Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağası Ne Kadar Yaşar?​

Su kaplumbağalarının birçok evcil hayvandan daha uzun yaşadığı bilinmektedir. Bazı kaplumbağa türleri 100 yıl veya daha fazla yaşayabilir. Su kaplumbağalarının bazı türleri 40'lı yaşlarına kadar yaşayabilir, ancak kırmızı yanaklı su kaplumbağasının ne kadar uzun yaşayacağını etkileyecek birçok faktör vardır. Kaplumbağanızın ömrü, türüne, diyetine ve bakım koşullarına bağlıdır.

Su kaplumbağası ne kadar yaşar öğrenmek istiyorsanız, önce kaplumbağanızın türünü öğrenmekle başlayın. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası, uygun koşullarda bakılırsa, muhtemelen 30'lu yaşlarına kadar hayatta kalacaktır. Kaplumbağalar 50'li yaşlarını ve hatta 80'li yaşlarını kolayca yaşayabilir, bu da kaplumbağanızın sizden daha uzun yaşayabileceği anlamına gelir.

Sonuç olarak, çoğu kaplumbağa, bebeklik dönemini sağlıklı olarak geçirirse yıllar boyu size arkadaşlık yapacaktır.
Su kaplumbağası

Su kaplumbağası ne kadar yaşar aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz
Kaplumbağa TürleriYaşam Süresi
Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası25 ila 35 yıl
Harita Kaplumbağası15-25 yıl
Ahşap Kaplumbağası40 ila 55 yıl arası
Doğu Kutusu Kaplumbağası50 yıldan fazla
Boyalı Kaplumbağa25-30 yıl
Rus kaplumbağası40 yıldan daha fazla
Yunan kaplumbağası100 yıl veya daha fazla
Leopar Kaplumbağa100 yıl veya daha fazla

Hangi kaplumbağa türü daha uzun yaşar?​

Daha büyük kaplumbağalar son derece uzun ömürlü olabilir. Evcil hayvan olarak daha yaygın olan küçük türler daha kısa ömürlüdür, ancak yine de yıllarca hayatta kalabilir. Yaklaşık 200 yıl (veya daha fazla) yaşamış birçok kaplumbağa kaydı vardır.
Dev bir Aldabra kaplumbağası olan Adwaita, muhtemelen kayıtlardaki en uzun yaşayan kaplumbağadır. Adwaita Hindistan'da bir hayvanat bahçesinde yaşadı ve iddialara göre 255 yaşında öldü. Bu tarihler doğrulanmadı.

Uzun ömürlü diğer kaplumbağalar arasında 160 yaşında ölen Timothy; 175 yaşında ölen dev Galapagos kaplumbağası Harriet; 187 yaşında ölen Seyşeller dev kaplumbağası Jonathan; ve 188 yaşında ölen ışık saçan bir kaplumbağa olan Tu'i Malila. Bu tarihlerin neredeyse tamamı, gerçekten doğrulanamayan tahminlerdir.

Sağlıklı su kaplumbağası nasıl anlaşılır?​

Elbette, su kaplumbağanızı sağlıklı bir diyetle beslemek, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmanın önemli bir bileşenidir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası diyetleri türe bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Yumuşak kabuklu kaplumbağa gibi bazı türler çoğunlukla balık ve et yerler. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası gibi diğer türler, böcek, balık ve sebzelerin karışımını yerler.

Yeni evcil su kaplumbağası ideal diyetini doğru bir şekilde araştırdığınızdan emin olun. Birçok kaplumbağa, ticari kaplumbağa yemleri ve taze yiyeceklerin karışımıyla iyi iş çıkarır, ancak yemlerin ve taze yiyeceklerin kesin oranları ve türleri büyük ölçüde farklılık gösterecektir. Uygun bir diyet, evcil su kaplumbağası için en yaygın sağlık sorunlarından biri olan A Vitamini eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir. Genellikle D vitamini eksikliğine ikincil olan kalsiyum eksikliği, UV ışığı olmadan iç mekanda tutulan ve yumuşak kabuklara ve zayıf büyümeye neden olabilen su kaplumbağalarında büyük bir sorundur .

Sağlıklı bir kırmızı yanaklı su kaplumbağasının tek ihtiyacı diyet değildir. Düzenli veteriner ziyaretleri ile kaplumbağanızın iyi bakıldığından emin olun. Yeterli alana sahip temiz bir akvaryum, su kaplumbağanızı hastalıklardan arındırmak için de uzun bir yol kat edecektir. Kirli yaşam koşulları ve bunlarla birlikte gelen stres, su kaplumbağanızın ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Kaplumbağanızı mutlu ve sağlıklı tutmak için uygun sıcaklık da önemlidir.
su kaplumbağası

İlişkili Bağlantı: Su Kaplumbağası Bakımı Hakkında Bilgiler

Su kaplumbağası Hastalıkları Nelerdir?​

Apseler, kabuk enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları ve parazitlerin tümü su kaplumbağalarında nispeten yaygındır. Apseler ve solunum yolu enfeksiyonları genellikle A vitamini eksikliğine ikincildir, oysaki kabuk enfeksiyonları genellikle düşük su kalitesinden veya bir yaralanmadan kaynaklanır. Veterinerinize evcil hayvanınız için düzenli dışkı taraması yaptırmadıkça muhtemelen parazitleri fark etmeyeceksiniz. Kaplumbağanızı tehdit eden tipik hastalıkların farkında olun. Bu, onları nasıl önleyeceğinizi veya belirtileri erken nasıl farkedeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

Açık havuzlarda yaşayan yaşayan su kaplumbağaları kapalı alanda yaşayan kaplumbağalara göre daha savunmasızdır. Bir açık hava kaplumbağasının günlük riskleri, kapalı bir su kaplumbağasının risklerinden çok daha yüksektir, bu nedenle göletinizin veya yaşam alanınızın yırtıcı hayvanlardan korunduğundan ve elementlerden yeterli korumaya sahip olduğundan emin olun. Dışarıdaki bir kırmızı yanaklı su kaplumbağası, diğer evcil hayvanlar ve vahşi yaşam tarafından yenebilir veya taciz edilebilir. Evcil hayvanınızın çitin altına girerek habitattan kaçamayacağından emin olun. Evcil hayvanınızı hastalıklara maruz bırakabilecek vahşi hayvanları uzak tutun.

İlişkili Bağlantı: Kaplumbağa Hastalıkları

Kaynak: Kayla Fratt
Çeviri ve Revize: Ahmet Karakurt
 
Son düzenleme:
Gerçekten çok güzel bilgiler emeğinize sağlık. Eğer bulabilecek olsaydım kesinlikle Rus Kaplumbağası büyütmek isterdim :)
 
Teşekkür ederiz bu güzel bilgi paylaşımınız için sizler sayesinde hergün kendimize yeni bilgiler katarak, kaplumbağalarımızın sağlıklı ve uzun süre yaşaması için kendimizi geliştiriyoruz.
ayrıca makalede kaplumbağamın fotoğraflarını görmek güzel oldu. Tekrar teşekkürler sevgili forum ailesi.
 
Geri
Üst