olacak biri vardır.[/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Bu arada yem konusunda dediklerinizi anladım yavruları bulur bulmaz uygulayacağım [/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]NOT: İsatanbul'da yaşıyorum [/font]

O akvaryum olsaydı süper olurdu. 8 kaplumbaya kadar evladiyelik giderdi.

İstanbulda bulma olasılığın yüksek. Bizim sahiplendirme ve satın alma bölümlerini arada kontrol et. Satın almada donanımla birlikte veren oluyor belki donanımsız sahiplendiren olur. Yalnız ufak kaplumbağa biraz zor bulabilir misin bilmem.

o.önder' Alıntı:
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Cem bey yorumunuz için teşekkür ederim akvaryumu kurdum 50x25x30 luk bir akvaryum. Daha önce 2 tonluk bir tankım vardı ama balıklarımı verince (görev için ırağa gittim) tankı satmıştım ve şuan içinde bulunduğumuz durum nedeni ile çıkıp cam alıp daha büyük bir akvaryum yapamıyorum. Bu yüzden yavru kaplumbağa arıyorum uv ışık ve ısıtıcı ışık hariç (onlarında siparişini verdim)  her şeyim hazır. akvaryumu kurdum ve filtreleri çalıştırdım daha sonra kaplumbağa almaya gidince hayatımın şoku ile karşılaştım : ) kaplumbağa satışı yasaklanmış ve hiçbir yerde bulamadım face de bulunan gruplara baktım ama bulamadım. Şuan inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Yaklaşık 3,5 saat uğraşıp temizlik yaptım ama yavrular yok : ) eşim durup dalga geçiyor benimle : )  Umarım bana yardımcı olacak biri vardır.[/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Bu arada yem konusunda dediklerinizi anladım yavruları bulur bulmaz uygulayacağım [/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]NOT: İsatanbul'da yaşıyorum [/font]
Merhaba 2 tane avuç içi boyutlarında kaplumbağam var. Sahiplendireceğim. İlgiliyseniz konuşabiliriz.

Önder bey merhaba ben de uzun süre aradıktan sonra eminönünde bulabildim. Çok kötü şartlar altında satılıyor kaplumbağalar ancak ordan almaktan başka çarem kalmamıştı maalesef :( gidip 2 yavru kaplumbağayı ordan kurtardım. Eminönü hayvan pazarından siz de kaplumbağaları kurtarabilirsiniz.

Geri